Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Játékipari és -piaci viták


getro2

Recommended Posts

gebali1991

Firewatch-ot agyon lehetne elemezni a liminalitás-gyász diskurzusok mentén, főleg mert az egész szépet kifut arra, hogy egy nagy csalódás legyen... csak éppen szándékosan. Sokaknak viszont egyszerűen nem megy át ez a mondanivaló.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
getro2

nem vitaindító, csak ilyen érdekesség: az edge magazin fennállásának lapszámfordulója alkalmából (mostani hónapban lépték át a 300-adik számot) megkérdezte az ipar néhány fontosabb képviselőjét, hogy lapuk indulása óta (1993) melyik volt a legjobb játék, amivel játszottak. hát ezek:

Fumito Ueda - Virtua Fighter
Dan Pinchbeck (The Chinese Room) - Doom
Greg Kasavin (Supergiant Games) - Super Metroid
Toshihiro Nagoshi - Pokémon
David Braben - Super Mario 64
Chet Falliszek (Valve) - Civilization II
Dylan Cuthbert (Q Games) - Super Mario 64
Warren Spector - Super Mario 64
Phil Harrison - Ocarina of Time
Hideo Kojima - Pokémon Silver & Gold
Cliff Bleszinski - Counter-Strike
Yoshinori Ono - Grand Theft Auto III
Sefton Hill (Rocksteady) - Metroid Prime
Sam Lake (Remedy) - Half Life 2
Neil Druckman (Naughty Dog) - Resident Evil 4
Hajime Tabata (Square Enix) - Grand Theft Auto V

Link to comment
Share on other sites

moody

A Super Mario 64et általános sulis fejjel nyomtam még a karácsonyra kapott Nintendo64-el. Valóban egy remek játék, és nem csodálkozok azon, hogy többen is ezt a címet választották. (Személy szerint én 100%osan kitoltam, igaz az utolsó csillagra majd fél évet kellett várni mire véletlen meglett... :D) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Leon121

Eszembe jutott egy téma, amin egy kicsit akár lehetne beszélgetni. A Steam, konkrétan a Steam akcióinak, ilyen-olyan vásárainak hatása közvetve és közvetlenül is...

Pár kérdés, amire gondolok:

- Előfordult már veletek, hogy szerettetek volna valami játékot venni, akár kicsit régebbit is (tehát már nem 50 eurós kategóriában), de éppen nem volt akcióban, ezért lemondtatok róla, mert sajnáltátok rá a teljes árú pénzt, ha egyszer úgyis bekerül akcióba? (Még ha esetleg meg is engedhetnétek magatoknak a teljes árat is.)

- Előfordult már, hogy valami mondjuk 25%-os vagy 50%-os akcióban volt, de otthagytátok, mert "csak ennyi, majd lesz az még több % is"? Vagyis hogy nem a konkrét, dollár/eurós árát néztétek, hanem a %-os kedvezményt, amit kapott?

- Előfordult már, hogy vettetek ilyen-olyan játékokat, mert éppen nagyon le volt akciózva (magas %-ban), és aztán sokáig (akár soha) hozzá sem nyúltatok?

- Éreztétek már úgy, hogy ha láttok valahol máshol akciót (akár valós életben is, offline), azt mintegy lefitymálóan otthagytátok, mondván "ez csak 5-10%, nem is igazi akció"?

 

Ha igennel válaszoltatok, akár többre is, akkor szerintetek ez így jó? Nem érzitek kicsit furcsának, esetleg károsnak ezt? 

Nem igazán körvonalazódott bennem, hova akarok kilyukadni a témával, csak afféle felvetésnek szántam ezt, mert én tapasztaltam hasonlókat, és talán érdemes lehetne egy kicsit... elgondolkodni rajta, körbejárni. Mert hát egészen más világ ez, mint volt "anno a dobozos játékok idejében", mikor megjelent valami, pár hónap múlva (maradandóan) csökkent az ára, aztán meg lassan mondjuk el is tűnt a polcokról, akár. Most évekre visszamenőleg kábé minden elérhető, de az árak nem biztos, hogy mindig tükrözik a kort, ha nincs rajtuk akció... Jó ez vajon, összességében? 

