Jump to content
GSForum - Segélyvonal

CSS kérdésem van


tzoli

Recommended Posts

Kovács Gyula (MiniDisk)

Hát az biztos, hogy a portálok nem a szabványosság zászlaja alatt készültek.

 

De: Én pl. törekedek arra, hogy az oldalam alacsonyabb felbontásban is élvezhetõ legyen. Pedig én magánoldal vagyok. Természetesen ez feltételez egy elõzetes tervezést, ami akáér 2 hét is lehet, mire formát kezd ölteni a lap. (Betüméret, képek, stb.)

 

A css alkalmazása pedig erõsen korlátolt, hála a Microsoft Internet Explorerjének. Most hogy kijött az IE7 azt mondom, vissza az IE6-ot! El lett szúrva keményen az IE7. Amíg a Microsoft html-ben, és javascriptben gondolkodik, addig nehezen lesz elõrelépés css területen. Ezért a css inkább a designosabb oldalakat tervezõk alkalmazzák elõszeretettel, mint elsõdleges formázási forma, a többi oldal mintegy kiegsézítõ használja.

 

Sajnos az IE7-re is hacket kell írni css ügyben. Az IE6-ra is. De míg az IE6-ra gyerekjáték volt, addig az IE7-re kizárólag kompromisszummal lehet megtenni. Hihetetlen eltérések vannak a távolságbeállításoknál. Ami még elmegy, mert ezt csinálja az IE6-is. Csakhogy míg az IE6 egy valamire tekintve tette ezt, addig az IE7-nél állítasz valamit, és hozzá képest más is elállítódik.

 

Most csinálok egy oldalt, és ne tudd meg, mit szenvedek. Ezt csak azért írtam le, mert pl. egy akkora oldalnál, és olyan bonyolultságunál, mint amit T eis szerkesztesz, kevesen fognak foglalkozni a css alkalmazásával, és a validsággal. A css hihetetlen sok mindenre használható. Kérdés, mikor jön erre rá a Microsoft ...

 

A táblázatokról meg annyit, hogy nincs velük semmi baj, csak tudni kell, mikor érdemes azt haszálni, és mikor divet. Én két éve tanulom a webszerkesztést, és a mai napig tanulok, és tanulok. :)

Link to comment
Share on other sites

SzoZo

Hány darab Hx tag lehet? Ugyanis a Xhtml 1.0t validator érvénytelennek minõsíti a <h8> és annál nagyobb tagokat! Függetlenül, hogy éppen hol van.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

h1-tõl h6-ig. :)

Link to comment
Share on other sites

SzoZo

:gonosz: Logikusabb lenne 0-9 -ig!

 

Akkor milyen módon tudok többféle formázást elhelyezni?

 

Elég fárasztó minden id-t vagy class-t külön-külön meghatározni.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Pedig csak így megy. Vagy pedig divenként, illetve cellánkénti formázással.

Tehát ha van pl. a html-ben három cella, vagy div, és mindenhova másmilyen formászást szeretnél, akkor a css-ben a cellára, vagy divre add ki a formázást, tehát:

 

html:

 

<td id=td01">

<td id="td02">

<td id="td03">

 

akor a css:

 

#td01 p { *** }

#td01 h1 { ***}

 

stb. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kovács Gyula (MiniDisk)

A szoftver.aopenbolt.com oldalamon a bal oldali rószaszínű divben van 4 kép. A bajom az, hogy a felette lévő linkek formázását veszi fel, hiába adok meg a css-ben a képekre való utasításokat. Nagyon sokféleképpen probáltam már - külön határozóval, meg minden szóba jöhető módon, de semmi. Az Internet Explorerben teljesen úgy néz ki, mintha semmilyen hatással nem lenne rájuk nézve a megadott formázás.

 

A css-ben már előre is tettem a definícikókat, de ez sem segített. Van valakinek ötlete, mitől lehet ez? :Sír: :Sír: :Sír:

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Megoldva.

Így volt a css-ben:

 

#lefdiv img ...

