Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Ubuntu linux - Megjelenítési gondok


Utonium

Recommended Posts

Utonium

Letöltöttem, felraktam. A változatosság kedvéért ez a disztribúció sem tudja bekapcsolni a 9700PRO hardveres gyorsítását. :S Mit mondjak? Szerintem iszonyat szégyen hogy egy több mint 2 éves videókártyát nem tud kezelni. Terminálból superuserként futtatom a driver telepítõjét dpkg-vel, de valami var/x11/mittudoménmi/akármi könyvtárban nem tud felülírni egy fájlt, erre hivatkozik.

 

A másik hogy a képernyõ pedig el van csúszva vagy 5 cm-rel jobbra, azaz kilóg a monitorból. Pedig ugyanazt a felbontást és frissítést használom mint XP alatt. Ha pedig a monitor OSD menüjében korrigálok, akkor Windows alatt lesz elmászva a kép bal felé.

 

Ötletek? Tudom, nem sok itt a Linuxguru, de talán hátha valaki tud segíteni.

Link to comment
Share on other sites

Darcy Tucker

Szia!

 

Nem akartam volna az Ubuntu Linuxnak még egy topicot nyitni. Csak annyi lenne a kérdésem, hogy nem tudod-e véletlenül, hogy mi a minimum rendszerkövetelménye a disztribúciónak, mert egy régi gépre tervezem felrakni, de a honlapjukon nem találtam semmi erre vonatkozó információt. Köszi!

Link to comment
Share on other sites

Greene

@Uti: Linuxban a "root"-nak van mindenre jogosultsága. A superusernek nincs, fõleg nem egy olyan könyvtárba mint a var. Próbáld meg root-ként írni azt a filet.

Terminálban ez úgy néz ki, hogy beírod: su root , és utána kéri a root jelszót.

 

A hardveres gyorsításnak még utánanézek, de múltkor mintha olyat olvastam volna, hogy csak 9200-as Radeonig mûködik :bizonytalan:

 

A grafikus felület elcsúszásának utánanézek, az valószínüleg az xserver beállítási problémájából adódik :hááát:

Addig is a /etc/X11/xf86config-4 állományban találod meg a képernyõ beállításait.

 

 

@Darcy Tucker: Minimális rendszerkövetelmény a Linuxoknál egy 386-os gép, és kb. 100-150 mega hely a merevlemezen. Ez persze változhat annak függvényében, hogy milyen szolgáltatásokat akarsz rajta futtatni (ezért nem írják a minimális követelményt). A Grafikus felülethez már erõsebb gép kell, de ha jól tudom, akkor a KDE honlapján pl. leírják, hogy milyen gép kell a futásához.

Link to comment
Share on other sites

Darcy Tucker

Köszi, Greene! Akkor ott utánanézek.

Link to comment
Share on other sites

Utonium

@Greene

Rootként is ugyanaz a hibaüzenet. :dühös: De egyébként rosszul írtam: nem a /var, hanem a /usr/akármi mappában nem tud valamit felülírni.

 

A kép elcsúszásához pedig még annyit, hogy a bejelentkezõ képernyõn minden rendben van, csak gnome alatt lép fel a difi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Atyafi

Hogy lehet az Ubuntu Live CD-jérõl az adsl-kapcsolatot beállítani?

Link to comment
Share on other sites

Greene

pppd call dsl-provider

Feltételezzük, hogy a PPP csomagokat tartalmazza a disztró.

Esetleg

pppoeconf

Link to comment
Share on other sites

Atyafi

Kösz.

A pppoeconfigot kiprobaltam. Mukodik.

Inditaskor viszont angol billentyuzetet valasztottam, ezert most ektelenul irok :)

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Nem oly rég tértem át erre a disztróra. Most egyelõre úgy gondolom, hogy ez a disztró a számomra legmegfelelõbb...

