Jump to content
GSForum - Segélyvonal

SuSe Linux 9.3


Guest GoodSpeed

Recommended Posts

Guest GoodSpeed
Tegyük fel, hogy anno nem a win terjed el ennyire, hanem a linux, akkor vajon melyiket lenne könyebb kezelned? A linuxot vagy a windowst?

 

Ha kicsit utána olvastál volna, hogy mivolt elõbb a tyúk e vagy a tojás nem tetted volna fel ezt a kérdés szerûséget. A linux-ot egy Linus Torvalds nevezetû ember - akkor még diák - hozta létre 1992-ben, tehát jóval a windows operációs rendszer megjelenése elõtt. Eleinte a DOS kiütése volt a cél. A linux a Windowssal ellentétben ma is karakteres, consolos, csak csupán rávan húzva egy ablakos rendszer. A történelem, mert ma már az, egyértelmûen bebizonyította hogy ez a kérdés amit Te felvetettél teljes mértékben akadémikus, a Windows gyõzõtt, a Linux pedig megmaradt stagnálni.

 

Fájlrendszer. Mondd meg nekem, hogy a windows tud-e írni linuxos partíciót? Nem igazán, (szerncsére). Sõt, még olvasni sem. A total commanderbe kell plugint tenni, hogy olvasni tudd.

 

ehh hát nehogy már a farok csoválja a kutyát, nehogy már a világ legelterjedtebb op rendszerének (gyengébbek kedvéért: windows) kelljen alkalmazkodnia, egy stagnáló oprendszer file rendszeréhez :)

Link to comment
Share on other sites

Greene

@Orbit: Azért ne felejtsd, hogy az Intelre való átállás nagy kockázatokat hordoz magában, hiszen eddig CISC-es procira kellett írni mindent ami MAC.

 

 

Szerintem a SuSE az nem vethetõ össze a többi Linux disztróval. Én a Debianomon (Woody) most csináltam dist-upgrade-et, és a kernelt is frissíteni fogom, de egyenlõre a 2.4-es is jó. Teljesen jól ment minden. A SuSE nekem fekete bárány, mert hiába szép és felhasználóbarát, egyszerûen más mint a többi Linux. Ráadásul mivel pénzt kérnek érte, nem áll érdekükben, hogy te online frissítsél a rendszereden :hááát:

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed
Teljesen használhatatlan, röhej, hogyha a fentebb belinkelt képen megnézitek, még 188 MB a DVD verzió :) Mióta átvette õket a Novell szétvannak csúszva :)

Még feltöltés alatt volt gondolom a DVD, mirror szervereken ilyet gyakran látni ha új a dolog, hogy az iso még nem "tükrözõdött" teljesen. Most: 4366844 KB

Különben a Novell-Suse házasságnak én se örülök, nem jó irányba indult el. De abból, hogy egy nagyobb cég a Linuxba kapaszkodik soha nem szokott sok jó kisülni. Vagy a cég teszi profitorientálttá az adott Linuxot (Novell,Linspire), vagy a céget elsöpri a Microsoft undorító eszközökkel (Corel).

Elég szégyen rájuk nézve, hogy tegnap még 2 GB-volt most meg megint csak 177 MB :)

 

kép

 

U.i : Pardon 172 :)

Link to comment
Share on other sites

Orbit
@Orbit: Azért ne felejtsd, hogy az Intelre való átállás nagy kockázatokat hordoz magában, hiszen eddig CISC-es procira kellett írni mindent ami MAC.

 

 

Szerintem nem lesz gond ezzel. Egy cikkben ez volt: Mac OS X-es az elmúlt öt évben – azelsõ verzió megjelenése óta – titkos kettõs életet élt, és a PowerPC-s verzió mellettfolyamatosan fejlesztették a Pentiumos szoftvert is.

Teljes cikk

Link to comment
Share on other sites

Greene

Ja, egyébként a Linuxnak nem a DOS kiütése volt a célja, hanem a Minix-é ;)

 

@Orbit: Elolvastam. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed
Ja, egyébként a Linuxnak nem a DOS kiütése volt a célja, hanem a Minix-é  ;)

Akkor erre én emlékeztem rosszul, de a lényeg hogy a Windows, mert most ne a Windows 3.1-et nézzük mivel az még nem volt operációs rendszer, még hírbõl sem volt. Konklúzió a Linuxnak 3 év elõnye volt, a windows 95 megjelenése elõtt, de az emberek inkább használtak DOS-t mint ezt, sõt a játékok nagyrészét DOS-ra írták, még a DOS is lenyomta :)

 

De amúgy nekem a többi Linuxal, nincs ilyen ellenszenves viszonyom, csak a SuSe-val már a t*k*m is kivan. Ennyi. Amúgy az UHU egészen korrektnek tünik.

