Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Melyik Linux disztribúciót ajánljátok?


dominic

Recommended Posts

Kovács Gyula (MiniDisk)

Inkább RedHat: céges, RedHat Fedora: desktop. :)

Link to comment
Share on other sites

pigri

Hm, igen, igazad van. RedHat Enterprise Server: szerver. :) RedHat Fedora: desktop.

Link to comment
Share on other sites

Greene

A Mandrake meg már Mandriva ;)

Link to comment
Share on other sites

aty

Ma kipróbáltam az Arch Linuxot, nem vált be nálam, hiába i686ra optimalizált. Fedora 4-nek adok még egy esélyt valamikor, de azt hiszem marad a Slackware az asztali gépemen, jobbat nem találok már sehogy.

Link to comment
Share on other sites

pigri

Mondjuk próbáld ki a SUSE-t is, szerintem az is nagyon jó. De én még mindig a Debianra esküszöm.

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Pár napja egy CentOS 4.1-et használok. Ez a disztró, akárcsak a Fedora Core, egy RedHat Enterprise Linux-klón. Sokak szerint teljesen megegyezik a RHEL-el. Ezt alátámasztja az is, hogy felmennek rá olyan RPM-ek is, amelyek RHEL-re készültek, sõt Fedora Core 4-es RPM-ek is gond nélkül mennek. Mint ahogy a Fedora FAQ is kitünõen használható hozzá. Mindezzel csak azt akarom mondani, hogy bár elég "herélt" a kernele, de azért nem kell újat forgatni... Van egy-két útmutató, hogy hogyan is oldd meg az MP3-lejátszást, meg az NTFS-problémát. Mindkét dolgot kb 2 perc alatt megoldottam. Az igaz ugyan, hogy az NTFS-olvasás csak rootként megy, de megy.

Ami eddig nem megy, az a TV tunerem, de az eddig még sose ment Linux alatt.

Kis melóval és olvasgatással (na és persze angol tudással) szerintem minden megoldható.

Link to comment
Share on other sites

aty

A SUSE egy lassú, használhatatlan operációs rendszer. Még egyszer nincs szándékomban szórakozni vele. Kiváncsi lennék, hogy a kedves fejlesztõiknek milyen gépük van, amin a Yast gyors. Laptopomat tavaly nyáron már a telepítõje is taccsra vágta, szóval köszönöm nekem 1,5 hónap elég volt a Suséból. Maximum türelmes kezdõknek tudom javasolni, akiknek bivalygépe van. (Kb. úgy indul a Fluxbox Suse alatt, mint Slackware alatt a KDE.)

 

A Debian talán a legjobban karbantarható disztró, és szeretem is, de csak szerveren. Desktopra egyik fejlesztési ága se felel meg nekem sajnos. :(

 

A CentOS viszotn érdekes, egyszer meg kellene nézni, csak vennem kéne már egy vinyót, hogy tudjak hova pakolni.

 

@kissipos: NTFS olvasás userként, /etc/fstabban legyen az ntfses partíció opció között egy umask=000

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Ehhez az fstabos dologhoz!

 

Ehhez elõbb fel kellene vennem az fstabba. Nos az addig ok, hogy a partíció adatai mik, de van ott egy-két opció, amit nem értek...

 

Így néz ki jelenleg:

 

# This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details

LABEL=/1 / ext3 defaults 1 1

none /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0

none /dev/shm tmpfs defaults 0 0

LABEL=/home /home ext3 defaults 1 2

none /proc proc defaults 0 0

none /sys sysfs defaults 0 0

LABEL=SWAP-hda7 swap swap defaults 0 0

/dev/hdd /media/cdrecorder auto pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,exec,noauto,managed 0 0

/dev/hdc /media/cdrom auto pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,exec,noauto,managed 0 0

/dev/fd0 /media/floppy auto pamconsole,fscontext=system_u:object_r:removable_t,exec,noauto,managed

 

remélem kivehetõ a tartalma...

 

Nos hogy vegyem fel a hda6-on levõ NTFS partíciót? Tudom, hogy geek vagyok! Elõre is köszi!

Link to comment
Share on other sites

aty

/dev/hda6 /ahova_mountolni_akarod ntfs defaults,ro,user,umask=000 0 0

 

Nagyon remélem, hogy nem valami supermount van itt a háttérben, mert abból káosz lesz. Ha igen akkor a usert kellene inkább a megfelelõ csoportba helyezni.

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Köszi a választ!