 

Hasznos információkat, és egyéb "okosságokat" találtam az "ubuntu kalauz"-ban:

 

 

http://hup.hu/wiki/index.php/Ubuntu_Kalauz

 

 

nekem egyetlen gondom van vele: a GDM vackol egy kicsit. A gép indításakor minden rendben van vele, de ha kilépek, majd a gdm-nél akarok valamit csinálni, akkor csak billentyûzettel tudok pl. másik ablakkezelõt beállítani, vagy kikapcsolni a gépet, egérrel nem lehet semmit se mûködésre bírni...

 

Ettõl eltekintve nagyon remek disztrónak tartom. Elég gyors is, és még a hangkezelése is kiválló, pedig elég szutyok alaplapi hangkarim van...

Link to comment
Share on other sites

kissipos
@Uti: Linuxban a "root"-nak van mindenre jogosultsága. A superusernek nincs, fõleg nem egy olyan könyvtárba mint a var. Próbáld meg root-ként írni azt a filet.

Terminálban ez úgy néz ki, hogy beírod: su root , és utána kéri a root jelszót.

 

A hardveres gyorsításnak még utánanézek, de múltkor mintha olyat olvastam volna, hogy csak 9200-as Radeonig mûködik :bizonytalan:

 

A grafikus felület elcsúszásának utánanézek, az valószínüleg az xserver beállítási problémájából adódik :hááát:

Addig is a /etc/X11/xf86config-4 állományban találod meg a képernyõ beállításait.

 

 

@Darcy Tucker: Minimális rendszerkövetelmény a Linuxoknál egy 386-os gép, és kb. 100-150 mega hely a merevlemezen. Ez persze változhat annak függvényében, hogy milyen szolgáltatásokat akarsz rajta futtatni (ezért nem írják a minimális követelményt). A Grafikus felülethez már erõsebb gép kell, de ha jól tudom, akkor a KDE honlapján pl. leírják, hogy milyen gép kell a futásához.

Hali!

 

 

Az Ubuntu nem xfree-t, hanem Xorg-ot használ, tehát /etc/X11/xorg.conf

 

Utonium, ha nem rootként futtatod le az fglrxconfig-ot, akkor nem tudod felülírni az xorg.conf fájlt. Ja és azért ajánlatos az xorg.conf fájlt lementeni, biztos, ami biztos alapon...

 

Az Ubuntu egyébként nem a superuser-módot részesíti elõnyben, hanem inkább a sudo-t...

tehát ha rootként akarsz futtatni valamit, akkor sudo parancs

 

ekkor kéri a user-passt...

 

....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
chris p

Ki akartam próbálni az e havi mellékleten közzétett TheOpenCD-rõl futtatható Ubuntu-t de amikor betöltött ez a kép fogadott (a képernyõ közepén látható ki négyzet a kurzor). :pislog: Mi lehet a bibi? (A konfigom fõbb alkotóielemei: Abit IC7, P4/3GHz(Prescott), 2×512Mb/400MHz Kingston DDR, HIS Radeon9600VIVO, Terratec Aureon5.1Fun, SamsungSP1604N, WesternDigitalWD1600JS, LeadtekPVR2000, Pioneer107D.)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Greene

Az elején választhatsz felbontást? Ha igen milyet választasz?

 

Esetleg próbáld meg megnézni mi lehet a baj:

 

CTR+ALT+F1 ha ezt a ronda képet látod, és egyből egy szöveges terminált kapsz. Ott írj be su-t, hogy root legyél. Majd pedig írd be, hogy dmesg.

 

 

Link to comment
Share on other sites

chris p

Az elején választhatsz felbontást?

Nem. Csak nyelvet és bill.kiosztást.

 

 

...írj be su-t, hogy root legyél. Majd pedig írd be, hogy dmesg.

És itt mit fogok látni/mit kéne csinálni? Én grafikus felület nélkül "lefagyok" :upsz: és linuxot még csak nem is láttam (épp ezért gondoltam hogy milyen jó lesz ez ismerkedésre).

Link to comment
Share on other sites

Greene

Hát a dmesg a bootoláskor kiírt dolgokat mutatja meg. A gépelõs felület meg kinézetre olyan mint a DOS.