 

Na meg a SuSe - Novell mentalitás, kiadunk egy új disztrót aztán 3 hónap múlva tesszük fel a szerverre .. vajon miért? Hogy az otthoni felhasználók is vegyék meg :)

 

Közben meg a Novell lehet nagy cég de az MS-hez képet egy csóró csótány küszöbrágó kis féreg :) Na ez a mondatom modrálva lesz érzem :)

Link to comment
Share on other sites

aty

Valknut/DCGUI: többszálú letöltés, több emberrõl, kifinomult keresõrendszer, sokkal jobban konfigurálható mint a DC++.

FS: Goodspeed gondolkodj már el azon, hogy az NTFS egy zárt forráskódú fájlrendszer. Gondolj arra, hogy a szoftverszabadalmi törvény még az olvasását is tiltja USA-ban - lásd Fedora. Így áll neked még feljebb? Így alkalmazkodjon az átkozott elavult, komolytalan Linux? Az EXT3/Reiser/JFS/XFS nyílt forráskódú. Hol az MS illesztõprogramja hozzájuk? Sehol, mert nem érdekük. A Linux igenis fejlõdik, és nyújtja a maximumot, amit az üzletvilág és a szabadalmi rendszer lehetõvé tesz. A kutya ott van elásva, hogy ennek a kettõnek nagyon messze kellene állnia az informatika területétõl. Az informatika fejlõdését nem a marketing és a különbözõ törvények szolgálták az elmúlt évtizedekben. Az informatika fejlõdésének kulcsa a szabadság, ami viszont egyre inkább háttérbe szorul. Nah ez elég idealistának hathat, de ez az igazság.

Driverek: Adott cégek nem alkalmazkodnak a szabványokhoz, kizárólag bináris drivereket publikálnak, vagy még azt se. Ezt is a Linux-fejlesztõk dolga visszafejteni(ami illegális) szerintetek?

Upgrade: Fedora, Debian, Slackware, Gentoo rendszereket bármikor probléma nélkül lehet upgradelni, akár évek múltán is. Hogy a Suse esetén ez nem ment? Ez a Linux hibája?

GPRS? Vodafone GPRS mellett használtam az elsõ Linuxomat - egy Redhat9et. Mindent meg tudtam oldani anélkül, hogy túlléptem volna a 200megás korlátot. Windowsnál nagyobb problémám lett volna az upgradekkel, ugyanúgy az MStõl kellett volna megrendelnem a dolgokat - persze ingyenes küldik.

Ki kellene próbálni a többi disztrót mielõtt átkozódunk, és igenis meg kell tanulni a parancssor kezelését, mert hatékony munkaeszköz. Elavult? Aki ezt mondja még az MS rendszereivel és fejlesztési terveivel sincs tisztában. Készülget az új Windows shell. Jahogy az meg csúszni fog a Longhornból a Blackcombba.. megin ki fejleszt akkor lassan?

Továbbá el kellene olvasni néhány Pere László által írt könyvet, nem pedig egy disztró kézikönyvét bújni, mert korláltoltan fogsz hozzáálni a Linuxhoz, ha nem ismersz globálisan alkalmazható megoldásokat.

 

Mac OS X x86on? Picit vicces helyzet fog kialakulni, mivel az MS az egyik jelentõs részvényese az Applenek. Corel-effekt lesz ebbõl is? Sajnálnám.

Link to comment
Share on other sites

aty
Elég szégyen rájuk nézve, hogy tegnap még 2 GB-volt most meg megint csak 177 MB :)

 

kép

 

U.i : Pardon 172 :)

Szerintem ürítsd a cachet a böngészõben. Mert a dvd már rég tükrözõdött. Ez nem szégyen, ez így mûködik mindenhol, az adatok áramlásának idõ kell. Ennek aztán végleg semmi köze ahhoz, hogy a Suse milyen.

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed

Aty, elõszõr is, leállítalánosítotad a kérdést, ez itt nem a Minden Linuxról ide írjatok topic, hanem a SuSe topicja, ennek megfelelõen, én a SuSe-t szidtam és nem mást. Nade figyelj csak a SuSe GPL-en alapul igaz? Akkor hogy van pofájuk pénzt kérni? Az MS nem nyílt forráskódón alapszik, de a SuSe igen.. állítólag. Az MS nem tette nyílttá a fájlrendszerét meg semmit, de szerintem jól is tette. Mellesleg inkább vegyen mindenki meg minden aktuális Windows verziót, úgyis 3-4 évente jön ki egy, mint SuSe-t :)

 

 

Elég szégyen rájuk nézve, hogy tegnap még 2 GB-volt most meg megint csak 177 MB :)

