Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Melyik Linux disztribúciót ajánljátok?


dominic

Recommended Posts

dominic

Hi all!

 

Mivel weblapokat csinálon ( graf + prog ) valami olyan linux kellene ami, támogatja a

grafikus munkát, és a webszervert is kedveli (Apache + MySQL)

 

Ti mit ajánlatok melyik rakjam fel a gépre??

 

elõre is köszönöm...

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed

SuSe.

Link to comment
Share on other sites

dominic

köszi.

Link to comment
Share on other sites

master

P1 133-ra milyen Linux menne fel?

Hülye kérdés... szerintem semmilyen... ;)

Link to comment
Share on other sites

breinichadam

Konzolos módban bármelyik. Illetve grafikus felülettel pár profibb disztribúció, amelyiket jobban be lehet lõni a géphez. Pl. Debian FluxBox grafikus felülettel... Bár kicsit azért így is lassú lesz :)

 

Zwiebi

Link to comment
Share on other sites

aty

Csak türelem kérdése :D Engem anno annyira érdekelt a KDE, hogy tavaly képes voltam egy KDE3.0-t használni egy P133@200as gépen. 10 perc volt a betöltés kb. :)

Különben azzal is vigyázz, hogy a mai "desktop-disztrók" jórészét már i686ra optimalizálták, tehát el se fog indulni. De egy fluxbox, xfce elviselhetõ tempóban futtatható rajta. Inkább a memória miatt aggódnék a helyedben.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pigri

Én Debiantott ajánlo m mindenkinek. Nagyon jó! ;)

Link to comment
Share on other sites

aty

Hát desktopra szerintem nem túl ideális rendszer. Nem szeretem ha a kde magával rántja az xmmst, és egyéb függõségi mizériák miatt. Másrészt csak az unstable tartalmazza a legfrissebb ablakkezelõket stb.

 

Desktopra bármi más jobb. Szerveren azonban csak a Debian, az egyetlen disztribúció, amit kényelmesen karban tudok tartani. Mandrake, Suse valami rémálom ilyen területen.

 

Ellenben desktopra javaslom mindenkinek a Mandrake-et. Pár hete egy francia cégnél Mandrake 9-es szerverre VPN kellett belõnöm. Itthon megnéztem egy tesztvinyón, hogy mégis milyen ez a rendszer. Csupa pozitív tapasztalat, hiába 3 éves kiadás volt, de desktopon bárhol el tudnám képzelni. Szóval akit érdekel a Mandriva LE2005-öt kipróbálhatja és beszámolhat róla. (A Mandriva az új neve a Mandrake-nek). Hogy a szerveren mit keresett, arra szerintem pedig a francia hazafiság a válasz:) Bezzeg itthon...

Link to comment
Share on other sites

pigri

Nekem jók a benyomásaim róla mind desktop, mind szerver területen. KDE & GNOME & Force mindegyik rendesen mûködik. Továbbá ha tudsz még egy olyan linuxost, ami 2 db és több mint 15000 programot tartalmaz, akkor légyszi mondd meg, mert én még nem találkoztam vele -- és persze ingyenes. ;) Elismerem, hogy elsõsorban szervernek jó. :D

Edited by Spányik Balázs
Link to comment
Share on other sites

- ProFiler -

SuSE!

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

aty

Gentoo? Suse? Igen nagy mindkét terjesztés repositoryja.

 

Debian alatt elismerem, hogy igen egyszerû szoftvert telepíteni és a hivatalos kiadás rengeteg csomagot tartalmaz. Akkorákat szoktam röhögni, amikor valaki azt bizonygatja, hogy Windows alá milyen egyszerû telepíteni valamit, meg utána frissíteni! Hát, kérem szépen, egyszer próbálja ki az apt-getet! :) De akkor se az a kimondott desktop rendszer.

 

Desktopon a Slackware-t használom, kézzel dobtam össze teljesen, ami elõttem van. De az enyém és nem varázslók építették anélkül, hogy tudnám, hogy mit csinálnak. Ez a Linux különlegessége, kérem szépen.

Link to comment
Share on other sites

pigri

@ProFiler: Azt írtam, az ingyenes SUSE-nek van ingyenes full változata, de az nem tartalmaz annyi csomagot, mint a Debian. 23 ezer forint a SUSE. :pislog: .

Link to comment
Share on other sites

aty

Suse is rengeteg csomagot tartalmaz, még az ingyenes is. Egyébként lesz OpenSuse - magyarán egyre rosszabb a helyzet, Novell összekavarta a dolgokat.

Másrészt most nézem még az unstable ágban is 3.3.2 a legfrissebb KDE. Ez most a packages.debian.org hibája vagy tényleg ennyire elavult a desktop rendszer a SIDben?

Link to comment
Share on other sites

Utonium

A PC World múlt havi számában volt egy linuxos cikk, ahol írtak a disztribúciókról is. Nekem az alapján a Fedora tûnt a legszimpatikusabbnak, lehet hogy majd kipróbálom. Amelyekhez pedig volt már szerencsém, azok közül talán a SuSE a legjobb egy kezdõnek, a Debian pedig a profiknak. Anno egyébként Pentium 233MMX-en 384 mega RAM-mal futtattam mindkettõt és viszonylag elfogadható volt a sebességük, bár ha úgy vesszük még ez is jóval erõsebb gép, mint a Master által körvonalazott 133-as P1.

