Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Win98 + XP


vmiki

Recommended Posts

vmiki

Hogy telepíthetném fel az XP mellé a 98-at? A FAT 32-s partíció megvan, de nem akar telepíteni. (az Xp-s NTFS)

Link to comment
Share on other sites

vmiki

Hát.... csak 1 picit segít, de nem oldotta meg a problémám:

 

Szóval kb ilyen a vinyóm:

1. Fat32-s kb 1gb Boot-nak

2. NTFS 15 gb Win Xp

3. Fat32 5 gb a win98-nak lenne.

4. Fat32 a maradék gigák, a dokumentumoknak

Link to comment
Share on other sites

payskin

Mi a hibajelenség?

Link to comment
Share on other sites

Laali

A Windows98 alapesetben csak az elsõ Primer particióra hajlandó feltelepülni, ennek is a bootolható 8GB-os határon belül kell lennie. Itt ahogy látom ez felül lenne a 16 GB-on is.

Vagy itt úgy lenne, hogy a fõ rendszerfájlokat az 1 GB-ra telepítené, a Windows könyvtárat pedig a 5 GB FAT32-re ?

 

Ha jól emlékszem még az 5GB-osra úgy lehetne telepíteni, hogy rejteni az elsõ 1 GB-os Fat32 partíciót, (a particionáló programmal) és setup /iq /is kapcsolókkal telepíteni a Windows98-at. De ez nem lenne indítható, ekkor még valahogy meg kell oldani az indítását.

 

Ilyen módon még nem telepítettem, lehet, hogy nem pontos amit leírtam.

Link to comment
Share on other sites

SkyBird

Ha a megfelelõ sorrendben vannak telepítve az op. rendszerek, semmi gond nem lenne.

De fellelhetõ a neten, hogy mi a teendõ, ha a Win98 települ az XP után.

Egyébként bootmanagerek is szóba jöhetnek.

Az XP boot menüje akkor tudja a Win98 betöltését elintézni, ha már rendelkezésre áll az adott merevlemezhez a BOOTSECT.DOS fájl az aktív boot partíció gyökérkönyvtárában.

Ilyenkor a boot.ini-be az [operating systems] alá elég felvenni pl. a következõ sort:

C:\="Windows 98 SE"

 

Az XP helyreállítási konzol parancsoknál is érdemes szétnézni. A FIXBOOT ugyan csak az XP bootolását állítja helyre, így ha a BOOTSECT.DOS hiányzik, vagy nem jó, a Win98 nem töltõdik be.

Kipróbálható még a BOOTCFG /REBUILD parancs.

Link to comment
Share on other sites

eremit

Én ezt találtam valahol:

Hogyan installáljunk Windows98-at meglévõ XP mellé

 

Ez hasonlatos a Multiboot-hoz, mindössze abban tér el, hogy itt a sorrend fordított, azaz nem az XP-t installáljuk utoljára, hanem már fentlévõ mellé tesszük a másik rendszert.

 

Ahhoz, hogy minden sikeres legyen, a file-rendszernek mindenképpen FAT-nek kell lennie (16 vagy 32). Ez azért fontos, mert a 98 nem képes kezelni az NTFS formátumot.

A Microsoft nem ajánlja, hogy egyazon partícióra kerüljön mindkét rendszer.

Szükségünk van egy 98 indítólemezre, amiben CD boot is van. Gyõzõdjünk meg róla, hogy a DEBUG.EXE megtalálható-e a lemezen, ha nem, akkor másoljuk át a Windows\command könyvtárból.

 

A Windows98 installálása

 

Használjuk az indítólemezt.

Rakjuk be a 98 telepítõ lemezt, majd írjuk be a parancssorba (A:\> után):

X:\win98\setup.exe, ahol az X a CD betûjelét jelöli.

