Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Túlfeszültségvédõ


Sanzi

Recommended Posts

Lex

És hol épül? Kínában. :upsz:

Egyébként a feszültség alatti karbantartás (FAM) nem újdonság. És a magyarok is jók ebben. Mert az amcsik a sok pénzükkel helikopterrõl bénáznak. Nekünk viszont olcsón kell megoldani. És milyen a magyar kreatívitás? Olyan, hogy megoldjuk olcsón. Link

Link to comment
Share on other sites

Adani

Nem rossz. Minek ide helikopter?

Link to comment
Share on other sites

Lex

A probléma magyar leírása: hogyan oldjuk meg egy fogpiszkálóval?

Amerikai probléma felvetés: hogyan oldjuk meg úgy, hogy az egész világ minket figyeljen és mindenkinek leessen az álla. :D Na, ezért kell a helikópáter.

Ahogy így visszaolvasok, eléggé elmentünk a topik témájától (Túlfeszültségvédõ), inkább már "villamosenergia elosztó rendszerek és a villámok" lenne a jó cím. :upsz:

Link to comment
Share on other sites

ProFiler
Ha valami linket tudnál adni, az jó lenne. Az áramszünetet pedig kettõs távvezetékkel és kettõs rendszerrel kerülik el.

@ Lex:

TV-ben volt, nem tudok linket. :D

 

A kettõs vezeték egyébként ott is jelen van, de nem bírja kiszolgálni Las Vegast! :ötlet:

 

Engem is teletömtek rendesen elektrotechnika címen... Egész szerettem azokat az órákat.

 

@ Arpsoft:

Lehet, pedig biztos vagyok benne, hogy 5 MegaVoltot mondtak. (Az pedig 5 000 000.)

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Lex

Tévedni emberi dolog. A TV-ben még gyakori is.

Bár az hogy Las Vegast nem bírják megtáplálni, az inkább azért lehet, mert régi a hálózat és már kevés, ezért bõvítik. Mert nem Las Vegas a nagyfogyasztó, csak a meglévõ távvezetéknek sok. Talán emlékeztek, mikor nyáron az USA több nagyvárosában is áramszünet volt, mert a hálózat és az erõmûvek nem bírták a légkondikat kiszolgálni. Az ipar fogyaszt több áramot, viszont az ipari fogyasztás jobban méretezhetõ, mint a lakossági. Ráadásul egy ipari telepen nem gond a sok távvezeték és kábel, míg egy városban már az. Link (15. oldal)

Link to comment
Share on other sites

Lex

Ezt nem teljesen tudtam beazonosítani, mert ez vagy meghibásodás vagy kísérlet. A tényleges megszakítók vagy olajban vagy SF6 gázban vannak. Az elején láthatók az elmozduló részek. Egy ilyen ív, szétégeti a részeket.

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Nem tudom pontosan, mi ez, de az tisztán kivehetõ, hogy az elõször összeért rúdakat folyamatosan eltávolították egymástól.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

Lex

Ezért írtam, hogy nem tudom mi akar ez lenni, mert szándékosnak tûnik (nem baleset), viszont akkor mi értelme, azon kívül, hogy szép látvány. Mivel levideózták, még mielõtt az ív keletkezett, ez megint szándékosságra utal.

Link to comment
Share on other sites

Laali

Szerintem is inkább valami bemutató céljából készült felvétel volt. Gondolom nem lenne jó a közelében tartózkodni. Még a biztonságosnak hitt távolságban sem... Nemrég itt a közelünkben a 20kV-os távvezetéken volt pár átütés. Elõször nagyon rövid idejû áramszüneteket okozott, (ami elég volt ahhoz, hogy a számítógép leálljon) Majd akkorát szólt, hogy 300-400 m távolságban is jól hallatszott, és az egyik porcellán darabokban hullott a földre.