Link to comment
Share on other sites

gebali1991
1 hour ago, Leon121 said:

Eszembe jutott egy téma, amin egy kicsit akár lehetne beszélgetni. A Steam, konkrétan a Steam akcióinak, ilyen-olyan vásárainak hatása közvetve és közvetlenül is...

Pár kérdés, amire gondolok:

- Előfordult már veletek, hogy szerettetek volna valami játékot venni, akár kicsit régebbit is (tehát már nem 50 eurós kategóriában), de éppen nem volt akcióban, ezért lemondtatok róla, mert sajnáltátok rá a teljes árú pénzt, ha egyszer úgyis bekerül akcióba? (Még ha esetleg meg is engedhetnétek magatoknak a teljes árat is.)

- Előfordult már, hogy valami mondjuk 25%-os vagy 50%-os akcióban volt, de otthagytátok, mert "csak ennyi, majd lesz az még több % is"? Vagyis hogy nem a konkrét, dollár/eurós árát néztétek, hanem a %-os kedvezményt, amit kapott?

- Előfordult már, hogy vettetek ilyen-olyan játékokat, mert éppen nagyon le volt akciózva (magas %-ban), és aztán sokáig (akár soha) hozzá sem nyúltatok?

- Éreztétek már úgy, hogy ha láttok valahol máshol akciót (akár valós életben is, offline), azt mintegy lefitymálóan otthagytátok, mondván "ez csak 5-10%, nem is igazi akció"?

 

Ha igennel válaszoltatok, akár többre is, akkor szerintetek ez így jó? Nem érzitek kicsit furcsának, esetleg károsnak ezt? 

Nem igazán körvonalazódott bennem, hova akarok kilyukadni a témával, csak afféle felvetésnek szántam ezt, mert én tapasztaltam hasonlókat, és talán érdemes lehetne egy kicsit... elgondolkodni rajta, körbejárni. Mert hát egészen más világ ez, mint volt "anno a dobozos játékok idejében", mikor megjelent valami, pár hónap múlva (maradandóan) csökkent az ára, aztán meg lassan mondjuk el is tűnt a polcokról, akár. Most évekre visszamenőleg kábé minden elérhető, de az árak nem biztos, hogy mindig tükrözik a kort, ha nincs rajtuk akció... Jó ez vajon, összességében? 

Jó felvetés :)

Sorban először is a válaszaim:

- Szinte mindig megvárom az akciót, nagyon ritka az, hogy valamit teljes áron vegyek meg (hirtelen nem is tudom... GTA V volt ilyen megjelenéskor, meg F1 2013, illetve EUIV DLC-k), ha pedig kiveszem az első napos megjelenéseket, akkor nem is tudok olyat mondani, hogy valamit ne akcióban vegyek meg.

- 25%-os akciókat szinte mindig otthagyok, 50% már elgondolkodtató, de tényleg attól függ, mennyire akarom a játékot, meg hogy mennyi is az az 50% euróban így.

- Biztosan, bár példa most nem jut eszembe a Bundle-ök kivételével. Általában legalább kipróbálásig eljut minden, amire pénzt adok, kivéve ha respect buy (KotOR pl.).

- A DLGamer rendszeresen küld emaileket az istherenydeal.com-on át, hogy hé, fantasztikus 5-10%-os akció erre a tízéves címre, és akkor nevetek. Sokszor csak azért kap valami akciós cimkét, hogy felkeltse a figyelmet, így számomra nem meggyőző egy kis leárazás.

A játékok ma szerintem krva drágák. Anno arról volt szó, hogy de jó lesz a digitális terjesztés, mert hogy lemennek a költségek, nem kell fizetni egy csomó dologért, így a játékok is olcsóbbak lesznek. Aztán hogy-hogynem a kiadók benyelték a különbözetet (persze, drágábbak lettek a játékok összességében) és ma ugyanúgy 60 euró/20.000 forint egy új játék, mint ahogy az infláció anno diktálta. Ezzel itt a Kárpátok Szívében csak az a baj, hogy egyetlen játék így az átlagfizetés 10%-át elviszi, ami hihetetlen durva szám, tekintve hogy mennyire mindenre kell költeni amúgy is.