 

kép

 

U.i : Pardon 172 :)

Szerintem ürítsd a cachet a böngészõben. Mert a dvd már rég tükrözõdött. Ez nem szégyen, ez így mûködik mindenhol, az adatok áramlásának idõ kell. Ennek aztán végleg semmi köze ahhoz, hogy a Suse milyen.

ehh hát lol, figyi haver a dátumot nézd csak meg 07.01, na mármost tegnap elõtt néztem meg elsõnek, azaz 3.án és akkor is ennyi volt, szal, jó kis feltöltési sávszélük lehet :)

Link to comment
Share on other sites

aty

Leáltalanosítottam, de leszûkíteni a problémakört még gázosabb szerintem.

A Suse nem alapul GPL-en ez tévedés. A Suse disztribúció egyes elemei tartoznak a General Public Licence alá. Mivel kereskedelmi Linux disztribúcióról beszélünk így természetes, hogy a Suseban vannak nem GPLes programok is. Tehát nem GNU/Linux. Nem viselheti ezt a nevet. Ezzel ellentétben a Debian viselheti a GNU/Linux nevet, mivel nem tartalmaz non-free szoftvereket az alapdisztribúció. Jogilag ezért kusza a Suse nem lehet a disztribúciót egyetlen licence alá helyezni.

3-4 évente Windowst venni? Amikor a Linuxom mindig naprakész lehet, az MS Windowszal ellentétben? Soha.

Link to comment
Share on other sites

aty
ehh hát lol, figyi haver a dátumot nézd csak meg 07.01, na mármost tegnap elõtt néztem meg elsõnek, azaz 3.án és akkor is ennyi volt, szal, jó kis feltöltési sávszélük lehet :)

Mennyi ennyi? 4GB? Mert most annyi. Az UNIX rendszerek a létrehozás dátumát tüntetik fel.

Nem hiszem, hogy illik kötekedni olyankor, amikor egy egyetem az informatika fejlõdését szolgálja azáltal, hogy saját költségén publikál egy szoftvercsomagot pénzt nem sajnálva. Kicsi a sávszélességük? Hozzál létre Te is mirror szervert, hogy ne az a pár legyen leterhelve, amikor kijön egy új disztró.

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed

Na hogy én SuSe disztónak adják sávszélt.. ehh ha tehetném is, akkor sem tenném :)

Link to comment
Share on other sites

aty

Akkor ne várd el, hogy ingyenesen elérhetõ legyen számodra.

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed

Ehh, de vannak olyanok, akik adnak sávszélt mégsem ingyenes :D

 

A másik nincs arra mód, hogy amig nem töltték fel rendesen, addig ne lehessen letölteni?

Link to comment
Share on other sites

aty

Amelyik kiadás licence lehetõvé teszi az ingyenes.

A Suse rossz irányba ment el, egy Windows-szerû, "felhasználó ne merj gondolkodni"-típusú rendszert kivánt létrehozni és ehhez társult az egyik zsákutcája a Linux elüzletiesedésének, jelen esetben a Novell által képviselve. Ezzel szemben úgy vélem, hogy logikusabban felépített rendszer a Suse, mint a Windows. Gondoljunk a logikusan elrendezett menükre. A logikus vezérlõpultra. A végigkövethetõ felépítésre stb. - mondjuk ez néha sérül a Suse esetén.

A másik nincs arra mód, hogy amig nem töltték fel rendesen, addig ne lehessen letölteni?

De van. Találkoztam ilyen opcióval a proftpd.confban például, hogy az addig az ftp szerver nem listázza az adott filet, amíg az nem teljes. De a mirror szerveren nem véletlenül nincs aktiválva ez az opció szerintem. Csak most rosszul jött ki, mert úgy látszik a szerver lassabban szinkronizált mint egy átlagos otthoni elérés le tudta volna tölteni. Azonban ha a sávszélesség megfelelõ akkor a felhasználó már akkor elkezdheti letölteni, amikor még csak egy része van ott az ftp szerveren, és közben az ftp szerver szinkronizál, illetve a többi mirrort is szinkronizálhatják addig errõl az ftp szerverrõl. Körülbelül úgy kell elképzelni mint a Bittorrent mûködését.

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed
Mindamellett nem hiszem, hogy a SuSE-nak ne lenne egy online updatje, ebbõl kifolyólag teljesen felesleges megvenned minden fél évben a suse-d, hogy a legfrissebbet használd. Ha emlékeim nem csalnak, van, aki a 8.x-rõl is felfrissítette a 9.x-re, és nem kellett újratelepítenie.

 

Ezzel egyetértesz ? Hogy egy SuSe 9.1 Professionalt egy SuSe 9.2 vagy 9.3 Eval-al 9.3 Professionalra lehet felhozni?