 

és így kellett volna:

 

#leftdiv img ...

 

Kimaradt a "t" betü, áááááááááá :S:S:S:S:S:S:S:S:S

Link to comment
Share on other sites

Garono

Nah, elkezdtem a CSS-t. Első gondom meg is van. A HTML BODY részében ez van (most csak példa):

<body>

  <div class="bal">
   ¤Menü¤
  </div>

  <div class="kozep">
   ¤Tartalom¤
  </div>

  <div class="jobb">
   ¤Reklám¤
  </div>

</body>

A CSS-ben pedig ez:

.bal { background: #253463; height: 200px; padding: 0px 0px 0px 0px; widht: 200px;}
.kozep { background: #091929; height: 600px; padding: 0px 0px 0px 0px; width: 400px; }
.jobb { background: #253463; height: 200px; padding: 0px 0px 0px 0px; widht: 200px; }

Az a gond, hogy hiába 200 pixel széles a bal és a jobb div, a böngészőben (Opera 9.0) teljes szélességben jelenik meg. Viszont a kozep rész 400 pixeles, mint lennie kell. Mi lehet a hiba? :pislog:

 

Szerk.: Hülye vagyok!!! Azt írtam widht. Nem width. Ááá! Akkor nem szóltam. :)

Link to comment
Share on other sites

Garono

Megint lenne egy kérdésem. Vegyünk egy részletet a CSS-emből:

#bal {
background: purple;
height: 15px;
left: 0px;
position: absolute;
top: 0px;
width: 150px;
}

Most ennek a kis csíknak elvileg ott van a helye, ahol a left és right értékek keresztezik egymást. Működik is, de a W3C CSS Validatorja azt a hibát adja, hogy a leftnek nem lehet a "0px" paramétert adni. Úgyanígy a topnak se. Találtam egy táblázatot, hogy miket lehet megadni, ott négy példa volt: <length>, <percentage>, auto, inherit. Ezzel az a baj, hogy egyik sem használ, mert balról és jobbról is 3 pixelre lesz. Mit lehet tenni így? Én nem tudtam rájönni. :upsz:

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Mondjuk írd elé, hogy margin: Ugyanis ez erre vonatkozik. Ez már rég nem használatos dolog, a html-ben mûködik ez, de nem szabványos. margin-left; margin-top; margin-bottom; és margin-right;. Vagy margin: xy; ha egyformák a margin értékek.

Link to comment
Share on other sites

Garono

Értem és köszönöm. :)

 

Szerk.: nem akar működni.

#bal {
background: purple;
height: 15px;
margin-left: 0px;
margin-top: 0px;
position: absolute;
width: 150px;
}

Vagy nem így gondoltad? :upsz:

 

Szerk2.: Mindegy, más módon is megpróbáltam, de nem jó. Úgy értem nem ér hozzá közvetlenül az ablak széléhez.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Ha magához a böngészõ szélére gondolsz, akkor a body-ba margin: 0;, és a padding: 0;-t írd be!

Link to comment
Share on other sites

Garono

Aha! Köszi! ;)

 

Sikerült! :D

 

Szerk.: megnéznéd, hogy most mi a baj a validítással? (Egyenlõre ezen a tulajdonságon alakítok, ha ez végre valid lesz, akkor az összeset átalakítom.) Valami háttérszín-problémája van. :pislog:

 

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Problémája nincs, ez már valid, de ha nem akarod a warningot ott látni (az akadálymentesítéses marhaság miatt warningol), akkor írd be, hogy color: #000; vagy olyan szint írj, ami az esetleges betüszín lesz.

 

Háttérszínhez kell betüszint is megadni (ha van, ha nincs netü, és akkor is, ha ettõl függetlenül már máshol megadtad), illetve a betüszínhez kell háttésrzín is. Nem kötelezõ, pl. háttérképeknél nem mindig elõnyös, de ha egyébként nem zavar, akkor adj neki.