Link to comment
Share on other sites

aty

Fedorával csak az a gond, hogy az USA szabadalmi törvényei alá esik. Ha Európában is lefizetnek még néhány képviselõt (Herczog Edit, mszps képviselõhölgyet már nem kell - nem rágalmazás, lásd nyilatkozatát az SG.hun), akkor majd a Suse se kezelheti az NTFS partíciókat, nem játszhat le alapból mp3-akat stb. Ellenben tényleg a Fedora is ajánlható kezdõknek is, ha képes egy ntfs-supportos kernelt felrakni az alapértelmezett helyett.

Link to comment
Share on other sites

pigri

UHU-t se kellene ki hagyatni a sorból! Amikor kezdõ voltam, én is azzal kezdtem. Lehet vele tévézni, filmet nézni, zenét hallgatni stb. Alapból van benne OpenOffice, mint a SUSE-ba. Nagyon felhasználóbarát egy distribúció, úgy hogy próbájátok ki! :)

ITT

Edited by Spányik Balázs
Link to comment
Share on other sites

Utonium
Fedorával csak az a gond, hogy az USA szabadalmi törvényei alá esik...

Ki tudnád fejteni kicsit bõvebben hogy ez miért baj, mert én nem értem / nem tudom. :upsz:

Link to comment
Share on other sites

pigri

Mert az USA törvényei szerint nem játszhatnak le kalózmásolatokat: filmet, zenét stb., és akkor már bele se rakják a distribe, hogy ne keveredjenek bajba a szervezetekkel.

Edited by Spányik Balázs
Link to comment
Share on other sites

aty

MP3-lejátszás, egyes tömörített videoformátuk lejátszása, NTFS, FAT(?) támogatása pl. nem képezheti a disztribúció részét a szabadalmi törvények miatt. Nem arról van szó, hogy illegális tartalmat nem játszhatsz le, hanem a dekódolás szabadalmaztatott, és így kötelezõ fizetni utána, azonban egy ingyenes disztribúció esetén ezt nem tudod megtenni, illetve a Redhat nem fog helyetted fizetni (pláne hogy a Fedorát már teljesen magára hagyta).

 

Mandriva, UHU, Suse, Fedora, Black Panther disztribúciók ajánlhatóak egy kezdõnek, kb. ilyen rangsorban.

Link to comment
Share on other sites

pigri

A Fedora GPU Licenc alatt van, úgy hogy semmi köze az amerikai rendszerhez. Utonium ezt nem tudom honnan vetted. Itt egy kis info, nézzétek meg: ITT

Link to comment
Share on other sites

Greene

Debiant is telepíthetsz úgy, hogy az USA törvényeibe ne ütközzön. Fel van ajánlva a lehetõség. Szerintem a Fedora is ugyanez. Kiválaszthatod, hol élsz és az annak megfelelõ változat megy fel. :bizonytalan:

Link to comment
Share on other sites

aty
A Fedora GPU Liscene alatt van úgy , hogy semmi köze az amerikai rendszerhez.

Ez nem igaz. Az mp3 kódolás-dekódolás szabadalom által védett, a Fraunhofer intézett tulajdona, soha nem volt GPLes. A Divx kódolás/dekódolás is ugyanígy védett eljárás. A lejátszó GPLes, az xmms GPLes, az mplayer GPLes, de a codec nem!

 

Ugyanígy egyes eljárások is szabadalom alá esnek az mplayerben. Az NTFS fájlrendszer olvasásának és írásának képessége szintén Microsoft által védett. Tehát nem igaz, hogy egész disztribúció GPL alá esik, ha ezek az elemek megtalálhatóak benne. A Linux kusza jogilag sajnos.

 

Debian alatt is el vannak ezek különítve a sources.listben. Megadhatod, hogy szükséged van non-free (azaz nem GPLes csomagokra), ill. non-us csomagokra. A non-us csomagok olyan csomagok, amiket az USA-ban nem használhatsz, mert a titkosítás foka túl magas az ottani törvények számára, vagy pedig szabadalom alá esnek.

 

Mivel a Fedora USA-ban elõállított Linux, a sok törvényi szabályozás miatt eléggé csupaszított. Ha nem hiszed el, akkor próbáld ki. Próbálj meg alapból mp3-at lejátszani vele, próbálj meg NTFS partíciót olvasni, próbálj meg divx-es filmet nézni.

Link to comment
Share on other sites

pigri

Eléggé szigorú törvényei vannak az USA-nak, de szerintem elég sokan nem tartják be.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
csutomi
Amelyekhez pedig volt már szerencsém, azok közül talán a SuSE a legjobb egy kezdõnek, a Debian pedig a profiknak.

Lehet, hogy volt róla szó valamelyik számban, de akkor azt sajnos nem olvastam, a kérdésem az volna, hogy mi a különbség az egyes Linux disztribúciók között?

 

Elsõsorban a következõk közti érdekelne: Red Hat, Debian, Suse, Mandrake, Free BSD.

Link to comment
Share on other sites

pigri

Redhat: desktop, SuSe: desktop & cégek, Mandrake: desktop, Debian: szerverek. FreeBSD: az nem Linux, hanem Unix! Nem össze keverni a kettõt!

 

Mondjuk ki mit szerzett alapon megy, hogy ki melyiket szereti vagy ranglétrán halad, hogy melyiket próbája ki. De elõször érdemes valami könnyebbel kezdeni, aztán egy kicsit nehezebbel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...