Nos beírtam amit mondtál, de nem megy egyelõre, nem csatolja fel apartíciót. De majd megoldom.

 

Ami viszont kérdéses számomra, az a supermount, ugyanis fogalmam sincs, hogy használja-é a disztró. Ami biztos: ha beteszek egy CD-t, akkor az automatikusan felcsatolódik. Node ez lehet automaount is. Van NTFS-támogatásom, de a partíció nem csatolódik autómatikusan csak manuálisan tudom. Ebbõl nekem az jön le, hogy nincs supermount, bár ki tudja?

Link to comment
Share on other sites

Darkness
A Debian talán a legjobban karbantarható disztró, és szeretem is, de csak szerveren. Desktopra egyik fejlesztési ága se felel meg nekem sajnos. :(

 

A CentOS viszonb érdekes, egyszer meg kellene nézni, csak vennem kéne már egy vinyót, hogy tudjak hova pakolni.

 

Ubuntu? Nekem tetszett, alapbeállítások mellett is használható, de reszelni is lehet, sok csomag van hozzá stb. Az egyetlen bajom a GNOME központúsága volt (én nem szeretem a GNOME-ot).

Link to comment
Share on other sites

breinichadam

Akkor nezd meg a Kubuntut. Ugyanaz mint az Ubuntu, csak KDE-vel.

 

Zwiebi

Link to comment
Share on other sites

aty
Nos beírtam, amit mondtál, de nem megy egyelõre, nem csatolja fel a partíciót.

Hibaüzenet?

Link to comment
Share on other sites

pigri

Figyu, töltsd be az NTFS támogatást. Nekem is az volt probléma a Debiannal, de ha betöltöd, akkor fel fogod tudni csatolni.

 

:nyíl:

modprobe ntfs

és utána moundold :nyíl:

 mount  /dev/hdax vagy hdcx /mnt -o umask=0, -t ntfs

más nem kell.

 

példa: :nyíl:

mount  /dev/hda1 /mnt/hda1 -o umask=0, -t ntfs

Ha több NTFS partíciod van, akkor az mnt könyvtáron belül hozzál létre a hdd nevének megfelelõen könyvtárakat. :ötlet: :!:

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Több NTFS partícióm van, de csak az egyiken vannak olyan adatok, amiket olvasni akarok Linux alól. A másikon a rendszer van. Egyébként sikerült megoldani a dolgot! 1000 hála és köszönet. Már csak az XFCE problémám kéne megoldanom...

Link to comment
Share on other sites

Atyafi

Nekem tetszik az UHU 1.2 és a SuSe 9.2 is. Érdemes telepítéskor kihagyni azokat az összetevõket, amikre várhatóan nem lesz szükséged.

Link to comment
Share on other sites

pigri

UHU-t soha többet nem fogok használni és SUSEbõl már meg jelent a 10 verzió is. De az mar OpenSUSE.

Link to comment
Share on other sites

Atyafi

UHU-val mi bajod van? Nekem tetszik, ahogy linuxosítja a windowsos szemléletet.;)

Link to comment
Share on other sites

csum-pi

Én már tájékozódtam, hogy melyik linuxszal kezdjek. Sok programozót megkérdeztem, hogy õk "anno" mikor és mivel kezdték! Szinte mindegyik azt mondta, hogy SUSE-val kezdett, és nekem is azt tanácsolják, mivel soha nem használtam még linuxot! Ráadásul mindegyik azt mondta (1 kivételével), hogy ne használjak 9.0-nál újabbakat...

 

Gondoltam, itt is megkérdezem, hogy mi a tényállás, hátha megerõsítitek ezt a húzást a Suse felé! :D

 

Ráadásul az egyik ismerõsömmel jobban elbeszélgettem, mivel most akarom elkezdeni a programozást és a linuxozást, hogy mit tanuljak. Azt mondta, hogy PERL-lel kezdjem, és hogy ez a nyelv, majd a linuxozás alatt meg fogja hálálni önmagát, és kamatozni fog, nem is kicsit, ha okosan csinálom! 8) Mi errõl a véleményetek?

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

Én is keresek egy disztrit. A SuSE nem jött be, mert mire bejelentkeztem, elaludtam. :mérges: 256 MB memóriám van. Minél több értelmezõ kell, a fõ, hogy a Python értelmezõ legyen benne, továbbá HTML, CSS, MySQL, PHP, ha webprogramozni lenne kedvem. ;) Nem kell annyira csicsásnak lennie, mert már barátkozom a terminállal. ;) Várom a javaslatokat. A Debian milyen?

