Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Hűtésproblémák


qutakodo

Recommended Posts

szg
Mondjuk amit most vettem az nem olyan nagy teljesítményú (1000RPM) a másikhoz képest (3000RPM) de nem akartam hogy olyan erõset a másik alá mert nem tud annyi levegõ bejönni mint amennyit az a kettõ kifújna (ha a másik is 3000-es lenne) aztán a végén már nem is lenne levegõ a gépben!

Emiatt nem kell aggódni. A légnyomás kiegyenlítéséhez a ventilátornak ugyanúgy elõ kell kerítenie a kinti levegõt, és azt a különbözõ szellõzõnyílásokon keresztül szívja be. Tehát ezáltal huzatot csinál, s így mindig lesz levegõ a gépben.

Egyébként meg szerintem inkább erõsebb ventilátort kell venni, mivel azt szükség esetén le lehet lassítani/halkítani (+5V-re kötni, stb.). Viszont a lassú ventilátorral már nem igazán tudunk mit kezdeni, amikor netán nagyobb huzatra lenne szükségünk.

Na meg a CPU hûtõ elõl sem kéne elszívni a levegõt, szóvall szerintem ez így jó!

Szerintem meg nem baj, ha huzatot csinál a CPU hûtõ körül és elszívja onnan a melegebb levegõt, mivel így a CPU hûtõ hûvösebb levegõhöz tud hozzájutni.

Link to comment
Share on other sites

Frikker Dániel

Lehet hogy rossz irányba fújnak a házhûtõ ventik! :ötlet:

Link to comment
Share on other sites

szg

Azt is meg kellene nézni, hogy a paszta rendben van-e, a processzorhûtõ jól van-e rátéve. Meg aztán azt is figyelembe kell venni, hogy az érzékelõk bizony hazudhatnak. Tehát ha ilyen hõmérséklet mellett stabil a rendszer, nem fagyogat, nem lassul le, akkor lehet, hogy nem kell nagyon odafigyelni erre.

Link to comment
Share on other sites

Frikker Dániel

Nem volt türelmem végigolvasni az egészet, így nem találtam erre utaló mondatot benne, de nyugodtan mondhatom, hogy ha van hely a ház tetején, akkor oda a ventilátort kifelé fújva érdemes rakni. Ha befelé fúj, az egyrészt a fizika ellen dolgozik, másrészt többszörösen visszavezeti a meleg levegõt a gépbe, ezt Frikker Dani és Szg is megerõsíti.

Igen, nekem a venti megfordítása után 10°-al kevesebbet(48-62) mért a procin is!! 8) (58-72° helyett)

 

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko

Na, az úgy van, hogy a ház elején és oldalán a levegõ be, hátul és felül ki. Ha ez jól meg van oldva, és van a tetõn ventillátor kifele, akkor tápventi megfordít, hogy a külsõ levegõt szívja befelé. Ebben az esetben a legjobb, ha a ház hátulján csak kis teljesítményû ventillátor van, és ezzel jelentõsen lehet növelni a táp élettartamát.

Link to comment
Share on other sites

Pocak

Valóban kifele húzza a fenti ventillátor a levegõt.

 

http://www.thermaltake.com/product/Chassis...f/va9000bws.asp

 

Az Intel termikusan hûtött házakat ajánl, és én úgy emlékeztem, hogy ott láttam azt, hogy a felsõ venti befele fújja a levegõt. Tévedtem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

szg
akkor tápventi megfordít, hogy a külsõ levegõt szívja befelé. Ebben az esetben a legjobb, ha a ház hátulján csak kis teljesítményû ventillátor van, és ezzel jelentõsen lehet növelni a táp élettartamát.

 

Nem fordulhat elõ, hogy így a táp jobban porosodik, és a bejövõ sok levegõ nem tud megfelelõ mértékben eltávozni belõle? Mert vannak például olyan tápok is, amelyeken nincs megfelelõ szellõzõrács az optikai meghajtók felõli oldalon. Meg azért az ATX specifikáció is akként rendelkezik, hogy a tápnak kell kiszívnia a levegõt a házból és saját magából, ezért én csak óvatosan kísérleteznék ezzel.

Link to comment
Share on other sites

Pocak

Segítsetek legyetek szívesek.