Kezdjünk bele az installálásba. Mikor a Windows tárolási helyére kérdez rá a program, válasszunk egy új könyvtárat, mondjuk Windows98 (vagy bármi más, csak ügyeljünk, hogy véletlenül se írjuk felül az XP-t)

A telepítést folytassuk a megszokott ütemben.

Mikor végzett, engedjük, hogy bebootoljon a 98.

 

A XP bootmanager elõhívása

 

Hozzunk létre egy file-t Jegyzettömbbel (Notepad), ami a következõket tartalmazza:

 

L 100 2 0 1

N C:\BOOTSECT.DOS

R BX

0

R CX

200

W

Q

 

Mentsük el READ.SCR néven a 98 indító lemezre.

Bootoljunk a 98 indító lemezérõl, majd írjuk be a következõt:

 

DEBUG <READ.SCR

 

Az elsõ 4 lépés a bootsect.dos file-t hozza létre. Amennyiben ez már létezik, és felülíráskor hibát jelez, akkor a következõ parancsot kell beírni:

ATTRIB C:\BOOTSECT.DOS -S -H -R

 

Bootoljunk be az XP CD-rõl.

Amikor rákérdez, hogy installálni, vagy javítani akarjuk az XP-t, válasszuk a javítást (repair).

A program kérni fogja az adminisztrátor jelszót. Home esetében csak egy entert kell ütni, míg Pro esetében ezt az elsõ XP installációnál meg kellett adni.

 

A parancssorba írjuk be: FIXBOOT

Miután lefutott a parancs, távolítsuk el az XP CD-t, írjuk be EXIT, majd indítsuk újra a gépet.

 

Ha mindent megfelelõen hajtottunk végre, akkor bootolásnál meg kell adnunk, hogy melyik rendszert akarjuk használni.

Csak saját felelõsségre! Én nem próbáltam.

Link to comment
Share on other sites

vmiki

Kösz,a hétvégén kipróbálom.

Egyébként a hiba az, hogy amikor már fenn van az XP, akkor a telepítõ jelzi, hogy már van oprendszer a gépen és ajánlatos eltávolítani, (gondolom az XP-s bootcuccok miatt a C:-n) de ez nem sikerül neki és megáll az egész.

Link to comment
Share on other sites

Laali

Ezért kell rejteni a 1 GB-os particiót.

Az NTFS-t pedig nem fogja látni.

Aktívvá kell tenni az 5 GB-os-t ha lehet...

a setup-ban pedig kellenek a kapcsolók mert oda másképpen nem hajlandó települni.

De még mindíg marad megoldandó probléma, lehet hogy más módon célszerûbb lenne.

Link to comment
Share on other sites

tesztax

Szerintem elõbb a Win98-at rakd fel és utána az XP-t

Link to comment
Share on other sites

Halasi Miklós

Én másképp oldottam meg, mert nekem is kellett egy Win98 a gépemre.

 

1. Fogtam egy régebbi merevlemezt, egy 16 gigást. Betettem a jelenlegi mellé slave-nek

 

2. A Biost át tudom állítani, hogy melyik merevlemezrõl indítson.

 

3. Átállítottam a bootolást a 16 gigásra

 

4. Betettem a Win98 CD-t és ezt a 16 gigást lepartícionáltam és megformáztam.

 

5. A Win98 szólt, hogy van egy NTFS partíció a gépen, de tovább lehet lépni, késõbb rátérünk.

 

6. Feltelepült a Win98. Választhatsz, hogy akarod-e látni az NTFS partíciókat vagy sem. Jobb, ha nem, de ha mégis, a Sysinternals oldalán le tudod tölteni az NTFS kezelõt 98 alá. Ehhez a doksiban leírt fájlokat ki kell szedjed a WinXP könyvtárából elõre.