Link to comment
Share on other sites

aty

A Debian jó és hálás, ha már van tapasztalatod Linux terén. Linuxos tapasztalat != Yast használata, ezért nem ajánlom senkinek szívesen a Suse-t, mert nem késztet tanulásra. A Fedora, UHU ilyen szempontból sokkal jobb, és inkább való tanulásra. A Suse-t inkább olyanoknak ajánlom, akik kis probléma esetén kifutnak a világból, és a Linuxot képesek lennének minden rossznak elmondani, mert nem 28 klikkel kell megoldani egy problémát. Ha valakiben viszont ott az elhatározás, hogy Linuxot akar tanulni és használni, akkor a Suset megnézheti és ámulhat a grafikai csodákon, ezáltal bíztatást kap, majd belekezdhet a komoly tanulásba egy másik disztróval.

 

De ha komolyan tanulni akar valaki, akkor nekiül a shellnek, és püföli, elolvas pár könyvet - nem Suse kézikönyvet, meg nem is ilyen gagyi óvodás könyvet mint amit a PC World pár hónappal ezelõtti számában ajánlottak (Péter tanítja Kingát a Linuxra ... no komment). Ezeknek nincs értelme. Érdemes beszerezni Pere László Linux alapismeretek I., ill. Linux rendszerek üzemeltetése I. címû könyveit. Közérthetõ, könnyed stílusban tanít meg minden szükséges tudnivalóra.

 

Davs, a Debian telepítését ez alapján vidd végig: http://www.hup.hu/wiki/index.php/Debian_de...%C3%ADt%C3%A1sa. Fellow írása nagyon jó és Suse után szerintem szükséges az alapokat tisztázni.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

Sokat püföltem linuxot, meg shellt, az tuti. Hát a Debiant nem szeretném még kipróbálni, a Mandriva 2005 LE DVD, Kubuntu, Gentoo meg a Slackware között vacerálok. A felsoroltak közül melyiket nem ajánlod? Csak kár, hogy sehol se találok szlovákiai online shopot, ahol linuxot árulnak. Nincs egy ilyen nemzetközi oldal? :lol:

Link to comment
Share on other sites

pidro

@Davs

 

Elmontad a 3 linux disztrót: Gentoo, Slackware, Debian legalábbis én ezeket tartom használható linuxnak. Sajnos Magyarországon ezekbõl csak a Debian van elterjedve. :(

Én személy szerint a Gentoo-t ajánlom, nekem ez jött be a legjobban, viszont ha ezt választod, ne felejtsd el, hogy viszonylag gyors gép kel hozzá, különben õsz szakállad lesz, mire rendesen beállítod!

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

2,6 GH Celeron proci, 256 MB Ram, 80GB hdd, ami 7200-n forog. Ez mennyire jó gép? És a Mandriva szerinted miért nem jó? Akkor marad a dilemma: Gentoo vs. Slackware. Ezekbõl gondolom van ingyenes verzió. Van fizetõs verziójuk is? Hány CD-sek?

Link to comment
Share on other sites

aty

Davs ha jól tudom neked sajnos csak modemes kapcsolatod van. Így nem sok értelme van a Gentoonak sajnos, bár a forrásokat így is megszerezheted valamilyen úton-módon CD/DVD-n de körülményes, és nincs értelme szerintem.

Debiannak van 2DVDs kiadása. Itt azonban az a probléma, hogy a Sarge nem rendelkezik a legfrisebb csomagokkal (KDEbõl 3.3 van benne pl.). SIDbõl pedig nem tudom van-e valami DVD kiadás.

Slackware 2CD-s, számomra a favorit desktop disztró. Sebeségge pedig nem marad el a Gentooé mögött. Így ezt nagyon ajánlom, érdemes kipróbálni. Sokan mondják, hogy a kevés csomag a hátránya, de szerintem átlagos használatra bõven elég a 2CD tartalma, ill. linuxpackages.neten rengeteg elérhetõ csomag van. Most jön nem sokára a 10.2 Slackwarebõl.

Mandriva is jó, sok csomag, kellemes felület, jó sebesség. Nincs komolyabb gond vele.

 

A gépedben szerintem egyedül a memória nagyon kevés. Én is 256 megával szenvedek, és KDE nagyon tele tudja nyomni. :Sír:

Szerintem vedd fel a kapcsolatot az iso.dweb.hu gazdájával és beszéld meg vele, hogy Szlovákiába el tudná-e intézni a csomagküldést.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...