Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Linux shell parancsok


Kovács Dávid ( Davs )

Recommended Posts

KGigi

Tudja valaki, hogy hogyan lehet az ftp programmal olyan könyvtárra váltani, aminek a nevében '.' van? Hiába escape-elem '\'-rel, ugyanúgy azt írja, hogy nincs ilyen könyvtár. Vagy itt másképp kell? Alapvetően nem értem, hogy a '.' miért probléma. A Google nem segített. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
KGigi

Van valakinek ötlete, hogy miért nem tudok egy helyes útvonalat hozzáadni a $PATH változóhoz?

 

Válasz az előzőre: Azért nem segített a Google, mert nincs ilyen probléma az ftp-vel. A szerveren van hiba, nem olvasható az a mappa, szóval semmi köze a ponthoz a könyvtárnévben. Igen, jelen idő, mivel ELTÉ-s szerver... :hááát:

Link to comment
Share on other sites

KGigi

Megoldva, bekerült egy felesleges szóköz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
aasoszikviz

KGigi remélem nem csak magadnak tudod a választ:

Dokumentumból szeretnék kimásolni olyan sorokat , amelyekben nincs '[ ]' (kapcsos zárójel). Mi módon kellene beírni a parancsot?

Edited by aasoszikviz
Link to comment
Share on other sites

KGigi

A szűrő parancs a grep, ennek meg tudsz adni mintákat is. Ami viszont érdekes, hogy hiába escape-elem az egyébként speciális karakter '['-t illetve ']'-t, nekem mindig azt dobja, hogy érvénytelen reguláris kifejezés. Viszont pl. a \?-re szépen kilistázza a kérdőjeleket tartalmazó sorokat. Több karaktert [ és ] között kell megadni, pl. a [0-9] számokat fog elfogadni. ^-el tudod megfordítani, a [^0-9] minden sort kilistáz, amiben nincsen szám. Viszont valamiért erre is kiborul, amikor a szögletes zárójelet adom be neki. Escape-elve érvénytelen kifejezés hibával el sem indul, escape-elés nélkül pedig ugyan elindul, viszont benne maradnak a szögletes zárójeles sorok is. Gőzöm sincs, hogy ezt miért csinálja.

 

Szerk.

Esetleg ez: grep [^\]\[]

Próbáld ki. A szögletes zárójel záró párját nem kell escape-elni, ha a felsorolás első eleme, viszont ha ^ áll előtte, akkor már igen. Ezért szenvedtem. Elvileg most jó. :P

 

Természetesen >>-vel fájlba irányítható az eredmény.

 

A kapcsos zárójel egyébként ez: {}

Link to comment
Share on other sites

aasoszikviz

Köszi KGigi ! Nekem nem akarja bebizonyitani . Nem akarja az igazságot.

A brasero.desktop ,evince.desktop... fájlokból szeretném kiszedni a [ge] [gu] [en] ... tartalmazó sorokat esetleg a [hu] maradna . Esetleg , ha tudsz olyan parancsot ami ki is vágja a sorokat az is jó lenne!

Nem jó a magyar oktatás! Én például többek között helyesen írni sem tanultam meg. De Büki András Héjprogramozás könyve megvan. A " ^ " karakter jelentésére nem emlékeztem nem is használtam- erre azt irja: a mintát a sor elejére igazítja.Csak azok a sorok illeszkednek rá , amelyek a "^" jel utáni szabályos kifejezésnek megfelelnek , de úgy hogy az illeszkedő rész éppen a sor elején kezdődik.

De jó hogy leírtam, most értettem meg! Van egyáltalán ilyen jel , amely azt fejezi ki : keresek mindent, de ezeket [, ] nem. Tovább: [^...] [^tisztítótűz]

Edited by aasoszikviz
Link to comment
Share on other sites

KGigi

A '^' akkor igazít a sor elejére, ha önmagában áll reguláris kifejezésben. Szögletes zárójelben az intervallum tagadását jelenti, ahogy írtam is.

 

Amit szeretnél, azt könnyebb két lépésben megcsinálni.

 

A [hu]-t tartalmazó sorok egy hu nevû fájlba:

grep \[hu\] fájlnév >> hu

 

A [,]-t nem tartalmazó sorok egy pl nevû fájlba:

grep [^\]\[] >> pl

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
bendegu

Sziasztok egy kis segítség kellene...

 

Az alábbi parancsom van: /usr/local/bin/base64 -d < /mappa/mappa_1/kep.jpg > /mappa/mappa_1/kep_1.jpg

 

A lényeg, hogy a képeket kéne átkódolnom, de több ezer kép van amit át kéne kódolni, hogy lehet ezt egyszerűen megcsinálni?

 

UI.: ha kérhetem a parancsok után egy kis magyarázatot is írjatok mert nem csak megcsinálni szeretném hanem érteni is hogy máskor is tudjam alkalmazni illetve módosítani ésszerűen ;)

Köszi:)

 

Üdv.: Bendegu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...