Link to comment
Share on other sites

aty

Mondtam, hogy Suse esetén nincs tapasztalatom az upgradeel. Ha minden csomag végigkövethetõ lenne akkor nem lehet probléma. De van egy olyan érzésem, hogy a Suse esetén óriási a következetlenség az egymást követõ verziókban levõ csomagoknál - sajnos csak ilyen területen sikerült lemásolni az MS termékeit teljes mértékben. Support mit mond rá?

Link to comment
Share on other sites

Kovács Gyula (MiniDisk)

Ha a Linux meg akarja nyerni az egyéni felhasználókat, illetve fel szeretné venni a versenyt a Windowszal, akkor el kell "Windowszosodnia", máskülönben esélye sem lesz arra, hogy az átlag felhasználó a gépére telepítse, még akkor sem, ha a készítõ fizet a használatért! A kutyának sem kell konzolos oprendszer.

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed

De van. Találkoztam ilyen opcióval a proftpd.confban például, hogy az addig az ftp szerver nem listázza az adott filet, amíg az nem teljes. De a mirror szerveren nem véletlenül nincs aktiválva ez az opció szerintem. Csak most rosszul jött ki, mert úgy látszik a szerver lassabban szinkronizált mint egy átlagos otthoni elérés le tudta volna tölteni. Azonban ha a sávszélesség megfelelõ akkor a felhasználó már akkor elkezdheti letölteni, amikor még csak egy része van ott az ftp szerveren, és közben az ftp szerver szinkronizál, illetve a többi mirrort is szinkronizálhatják addig errõl az ftp szerverrõl. Körülbelül úgy kell elképzelni mint a Bittorrent mûködését.

 

Kiváncsi vagyok hányan szívták be ezt a kis figyelmességet...és hányan írták ki feleslegesen DVD-re.

Ha a Linux meg akarja nyerni az egyéni felhasználókat, illetve fel szeretné venni a versenyt a Windowszal, akkor el kell "Windowszosodnia", máskülönben esélye sem lesz arra, hogy az átlag felhasználó a gépére telepítse, még akkor sem, ha a készítõ fizet a használatért! A kutyának sem kell konzolos oprendszer.

Pontosan, ahogy mondod.

 

Ne írj rövid idõn belül egymás után két hozzászólást! <PF>

Link to comment
Share on other sites

aty
Kiváncsi vagyok hányan szívták be ezt a kis figyelmességet...és hányan írták ki feleslegesen DVD-re.

A checksumot illik használni...

 

Ha a Linux meg akarja nyerni az egyéni felhasználókat, illetve fel szeretné venni a versenyt a Windowszal, akkor el kell "Windowszosodnia", máskülönben esélye sem lesz arra, hogy az átlag felhasználó a gépére telepítse, még akkor sem, ha a készítõ fizet a használatért! A kutyának sem kell konzolos oprendszer.

Sok átlagfelhasználó szerintem jobb ha a Windows telepítésétõl és beállításától is távol tartaná magát azzal a "tudok játékot crackelni, nédd már"-típusú "szakértelemmel". A piacgazdaság viszont pont az ilyen idiótákra épít. De ez már egyéni vélemény.

 

Ne írj légyszíves két hozzászólást egymás után! <Greene>

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed

Szerintem MD nem idióta...

 

Viszont látszik, hogy Te a Linuxfórumról jöttél, ott van egy két akkora arc... de az a baj, hogy csak arc.

Link to comment
Share on other sites

Szanya

A PCW DVD mellékletén akkor most mi van? :?::?:

Link to comment
Share on other sites

Guest GoodSpeed

Szanya nézd meg hány GB-os :) Ha 2, akkor van egy tippem. :D

Link to comment
Share on other sites

ProFiler

3,2GB.

 

Ciao.

Link to comment
Share on other sites

aty
Szerintem MD nem idióta...

 

Viszont látszik, hogy Te a Linuxfórumról jöttél, ott van egy két akkora arc... de az a baj, hogy csak arc.

Tessék? Most személyeskedést akarsz kiprovokálni? Nem fog menni.

1. Minidiscet tisztelem és nem mondtam ilyet egy szóval se.

Én azokra a felhasználókra gondolok, akik királynak érzik magukat, mert megtörtek egy játékot, és megpróbálnak egy Linuxot felrakni, beletörik a bicskájuk és nekik áll feljebb. Aztán az ilyenek teszik tönkre az OS imázsát, amikor a "haverokkal" megosztják szörnyû élményüket.

2. Linuxforumon is ott vagyok. Nagy arc? Fejtsd ki légyszíves, ha már ennyire belelendültél az alaptalan sértegetésbe...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...