 

7. Tehát Bios visszaállít az XP-s vinyóra és a dokuban lévõ fájlokat lemásolod a Win98-as partíció egy könyvtárába

 

8. Vissza a Win98-ba, és CSAK MOST telepíted fel az NTFS readert. Ott megadod nekik a kimásolt fájlok helyét és reboot.

 

9. Legközelebbi Win98 indításkor már az XP-s cuccokat is látod, de vigyázz! Az NTFS kezelõ program nem csak olvasni, hanem írni is tud! És emiatt az Installeres és InstallShieldes telepítéseknél elszállhat a 98-as kékhalállal! (tapasztaltam) Tehát az NTFS kezelõt csak akkor telepítsd fel, ha nagyon muszáj, vagy már nincs mit telepítened!

 

Remélem kimerítõ választ kaptál. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

vmiki

Hát, ha az az 1 winyós megoldás nem sikerül, azért nem veszek még egyet, de ha lenne megpróbálnám. ha nem sikerül, akkor majd a köv. telepítésnél a 98-al kezdek. :hááát:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Challenger

Üdv!

 

Nálunk az iskolában 98, XP és Linux is van a gépen, és ott nem a szokásos kissé puritán XP-s indítõmenü jön be, hanem egy XOSL nevezetû boot manager.

 

Kérdésem annyi lenne, hogyha otthon a saját gépemre is szeretnék egy ilyen indítõmenüt, mit kell tennem?

 

Elõre is köszönet!

Link to comment
Share on other sites

vmiki

Ha most kezded a telepítéseket (op.rendszerekét) akkor szerintem tedd fel az egyiket, majd installáld a boot managert, és felismerteted azt az egyet (mert ez általában magátol meg tudja csinálni). Ekkor már választani lehetne azt az 1-t indításkor, majd a többi op.rendszert sorbe egymás után, és mindegyikkel végigcsinálod a felismertetést

Link to comment
Share on other sites

tomykav

Ha pedig mûködõ op.rendszerekhez szeretnéd feltelepíteni, akkor óvatosan csináld, mert össze tudja rendesen gubancolni a dolgokat egy ilyen boot manager (nem kifejezetten az XOSL-re értettem, hanem úgy általában).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Challenger

Hali!

 

Köszönöm az infókat ... akad gondom rendesen.

Most van egy XP és egy LINUX a gépemen. Ebben a sorrendben tettem fel, s a Debian kék karakteres felülete segít a megfelelõ op. rendszer kiválasztásában.

 

Megpróbálkoztam az XOSL boot managerrel, de nem túl sok sikerrel ... hiába választom ki a partíciókat, csak az XP hajlandó elindulni ... a Linux mintha nem is lenne fent.

 

Mit bénázhattam el?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Dózsi

Szeretnék én is win98-at telepíteni. Úgy lenne hogy elõször a win 98-at utánna az XP-t. A winyóm nagyjából Így lenne felosztva:

C: NTFS a XP-nek 10GB

D: NTFS egyéb 10GB

E: NTFS 6GB

F: NTFS 6GB

I: NTFS 42GB

J: NTFS 15GB

K: NTFS 30GB

L: FAT32 5GB

M:FAT32 Win 98-nak 8GB

N:NTFS 10GB

O:NTFS 14GB

Jó ez így? vagy valamit változtatni kell?

Elõlre is köszönöm!

Link to comment
Share on other sites

Egerb

Én egyszerûen megoldottam a VirtualPC-vel. ;) (Mármint a win98 telepítését XP mellé.) Szerintem így a legegyszerûbb, nem kell veszõdni a fájlredszerekkel, az XP boot cuccával, mert egy virtuális vinyón (egy fájl) van az egész. És minden mûködik rendesen. :D

Link to comment
Share on other sites

Laali
Szeretnék én is win98-at telepíteni. Úgy lenne hogy elõször a win 98-at utánna az XP-t. A winyóm nagyjából Így lenne felosztva:

C: NTFS a XP-nek 10GB

D: NTFS egyéb  10GB

....

Jó ez így? vagy valamit változtatni kell?

Elõlre is köszönöm!