 

A GPU hõmérséklet alapból volt 38-40 fok, most meg felment alapjáraton 52-55 fokra. Az ATITOL jelzi, hogy a ventillátor sebesség 48%-on van. Ennek köze lehet a hirtelen hõmérsékletemelkedéshez? Hol lehet a venti sebességét hardveresen állítani. Sapphire Radeon X1550 a videókártyám.

 

Köszönöm elõre is.

 

Üdv!

 

Bocs ezt a kérdést nem itt kellett volna feltennem!? Sokszor nehéz eldönteni. Feltettem a megfelelõ helyen a GPU-nál.

Edited by Pocak
Link to comment
Share on other sites

Ice-T

Nemtudom Pocak, de nekem ilyen hülye házam van és még az elõlapját se tudom leszedni mert ilyen popszegeccsel van felfogatva vagy minek hívják... szóval nem lehet lecsavarozni! :(

 

Pedig van ott egy kis lyuk, be lehetne tenni, csal felcsavarozni nem tudom, mert nem tudom leszedni az elejét! :(

Link to comment
Share on other sites

Pocak

Ice-T

 

Nem pattintós a háznak az eleje? Mi a neve a házadnak? Nem Codegen? Mert azoké pattintós. Van egy kis mûanyag kétfelé álló pöcök. Azt kell összenyomni és így kijön. De általában a házaknak az eleje így mûködik. Már, amit én láttam.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Frikker Dániel

Igen! Nekem is Codegen házam van, és én nagyon nehezen tudtam leszedni...Na azóta le se szedtem, mert fél napom ráment :lol::hááát: Amúgy én csavarhúzóval feszegettem szét :D

Link to comment
Share on other sites

Sanzi

A popszegecset vagy fúróval egyszerűen kifúrod a helyéről, vagy egy lemezolló harapófogó párossal megpróbálod kitessékelni a helyéről. Összeszerelésnél vagy újra szegecseket használsz - ami elég körülményes - vagy simán megoldod egy oda illő csavarral. Ház modolásnál bevett szokás ez. ;)

Link to comment
Share on other sites

szg

@Frikker Dániel:

Ezeket a szegecseket összenyomod egy kicsit a kezeddel, majd egy csavarhúzót bedugsz a mûanyag fedél és a ház közé, majd szétfeszíted. Szépen lejön az, és még nyoma sem marad.

Link to comment
Share on other sites

Ice-T

Nekem is Codege házam van, de addig gyötrõdtem ameddig rájöttem hogy le lehet pattintani, de nem ment ez olyan egyszerûen! :D

Nembaj, elõre sikerült beszerelnem a ventillátort! :)

Link to comment
Share on other sites

barmar

A procihûtõ rajta van rendesen!

Szervízben rakták össze!(nem néztem hogy van-e rajt paszta,de biztos!)

A gépház új,a ventik jól vannak rajta.

Játék közben leáll és csak reset mûkõdik!(Újraindítás után 69fokos volt a CPU)

Link to comment
Share on other sites

Frikker Dániel
@Frikker Dániel:

Ezeket a szegecseket összenyomod egy kicsit a kezeddel, majd egy csavarhúzót bedugsz a műanyag fedél és a ház közé, majd szétfeszíted. Szépen lejön az, és még nyoma sem marad.

Nemmondod :D Én is azt hittem, hogy ez ilyen egyszerű lesz...De még a kis ujjam sem fért be a HDD mellé, úgyhogy arról az oldaláról csak csavarhúzóval próbáltam összenyomni, és mind a 6 darabot! Képzeld el, mit meg nem küszködtem vele... :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Shia-ko
Nem fordulhat elõ, hogy így a táp jobban porosodik, és a bejövõ sok levegõ nem tud megfelelõ mértékben eltávozni belõle? Mert vannak például olyan tápok is, amelyeken nincs megfelelõ szellõzõrács az optikai meghajtók felõli oldalon. Meg azért az ATX specifikáció is akként rendelkezik, hogy a tápnak kell kiszívnia a levegõt a házból és saját magából, ezért én csak óvatosan kísérleteznék ezzel.

Kísérletezni tényleg nem érdemes vele. ;) Amelyik tápnak nincs megfelelõ szellõzése, azt minek használni? :o A por jó kifogás, amennyiben nincs rendszeresen takarítva a gép, de ebben az esetben belülrõl is sok port szív be. Az ATX szabvány jó dolog, de a táp gyorsabb kiszáradását eredményezi, hogy már a gépházban összegyûlt, meleg levegõt hazsnálja saját maga hûtésére. Ezért szükségesek az általam felsorolt követelmények. :ötlet:

Link to comment
Share on other sites

Ice-T

Én is azt hittem hjogy milyen poros lehet a táp, szétszedtem és szinte nem volt benne semmi! :D

Csak a ventillátor lapáton volt egy szép kis por réteg, de az panelon nem volt semmi!