Nagyjából ez a ráció amögött, hogy sosem veszek teljes árú játékot, kivéve ha nagyon-nagyon támogatom a készítőket a jó munkáért (R*, Paradox). Persze felmerül, hogy mi van az Indie-kkel, mert pont nekik kéne a támogatás, de lássuk be, egy igazi, feltörekvő indie játék nem hatvan eurón jön ki hanem 20-30-n (és ezért sem lehet pl. a No Man's Sky-t az indie érvvel védeni). Az pedig sokkal barátibb és könnyebben kiegyezem vele, mint a kétszer akkora árral.

Egyébként szerintem a játékok ugyanúgy olcsósodnak, mint régen, csak nem tűnnek el véglegesen (remélhetőleg, bár erre is van példa).

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Megélhetési szempontokat szem előtt tartva, soha nem fogok bánni egy kedvezményes vásárlást. És mivel nem kalózkodok, fejlesztők szempontjából ez is egy hasznos dolog. Sok stúdió sale-eken éri el a legnagyobb bevételét, a teljes ár sosem "teljes ár", hanem impulzusvásárlókba vetett bizalom. Ami tetszik vagy sem, de egy költségvetés mellett azért jól jön. Jól jön, hogy vannak gazdagok, akik nem bírják kivárni. Ez van.

De hogy precízen rámenjek:

- Előfordult már veletek, hogy szerettetek volna valami játékot venni, akár kicsit régebbit is (tehát már nem 50 eurós kategóriában), de éppen nem volt akcióban, ezért lemondtatok róla, mert sajnáltátok rá a teljes árú pénzt, ha egyszer úgyis bekerül akcióba? (Még ha esetleg meg is engedhetnétek magatoknak a teljes árat is.)

Persze. Ha számíthatunk rá, számítunk is rá. Akkora backlog mellett rá is ér.

- Előfordult már, hogy valami mondjuk 25%-os vagy 50%-os akcióban volt, de otthagytátok, mert "csak ennyi, majd lesz az még több % is"? Vagyis hogy nem a konkrét, dollár/eurós árát néztétek, hanem a %-os kedvezményt, amit kapott?

50%... hát, lélektani határ, de azért erősen meggondolom, hogy ezen a szinten inkább a dobozosat választom. 67%-nál már digitálisan sem gondolkozok. Viszont, de. De, nézem a konkrét árat is. 4-5000 Ft felett játékra költeni az... huh, nagyon indokoltnak kell lennie, van az a pár Special Edition, amit megjelenéskor szívesen megveszek, de ha azokat szalasztom, tulajdonképpen bármeddig ráér. Előbb-utóbb olcsó lesz minden. Ezen a filozófián vettem a PS4 beköszöntésekor PS3-at, és csak toltam az exkluzívokat 1-2k-s dobozos változatban egy 40k-s konzolba. Best thing ever.

- Előfordult már, hogy vettetek ilyen-olyan játékokat, mert éppen nagyon le volt akciózva (magas %-ban), és aztán sokáig (akár soha) hozzá sem nyúltatok?

Ezt hívják Steam Librarynek. Csipetnyi Humble-infestationnel.

- Éreztétek már úgy, hogy ha láttok valahol máshol akciót (akár valós életben is, offline), azt mintegy lefitymálóan otthagytátok, mondván "ez csak 5-10%, nem is igazi akció"?

Hát nem is az :D

Ha igennel válaszoltatok, akár többre is, akkor szerintetek ez így jó? Nem érzitek kicsit furcsának, esetleg károsnak ezt? 

Na itt jön a lényegi válaszom: nem érzem sem furcsának, sem károsnak. Abszolút nem. Egyszerűen erre rendezkedett be a piac, erre érzett rá, ez működik, és mind fejlesztők, mind fogyasztók számítanak is erre. Beleszámítja a fejlesztő, hogy a fogyasztó így viselkedik, és a fogyasztó is beleszámítja a vásárlási viselkedésébe, hogy számíthat az akciókra. Ismét: a teljes árú vásárlás egy early adopterek számára fenntartott luxus. Ér 18 990Ft-ot egy videojáték? Kényes kérdés. A videojáték még mindig az egyik legjobb óra/Ft aránnyal dolgozik majdnem az összes művészeti médiumok közül, de vajon a 100 órányi élményből mennyi órányi játékmenetet tettek elénk kábé két óra munkával? 