Link to comment
Share on other sites

Kovács Dávid ( Davs )

Hy!

Van egy divem, aminek a css részében ez van: overflow: auto ; .Van olyan css kód, amivel a görgetõsávot meg tudnám a div-ben jeleníteni még akkor is, ha a tartalom kisebb, mint a div magassága? Tehát olyan kód, amivel MINDIg megjelenítõdik a sáv. Ha css kód nincs, akkor jó a HTML is.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Garono

Ha azt adod meg, hogy

 

overflow: scroll;

akkor megjelenik akkor is. Úgy emlékszem. De még megadhatsz neki visible és hidden értékeket is, azt tudom, hogy a hiddennel egyáltalán nem jelenik meg. Esetleg a visible segithet. :upsz:

 

Más: rátaláltam erre az oldalra, és annyira érdekelne, hogy ott a demo lapok hogyan vannak megcsinálva, hogy nagyon! Száz százalék CSS! Semmi JavaScript. Nézegettem én a forráskódot, de semmit nem tudtam kivenni. Valaki esetleg? :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Garono

Rájöttem hogyan kell! Eszméletlen! :D Holnap leírom ide részletesen... vagy nyitok is neki egy topikot, mert megérdemli a trükk! És egészen egyszerû! :hááát:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
tamasir

Tudna valaki segíteni? Ebbe CSS-ben csak névvel, vagy így( # FF8800) számmal is beírhatóm ebbe a kódba:

 

<style type="text/css">
hr {color: csak név vagy szám}
</style>

Az elválasztó csíkot szeretném színezni, mert ahogy most van a body részben azt az Opera nem fogadja el.

Talán CSS-ben elfogadja. :S

Link to comment
Share on other sites

Garono

Többféleképpen is beírhatod, az RGB, meg a többi formátum is elfogadott.

Pl.:

hr {
   color: #010203;
}

És ajánlom, hogy ilyen formában írd a CSS-t, ahogy most írtam, mert sokkal áttekinthetőbbé teszi. ;)

Link to comment
Share on other sites

tamasir

Köszönöm!

A bodyba meg akkor így ahol megjeleníteni akarom? <div class="hr">

:pislog: Most tanulom a CSS-t. Bocs.

Link to comment
Share on other sites

Garono

Igen. De! Akkor class, ha több ugyanolyan divet akarsz, így a csoportnak tudod megadni a beállításokat, és elég egyszer. Ha azonban csak egy van, akkor a class helyére id-t írj! És a CSS-ben egy #-el hivatkozz rá. Classnál pedig egy .-al.

Link to comment
Share on other sites

tamasir

Garono! Szeretném pontosítani a kódot.

 

<head>

<style type="text/css">
#hr {
     color:#FF8800;
}
</style>

</head>

<body>
<div id="hr"></div>
</body>

 

A body részben ott és annyiszor jelentetem a (<div id="hr"></div>)kódot ahány elválasztó csíkot szeretnék.

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Nem jó.

Csak simán <hr>

Amit te írtál, abból nem csík lesz, hanem egy tömb.

Link to comment
Share on other sites

tamasir

Gyula!

Az egyik oldalon Te hívtad fel a figyelmet erre az honlapra:

http://www.sovavsiti.cz/css/hr.html#note1

Itt a következőket javasolják a <hr> megoldásra.

<style type="text/css">
hr 
   {
    border: 0;
    width: 80%;
    color: #ff8800;
    background-color: #3d3d3d;
    height: 1 px;
}
</style>

<body>
<div class=”hr”><hr/></div>
</body>

Garono feljebb javasolta <div id="hr"></div> és a CSS-be #hr

Most melyik a jó? Amit a honlapról másoltam be (class) vagy amit Garono javasolt?Kérlek írd le ha kérhetem! Kösz! :istenvagy:

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Amit Te írtál css-t az a jó. div nem kell. Minek is kellene, hiszen a hr is tömbszintü.

A weboldalba elég a <hr>-t írni a megfelelő helyre, és jó lesz. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...