 

De ajánlom a sûrített levegõs spayt, amivel tök jól ki lehet tisztogatni a gépet!

Van egy vékony szívószálhoz hasonló vége, az befér akárhová szinte... szerintem fújd meg azzal a tápegységet, de a másik végéhez tarts oda egy porszívót, mert ilyenkor szép dolgok jönnek kii belõle! :D

Meg nem árt a gépedet is néha kitisztogatni! Én havonta, 2 havonta szoktam és ennyi idõ alatt is sok por összegyûlik benne.

Link to comment
Share on other sites

szg

@Shia-ko:

Például van egy jó öreg PII Compaq gépem Delta táppal. Ez a táp e hosszú idõ alatt egyedül hûtötte az egész gépet, mivel az összes többi alkatrész passzív hûtésû volt. Most is kifogástalanul mûködik. Ennél nagyobb élettartamról való gondoskodás szerintem bizonyos esetekben már felesleges, mivel már 4-5 év alatt is teljesen elavulnak a gépek. Vagy pedig a modernebb gépem FSP táppal: még a legnagyobb hõségben vagy terhelés alatt alig langyos levegõ jön ki belõle. Ezzel szemben a ventilátorfordításnál figyelembe kell venni azt is, hogy az esetek többségében a számítógépház (és a hátulja még annál is inkább) többnyire rosszul szellõzõ helyen áll, ezért nem biztos, hogy ott a táp megfelelõ hûvös levegõhöz tud hozzájutni. Továbbá azt is figyelembe kell venni, hogy a táp szétszerelése és megbütykölése akár garancia elvesztésével is járhat. Viszont egy jól szellõzõ ház is nagyon kisegíti és megóvja a tápegységet a túlzott melegedéstõl, mert ilyenkor szinte a kinti levegõvel megegyezõ hõmérsékletû levegõ áramlik a házban. De ezt szerintem nem is érdemes tovább megvitatni, mert ahány ember/eset, annyi vélemény/megoldás. Lehet, hogy az egyik esetben az egyik megoldás a nyerõ, míg a másik esetben pont az ellenkezõ. :)

Link to comment
Share on other sites

Frikker Dániel

Talán néha kéne pihennie is szegény gépnek. :hááát::ötlet:

Link to comment
Share on other sites

botee88

Az én gépem kb 270 orája nem volt kikapcsolva, és mégsem melegszik. :D Nem tudom mi lehet nálad a probléma.

Link to comment
Share on other sites

fapuma

Nem számít, hogy mennyi ideje van bekapcsolva, a bekapcsolás után egy órával állandó szobahõ mellett már nem változnak a belsõ hõmérsékletek, csak a terhelés függvényében ingadoznak.

Link to comment
Share on other sites

szg

@barmar:

A processzorhûtõn a ventilátor milyen sebességgel pörög ilyenkor? Nincs véletlenül bekapcsolva a Q-Fan a BIOS-ban? Bár ilyen hõmérséklet mellett már a Q-Fannak is teljes sebességre kéne kapcsolnia, de azért nézd meg. Egyébként meg nem csak a magas hõmérséklet miatt fagyhat le a gép. Meg kéne nézni, hogy a processzorod esetében mi a maximális hõmérséklet. Nincs túltuningolva esetleg a processzor?

Link to comment
Share on other sites

barmar

A gép csak kb. 4-tõl 10 óráig van bekapcsolva.

A Q-fan ki van kapcsolva a BIOS ban!

A proci hûtõ 4100 RPM-mel pörög.És nincs tuningolva a proci!

Egy oldalon megnéztem hogy mennyi a CPU max. hõfoka.Ott 68 volt kiírva.

A tápegység felmelegíti a gépház fém részét, az meg az alaplapot és gondolom emiatt melegszik a proci!

Lehetséges ez??

Link to comment
Share on other sites

Frikker Dániel

Persze hogy lehetséges... :hááát: De nem biztos, hogy így van! :lol: Én speciel nem tudok semmit ezekrõl.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...