Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Turbo Pascal


mizsi

Recommended Posts

lorcsi

NEM TUD valaki INTERNETRÕL LETÖLTHETÕ PASCAL KÖNYVEKET

 

ÉN KEZDÕ VAGYOK, VAN EGY KÖNYVEM, DE AZT CSAK A CRT EGYSÉGRÕL SZÓL, ÉS MÁR NEKEM A GRAPH KÉNE

 

VALAMI GRAPH-OS KÖNYVLINKEZ légy szíves ÍRJATOK

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

De miért kiabálsz? :S

 

Egyébként a Pascal help-je nem jó?

Link to comment
Share on other sites

MafiaBoy

Felteszek a honlapomra pár dolgot a Graph egységről, nézd meg ma este vagy holnap. Meg felteszem az egyik új játékomat (Grafikus). Ma fejeztem be. Illetve még nincs minden befejezve. :D

 

<<MAFIABOY>>

Link to comment
Share on other sites

MafiaBoy

Már felraktam a Graph egységről szóló összeállítást. A tanárom állította össze. :D

 

<<MAFIABOY>>

 

Ha valami különösen érdekelne, akkor szólj, és felrakom az oldalamra, mert nekem van Pascal könyvem. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Botond

Helló! Most kezdtem a programozást és lenne két kérdésem:

1. Melyik menüpontal tudom átkonvertálni .pas kiterjesztésû fájlokat Turbo Pascal 7.0-ban?

2. TP 7-ben szeretnék írni egy progit ami pár mappával arréb levõ fájlt nyit meg. Olyan parancsikon szerû bigyó USB kulcshoz.

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

1. Compile

2. Váljék egészségedre

Link to comment
Share on other sites

Calyd

@ Botond:

1: nem teljesen értem mit értesz átkonvertálás alatt. Exe-t akarsz generálni?

2: szintén nem értem, mit szeretnél megvalósítani. Fájlútvonalakat tudsz használni Pascalban. Sima String-ként, hagyományos útvonalformában.

 

Bocs, de nem igazán értem a problémáidat.

Link to comment
Share on other sites

Botond

1. Igen, exe-t akarok generálni. A Compile-nél mit kell még csinálni vagy hova menti? Még egyáltalán nem értem mer még most kezdtem 2 napja programozni tanulni. Légyszi rágjátok a számba.

Na tehát arról van szó hogy hogy szeretnék egy parancsikon szerû programot írni. Mint a Windowban egy

2. parancsikon. A program feladata az lenne hogy megnyissa a következõ elérési úton helyezkedõ fájlt: .\PortableApps\PStart\PStart.exe (remélem jól írtam :)). Tehát ez az Pascal nyelvû fájl ezt nyitnámeg és SEMMILYEN más mûveletet nem kell végezni csak futtatni.

Link to comment
Share on other sites

kfx

1. A *.pas tartalmazza a program szövegét, ez a forrásfájl. Amikor lefordítod, vagy futtatod(a futtatás előtt automatikusan lefordítódik), akkor legenerálódik a *.exe fájl.

2. A pascalt nem éppen erre találták ki. Miért nem jó a parancsikon?

Link to comment
Share on other sites

Botond

1. De az az .exefájl hová kerül? Mert én a .pas fájl mellett nem találtam. Valami olyat ír ki hogy a memóriában van. Egyáltalán nem értek ehhez a programhoz. Tudnél segíteni beállítani hogy ne a memóriába írja haenm a vinyóra?

2. Akkor milyen programnyelven tudom ezt megoldani vagy milyen programmal vagy egyáltalán hogyan? A parancsikon lassú az exe az direktebb. Próbáltam már exe-t is (Portable Total Commander legális nem vicc) és az gyorsabb volt. Meg mi jó van abban hogy jobb klikk új, parancsikon. Az sokkal élvezetesebb ha te csinálod az egészet a két kezeddel.

3. Eszembe jutott még egy kérdés: mitõl függ az hogy fut e egy program egy másik oprendszeren? A Linuxban nem exe a kiterjesztés hanem más? Vagy ez hogy van?

Link to comment
Share on other sites

kfx

1. Compile menü, Destination, a memory részt állítsd át diskre. Így a *.pas mellé fogja rakni a *.exe -t.

2. Mondjuk Delphiben meg tudnám csinálni, csak most nincs fent a gépemen :(.

3. Windows-Linux, más felépítés, más szisztéma szerint mûködnek, a különbségek nagyok, és nagyon mélyen vannak. Így egy windowsra megírt program, akármilyen program legyen is az, nem fog elindulni csag úgy linux alatt. Erre találtak ki olyan programokat, amik képesek "windowst futtatni" linux alatt, vagy legalább is ahhoz elegendõk, hogy egy-egy program elinduljon.

Link to comment
Share on other sites

Botond

3. Tehát akkor attóllesz egy Pascal program Linuxos hogy pl. a %TEMP% az nem a ?:\Documents and Settings\felhnév\Localsettings\temp elérési utat jelenti? Na jó ez egy gagyi példa de végülis Pascalban is lehet programot írni Linuxra. Honnan szerezhetek információt arról hogy hogyan írjam meg Pascalban a programot úgy hogy Windowson és Linux-on is fusson? Vagy ilyen nincs? Vagy az ilyen program nagyon egyszerû és nem lehet bonyolultabbakat írni?