Link to comment
Share on other sites

chris p

Aha. És ami nem passzol azt itt ki tudom szûrni itt (pl. "error:...")?

Link to comment
Share on other sites

aty

Ez a képernyõ rögtön indítás után megjelenik? Ha igen akkor a framebuffer fagy csak össze, azt ki is lehet kapcsolni nem lételem az animáció, meg az 1024x768as felbontás bootoláskor.

Ha pedig már jóval indítás után történik ez akkor inkább a xorg.logok környékén keresgélj, dmesg nem foglalkozik az xserver hibáival.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
chris p

Rögtön az indítás után ezt láttam. (Ha jól emlékszem boot során is van egy grafikus Ubuntu felirat, az rendesen megjelenik.)

De nekem egy kissé "kínaiul van" amit írtok :upsz: , úgyhogy azt hiszem inkább hagyom a dolgot és ha elszántam magam felrakok a vinyóra egy linuxot. Azért köszönöm szépen!

Link to comment
Share on other sites

kissipos

Hali!

 

Esetleg tehetsz egy próbát az új Ubuntuval, a 6.06-ossal, ami Június elsején jött ki. A desktop CD a live verzió, ami akár telepíthetõ is (grafikusan), de mivel live is így fut simán CD-rõl. Sokkal jobb lett, mint a breezy, úgyhogy egy próbát megér szerintem.

 

 

áhoj,

 

József

Link to comment
Share on other sites

azaki1528464469

Hát én is ki akartam próbálni sötét képernyõ a betöltési folyamat végén??!! A Hup-on akartam segítséget kérni de oda sem lehet, bejutni, nem írom végig a kálváriám, de a lényeg hogy ott elfelejtettem a régi felhasználói nevem, onnantól mindent kaptam csak új belépési lehetõséget nem, most meg már nem is kell (bal f@-ok). De a lényeg, amirõl írni szeretnék, az UHU-t sokan bírálták az Ubuntuval szemben, és sok helyen olvasom hogy nekem se, meg nekem sem jött be még a kép sem, szóval........ marad inkább az UHU.

Link to comment
Share on other sites

aty

Ha rögtön indítás után akkor még bootolás elõtt kiválaszható hogy milyen felbontással induljon, esetleg vga=off.

Ha már betöltés után van sötétedés, akkor xorg config a ludas, de ha live cd, akkor valószínûleg van a bootmenüben beállítási lehetõség erre is.

Olvassátok végig mik a lehetõségek indításkor.

Különben vid.kártya, monitor típusa ilyenkor nem utolsó szempont, akárhol kérdeztek, ez legyen az elsõ adat amit megadtok.

 

@azaki: miért nem regelsz más néven a hupon?

Különben van pár más linuxos közösség (sõt a hup nem is linux-specifikus): linuxforum.hu, ubuntu.hu, külföldön a linuxquestions.org, ubuntuforums.org stb.

Magyarok közül egyedül a linuxbazis.hut érdemes kerülni, azok tényleg hozzá nem értõ b@lfaszok.

Link to comment
Share on other sites

Greene

Nekem teljesen jól megy. Igaz én még béta kora óta tesztelem. Bent a cégnél ketten is ezt használjuk és nincs baj vele. Az egyik gépben ATI a másikban nVidia kártya van. Nekem meg itthon integrált. :upsz:

Link to comment
Share on other sites

azaki1528464469

Én mint örök kezdõ nem akarom már a telepítést is egy több ismeretlenes telepítéssel kezdeni. Az alap ismerje, föl a meghajtókat legyen kép hang, tudjon zenét, filmet lejátszani Internetre egybõl csatlakozhassam, ha akarok a többit, meg majd megismerem. Az UHU ezt tudja így nálam ez a mérce alsó foka.

A Hup-ról csak annyit hogy próbáltam, a többire meg nincs idõm, hogy leírjam.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Babó22

@ azaki

 

Milyen videokártyád van?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...