 

Az eredeti témához, amiben a feszültségrõl és az áramról volt szó: van még az áramsûrûség is. A félvezetõk a feszültségre a mûködésük alapjai miatt is elég érzékenyek. A nagyfeszültség, villám, elektrosztatikus kisülés esetén nagyon kis keresztmetszetû lehet a kisülés . Ez egy apró ponton átolvaszthatja a félvezetõt a nagy áramsûrûség miatt. Ez elég a meghibásodáshoz.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
sampj

Kedves kollegák,

 

Nekem van egy szünetmentes tápom.

Egyszer eljátszottam, hogy valamilyen bútortologatási ügy miatt kihúztam a konnektorból azt az elosztót, amire ez is kötve van. Persze jelezte, hogy nem jön befelé semmi, sípolt. A probléma az volt, hogy mikor visszadugtam sem hagyta abba. Gondolom van rajta egy gomb, ami reseteli, de hiába használom azt, ez nem oldja meg. Mi lehet a megoldás?

 

Ide kapcsolódik, hogy ugye - elõrelátóan - mivel a szünetmentes nem mûködött, anélkül használtam a gépet.

A mi elektromos hálózatunk elég gyenge, szinte naponta produkálnak áramszünetet. (Óbuda, Kolosy tér). Kb. 2 hónapra rá volt egy olyan feszültségingadozás, ami elég fontos lett nekem végül.

Próbálták visszakapcsolni a körzetet, de csak pár másodpercre mûködött. Akkor kapcsoltam, hogy ki kéne húzni a géphez tartozó részeket a hálózatból, ha már ez a helyzet.

Kb. ezidõ óta jött elõ az, hogy a DVD-íróm nem olvas be lemezeket.

Minden tökéletesen mûködik a gépen, csak a DVD-író nem. Létezik, hogy a pulzálás miatt kapott túláramot?

3 winyó van a gépben és én azokat féltem igazán, hogy ezzel megrövidült-e az életük, vagy csak már 1 hónapig bírják-e.

 

Hasonló volt, mikor felrobbant a *&társa tápom. Abban is volt egy CD-író, ami látszólag jónak tûnt, de a lemezeket nem tudta már beolvasni.

 

Létezik, hogy a DVD-író ezért ment tönkre, vagy csak véletlen egybeesés?

 

Most próbáltam ki egy másik gépben itt a munkahelyen, de ugyanolyan. Szóval nem hiszem, hogy egy fejtisztítás visszahozná halottaiból.

 

Köszönöm a válaszokat!

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

Fogadjunk, hogy ez egy APC Back-UPS szünetmentes! Azok csinálják ezt, amikor az akkumulátoruk a halálán van.

 

Azután a vacak táp után milyet vettél? Mert ha valami az árammal kapcsolatos, akkor azt arra fognám.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
VAZ-2108

Sziasztok!

 

Elovlastam a hozzászólásokat,és az tisztázódott bennem,hogy túlfeszvédõ,szünetmentes csak akkor véd ha valahol messzebb történik villámcsapás,akkor ami még eljut hozzám túlfesz attól megvéd,de ha a ház mellett kapja el a légvezetet illetve környezetét akkor nem ér semmit.Remélem jól értettem.

A kérdésem az lenne,hogy egy Chieftec táp van a gépemben,ami túlfesz és túláramvédelemmel van ellátva.Rakjak még még ez elé egy túlfeszvédõs elosztót,vagy ez is nyújt annyi védelmet a túlfeszültség ellen?

Mert egy másik topicban úgy olvastam,hogy az ilyen tápok esetében sokkal kissebb az esély,hogy tegnap még müködött a gép,este vihar, reggel meg már se kép se hang jelenségre,mint a gagyi tápok esetében amik nem rendelkeznek ilyen védelemmel.

A hálókártyába menõ utp kábelt viszont mindenképp le kellene védenem,erre láttam egy is egy kis szerkentyût.

 

Elõre is köszi a válaszokat.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Jobban jársz, ha veszel normális szünetmentest. Villám ellen meg semmi sem véd, azok az elosztók csak kb. 25%-os túlfeszt védenek ki, ha jönne a villám, akkor pár másodperc alatt kiszakadnának a kábelek a falból. Jó is lenne, ha ezeket a "villámvédõk" kivédenének egy villámot, minden pénzembõl azt vennék.