Link to comment
Share on other sites

kfx

A fordítónak mást kell csinálnia attól függően, hogy a program windowson, vagy linuxon fog futni. Például a Free Pascal-t le tudod tölteni linuxra is, ami linuxon fut, és a linuxnak megfelelő kódot generál. Olyat nem tudsz csinálni, hogy windowson is, meg linuxon is fusson. Ezt már megindokoltam korábban. (Persze Java-ban lehet, de az kezdő programozónak elég meredek).

Link to comment
Share on other sites

Calyd

@ Botond:

1: én sem értem a parancsikonos dolgot. Kfx mellett vagyok, mert teljesen feleslegesen veszõdsz vele -szvsz-.

2: olyan programot szerintem sem lehet írni, ami mindkét rendszeren fut. Alapvetõen másképp épül fel egy linux és egy windows, teljesen más a fájlok, könyvtárak jogosultsági rendszere, gyanítom a memóriakezelés, processzorkezelés, meg egyáltalán gyakorlatilag minden. Olyat viszont lehet készíteni, hogy egy kész forrást le tudsz fordítani linux-ra, os-x-re, windows-ra, de ehhez olyan fordító kell, ami ezt tudja, és még akkor sem egyszerû a mûvelet. Pl. Lazarus-t tudnám ajánlani, az ezt tudja, és ingyenes [vagy ha már kfx említette - FreePascal]. De hogy tényleg megy-e a dolog ne kérdezd, nem használok linux-ot.

Link to comment
Share on other sites

Botond

Ennek a parnacsikonos dolognak végülis az a lényege hogy megnyit egy fájlt de nem azért hogy abból adatokat nyerjen ki, hanem csak futtatja. Ez így érthetõ volt?

Link to comment
Share on other sites

lorcsi

sziasztok!

azt szeretném kérdezni, hogy hogyan lehet megoldani azt a problémát hogy lenyomok 1 billentyût, pl a d gombot és akkor odébb tolódik 1 pixel a képernyõn.

mindent meg tudtam csinálni, csak az a gondom, hogyha lenyomom a d gombot még utánna egy entert is kell nyomni.

nincsen erre egy jó utasítés, hogy nem kelljen állandóan entert nyomogatni???

 

elõre is kösszi!!

Link to comment
Share on other sites

kfx

A CRT unit rendelkezik egy keyPressed függvénnyel. Boolean értékkel tér vissza. Ha lenyomsz egy billentyût, igazzá válik. Ezt berakod egy elöltesztelõs ciklusba belépési feltételként, majd egy feltételt írsz az adott billentyûre, és kész is. Persze ez az egész megint mehet megint egy ciklusba, ahol például adott billentyû lenyomása a kilépési feltétel.

Remélem érthetõ és tudtam segíteni.

Link to comment
Share on other sites

Calyd

Már rég Pascaloztam, de én is hasonlót tudok javasolni, egy kicsit másképp. Mondjuk egy "key" nevû karakter típusú változót használva egy hátultesztelõst ciklust használnék [vagy akár biztosan rossz kezdõértékkel elöltesztelõst]:

 

Repeat

key:=ReadKey;

Until key='d';

 

De a gondolati elv ugyanaz, mint amit kfx is javasolt.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
vdanika

Üdv

Nekem, egy lehet, h nagyon egyszerû problémám volna, de nem boldogulok vele.

Kezedetnek szeretnék egy egyszerû programot csinálni, ami egy elõre rögzített fájlhoz, csinál egy parancsikont az Idítópultba. Ehez szeretném a segítségeteket kérni: Nem tudom, h lehet megmondeni a TP-nak, h csináljon parancsikont.

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Win alatt inkább Delphi-t használjál.

Link to comment
Share on other sites

vdanika

Ha ez a Delpi-s üzenet nekem szólt, akkor azért nem használok, mert még életembe nem dolgoztam vele, a Pascalról viszont legalább tudom, h micsoda.

Link to comment
Share on other sites

kfx

Nem nehéz megszokni, mivel az alapok ugyanazok, a delphi kicsit több, de amit pascalban meg tudsz csinálni, azt delphiben is, majdnem teljesen ugyanúgy.

Link to comment
Share on other sites

vdanika

Most már ott tartok, h inkább bemásoltatom a fájlt, de ez sem megy. Bármely más könyvtárba akarom másoltatni, az megy, de az indítópultot nem akarja. Azt sejtem, h az ékezetek miatt, lehet ezellen tenni vmit?

Most nincs időm, h még a delphivel is foglalkozzam

Link to comment
Share on other sites

vdanika

Lehet, h hülyeséget kérdezek, de hogy lehet string-et átkonvergálni text-re?

Link to comment
Share on other sites

arpsoft

Átkonvertálni.

Ha jól emlékszem akkor a text egy fájl típus, a string pedig egy változó.

A writeln fügvénnyel lehet a fájlba bármit kiírni. Vagy nem erre gondoltál?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...