Leegyszerûsíti a helyzetet, ha az elsõ partició (primer, FAT32, aktív) a 8GB-os a Windows 98-nak. Ekkor a többi már nem okoz problémát. Az XP-t valamelyik NTFS-re telepítve az az indítófájlokat a Windows98 particiójára fogja helyezni.

Ekkor nem kell külön Bootmanager.

Link to comment
Share on other sites

Dózsi

Tehát az elsõ partícióra telepítsem a win98-at? Aktívvá hogyan tudom tenni? Most néztem a Paragon Partition Manager 2005-ben egy aktív partíció van, amelyiken az XP van. Van 2 Primary az egyiken az XP, a másikon jelenleg programok. Ezek szerin a 98-at az elsõ primary partícióra kell tenni, az XP-t pedig a másodikra?

Link to comment
Share on other sites

Sebi

Én is a Virtual PC-vel oldottam meg ezt a gondot. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
balek

Sziasztok!

A napokban próbálkoztam XP mellé Windows 98-at telepíteni a gépemre. Megelőzően volt két partícióm:

 

C: Windows XP [NTFS] 10 Gb

D: Egyéb file-ok [NTFS] 70 Gb

 

Az XP telepítőlemezével töröltem a C: partíciót, és kreáltam egy 3 GB -os C: és egy 7 Gb-s E: kötetet. A C:-t FAT 32-re formáztam a 98 számára (a formázást az XP telepítője igényelte és néhány file-t is elhelyezett rajta - gondolom a bootoláshoz), az E: -re pedig visszatelepítettem az XP-t NTFS filerendszerrel, hogy át tudjam rendezni a D: meghajtót a Partition Magiccel.

 

A végeredményt valahogy így képzeltem el:

 

C: Windows 98 [FAT 32] 3 Gb

E: Windows XP [NTFS] 7 Gb

D: Adatok 1 (Xp-hez) [NTFS] 35 Gb

G: Adatok 2 (98 - hoz) [FAT 32] 35 Gb Működne?

 

Mielőtt azonban a D:-t kettéosztottam és az XP-t leszedtem volna, elkezdtem felrakni a Win 98-at. A figyelmeztetések ellenére (exit setup - recommanded) végig is csináltam. Úgy gondoltam, legfeljebb a C: formázza le, és az Xp boot filejait írja fölül, amit (az Xp-t) a Win 98 után még újra feltelepíthetek. A végeredmény azonban katasztrófális lett, ami a D: partíciómat illeti.

 

Amikor a 98 felkerült csak neki szánt FAT 32-es, 3 Gb-os C: partíciót látta. Ekkor beraktam az XP telepítőjét a folytatáshoz. Nagy rémületemre ő is csak egyetlen egy partíciót kínált fel (3 helyett) a telepítéshez:

 

C: [FAT32] 80 Gb

 

Szabad helynek pedig valami 2 Gigát írt. Ettől a kis furcsaságtól felbátorodtam, és formázás nélkül - csak a WINDOWS könyvtárat írva felül - felraktam a gépre.

Eredmény: az Xp látja ugyan,hogy 80 Gb-os a winyó, de ő is csak 3 Gb-ot tud belőle kezelni. Ez utóbbi adatot írja kapacitásának, a többi pedig egy nagy X, hogy micsoda. A Partition Magic ki tudná ugyan bővíteni a felhasználható területet,de én még bízok abban,hogy elő lehet bányászni az adatokat,és ezért

nem akarom formázni a lemezt.

 

SEGÍTSETEK!!!

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Esetleg az XP lemezkezelõjével becsatolhatod a többi kötetet.

Sajátgép->jobb egér->kezelés->lemezkezelés

Link to comment
Share on other sites

balek

Próbáltam, de a lemezkezelő is csak ezt az egy partíciót látja.

Link to comment
Share on other sites

payskin

GetDataBack programmal érdemes talán futni egy kört.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...