Link to comment
Share on other sites

Gereby

Rakjuk körbe villámhárítóval a házat! :lol:

 

Nekem egyébként úgy megy a rendszer, hogy túlfesz védõ -> szünetmentes -> gép. A gépem folyamatosan megy, nem volt még baj belõle.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Az lenne a tuti, ha teljesen beborítanánk egy ráccsal/ketreccel a házat (nem, nem a számítógépházat, a nagyobbikat), persze úgy, hogy ne érjen hozzá a házhoz. Azt hiszem, ha lesz egy sajátom, akkor meg is csinálom...

Link to comment
Share on other sites

VAZ-2108

Faraday kalitka a ház köré,nem rossz ötlet :)

Mondjuk ha magánházakban is ki lenne építve az a többlépcsõs villámvédelem mint a nagy cégeknél akkor nem lenne gond.De valószinüleg több pénzbe lenne mint a gépem,meg az összes elektromos kütyü a házban. :D

 

Visszatérve,nyilván mikor villámlik dörög mint az állat,akkor úgy is kihúzom a gépet,mert ha a közelbe csap akkor csak ez véd.Inkább az olyanokra gondolok,mint ami multkor is volt nálunk,hogy valahol tök messze villámlott,dörgést is alig lehetett hallani,de 1-2 másodpercre kiment az áram.Az ilyenkor kelettkezett túlfesz kivédésére gondoltam.Pjotr írtad,hogy ezek az túlfeszvédõ elosztók,csak kb 25% túlfeszt védenek ki.Egy szünetmentes többet is kivéd? Mert szünetmetesben azért nem is gondolkodtam,mivel az nem zavar,ha lekapcsol a gép és nem tudok elmentei ezt azt,csak védjen.

De ha többet a szünetmetes többet véd ki,akkor gondolom érdemes vennem egy használtat rossz aksival,ha csak a túlfeszvédelem miatt kell.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

A szünetmentesek is itt körül védenek, annyival nagyobb az elõnyük, hogy bele tudnak pótolni az áramba, ha lecsökkenne (line interaktív típusok). Meg persze az egyáltalán nem hátrány, ha áramszünetkor rendesen le tudod kapcsolni a gépedet. Arra figyelj, hogy milyen tápod van, aktív vagy passzív PFC-s!

 

Kicsit javíts az írásodon!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
kmisi99

Hello! Szerintetek érdemes túlfeszültség védõt venni a géphez vagy elég az ami a tápban van? Corsair tápom van.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Naná.

 

A tápban lévõ védelem csak a kimeneti oldalra vonatkozik, a bemenetit nem védi semmi sem.

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Olvadó biztosíték sem?

Link to comment
Share on other sites

kmisi99

Most még nem veszem meg mert 10 évig semmi áram ingadozás nem volt. Egy gép sem ment tönkre a hat-ból. Amúgy egy metró újságban most néztem egy túlfeszültség védõt ami egyben elósztó is trust márkájú 2700Ft. Majd ha arra járok veszek eggyet. Szerinted jó mert nem tudom hogy milyen az a trust márka és nem tudom hogy itt mennyit számít a minõség.

Link to comment
Share on other sites

Pjotr

Soha az életben nem hallottam még olyanról, hogy a biztosíték kiment volna a tápban, de így van ezzel a legtöbb szervizes is.

 

Nálam az APC/MGE viszi a prímet védelemben/redundáns tápellátásban. Hasznos írás a Logout-on

Link to comment
Share on other sites

kmisi99

Akkor valószínûleg egy ilyet veszek Link

Vagy vegyek olyat ami elosztó is pl Link

Link to comment
Share on other sites

Csaba_#

Közvetlenül a nyák tetején jól kivehetõ:

 

IPB kép

 

De ha ezt csak a Codegen merte nyíltan beállani, akkor csak van valami külsõ védelmük a minõségi tápoknak is.

------

Végül is mindegy, mert egy villámcsapás ígyis - úgyis áthúz rajta. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...