Jump to content
GSForum - Segélyvonal

GNU - GPL - LGPL mi a különbség


csutomi

Recommended Posts

csutomi

Hi!

 

Volna néhány fárasztó kérdésem:

:?: Mi a különbség a GNU a GPL és az LGPL között? :pislog:

 

Annyit tudok, hogy a GPL licensszel ellátott programok ingyenesek, szabadon terjeszthetõk és nyílt forráskódúak.

Namost a következõ kérdés:

:?: Van egy olyan fejesztõ környezet a gépemen, ami a GPL license alatt mûködik. Ha én szeretnék egy programot írni ezzel a fejlesztõkörnyezettel (gcc.exe és mingw.exe fordítót használ), akkor amit írtam programot, azt is automatikusan ezzel a license-vel kell ellátni, vagy nem?

 

:nyíl: A lényeg az lenne, hogy ha írok egy programot, azt feltehessem mindenféle license nélkül. Pl: megírom a jatek.exe nevû egyetlen fájlból álló programot és azt ilyen formában elérhetõvé teszem mások számára is (egyszerû freeware-ként). Vagyis például ne kelljen a forráskódot és dokumentációt meg mindenfélét is mellékelni.

Link to comment
Share on other sites

Greene

A GNU az egy projekt. 1984-ben indult azzal a céllal, hogy kifejlesszenek egy teljesértékû, Unix-szerû operációs rendszert, amely szabad szoftver.

 

A GPL a General Public Licence. Ez egy Licenszelési forma a teáltalad is megadott paraméterekkel.

 

Az LGPL a Lesser GPL. Szoftvercsomagokra (könyvtárakra) vonatkozik.

 

Ha te írsz egy saját szoftvert akkor minden további nélkül ingyenessé teheted. A GPL licensz viszont megköveteli a nyílt forráskódot. Ha mondjuk valaki más GPL-es programját fejleszted tovább, akkor köteles vagy a forráskódot közzétenni...

Ez vonatkozik a GPL szerint a te esetedre is (legalábbis így olvastam). Tehát ha fejlesztesz egy programot GPL-es fejlesztõkörnyezetben, akkor azt is el kell látni dokumentációval, meg a forráskódját közzé kell tenni...

Link to comment
Share on other sites

csutomi
Ez vonatkozik a GPL szerint a te esetedre is (legalábbis így olvastam). Tehát ha fejlesztesz egy programot GPL-es fejlesztõkörnyezetben, akkor azt is el kell látni dokumentációval, meg a forráskódját közzé kell tenni...

Köszi. :)

És mi a helyzet akkor, ha csak függvényeket írok, nem programot. Elvile erre az LGPL vonatkozik?

Ha így van, akkor a GPL nem kell a programomhoz, hanem helyette lehet használni az LGPL-t?

 

Például:

Írok 20 db függvényt:

mondjuk

void fuggveny1 (void);

.

.

.

void fuggveny20 (void);

 

ezeket lefordíttatom a GLP-es gcc.exe-vel:

lesz belõle egy olyan, hogy

fuggvenyek.o (azt hiszem, ez a tárgykód)

és csinálok hozzá egy fuggvenyek.h-t

Ekkor ezt forrással együtt már az LGPL license-t használva kell közzé tenni? :pislog:

Link to comment
Share on other sites

Greene

Elvileg mindenre vonatkozik a licensz, amit a GPL-es programmal létrehoztál. :bizonytalan:

Szerintem olvasd el a GPL licenszelést, mert ott egyértelmûen le van írva a dolog.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...