Mi értékesebb, egy 18 990 Ft-os Metal Gear Solid V 20-30 óra quality contenttel meg 150 óra ismételgetett side-opokkal, vagy 19 darab ezer forintos antikvár könyv, esetleg klasszikus filmes DVD? 

Hát szóval, értitek, a teljes ár az... valahol nem. Nagyon nem. Fogyasztói szempontból. Költségvetési szempontból viszont... hát atyaég. Az a játék, amelyik megengedheti magának a nagy költségvetést, valószínűleg rendelkezik akkora első napi impulzusvásárlói bázissal, hogy meg se rezzenjen.

Nem sajnálom se a low budget indieket, sem a high budget AAA-ket, ebben az egészben a középutas contract studiók szívják meg a legtöbbször, mint az Obsidian, meg akik magas minőségi niche-re teszik a hangsúlyt. De hát ők gyaníthatóan művészek, akik eleve úgy állnak bele, hogy nem a piaci szempontokból próbálják a legtöbbet kihozni.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

moody
3 hours ago, Leon121 said:

Eszembe jutott egy téma, amin egy kicsit akár lehetne beszélgetni. A Steam, konkrétan a Steam akcióinak, ilyen-olyan vásárainak hatása közvetve és közvetlenül is...

Pár kérdés, amire gondolok:

- Előfordult már veletek, hogy szerettetek volna valami játékot venni, akár kicsit régebbit is (tehát már nem 50 eurós kategóriában), de éppen nem volt akcióban, ezért lemondtatok róla, mert sajnáltátok rá a teljes árú pénzt, ha egyszer úgyis bekerül akcióba? (Még ha esetleg meg is engedhetnétek magatoknak a teljes árat is.)

- Előfordult már, hogy valami mondjuk 25%-os vagy 50%-os akcióban volt, de otthagytátok, mert "csak ennyi, majd lesz az még több % is"? Vagyis hogy nem a konkrét, dollár/eurós árát néztétek, hanem a %-os kedvezményt, amit kapott?

- Előfordult már, hogy vettetek ilyen-olyan játékokat, mert éppen nagyon le volt akciózva (magas %-ban), és aztán sokáig (akár soha) hozzá sem nyúltatok?

- Éreztétek már úgy, hogy ha láttok valahol máshol akciót (akár valós életben is, offline), azt mintegy lefitymálóan otthagytátok, mondván "ez csak 5-10%, nem is igazi akció"?

 

Ha igennel válaszoltatok, akár többre is, akkor szerintetek ez így jó? Nem érzitek kicsit furcsának, esetleg károsnak ezt? 

Nem igazán körvonalazódott bennem, hova akarok kilyukadni a témával, csak afféle felvetésnek szántam ezt, mert én tapasztaltam hasonlókat, és talán érdemes lehetne egy kicsit... elgondolkodni rajta, körbejárni. Mert hát egészen más világ ez, mint volt "anno a dobozos játékok idejében", mikor megjelent valami, pár hónap múlva (maradandóan) csökkent az ára, aztán meg lassan mondjuk el is tűnt a polcokról, akár. Most évekre visszamenőleg kábé minden elérhető, de az árak nem biztos, hogy mindig tükrözik a kort, ha nincs rajtuk akció... Jó ez vajon, összességében? 

Én csak akciósan veszek játékot, kivéve WOW kiegészítők. Jelenleg most is várok egy játék akcióra, a Stellarisére, de sajnos még nem kapott akkora akciót amennyiért meg is vettem volna. :) Nem azért, mert nem tehetem meg, mert bőven beleférne a keretbe még teljes áron is, csak egyszerűen mérlegelek. Olyan játékot, amivel tudom, hogy nagyon sokat fogok játszani (WOW, OW és hasonló multis játékok) azokat megveszem teljes áron, ahogy kijön. Persze ezek egyre ritkábban vannak. De olyant, amit 1szer végigtolok aztán csak ott van az accountomon azért sajnálok annyi pénzt adni... A másik, hogy a steam accomon lévő játékok 80%al nem is játszottam, mert pl vettem valami bundlet ami 1 dodoba került, és a 6 játékból 1 ami érdekelt is, de még így is bőven megérte, mint ha külön vettem volna meg steamen... :D 

Link to comment
Share on other sites

SaltyDave

- Előfordult már veletek, hogy szerettetek volna valami játékot venni, akár kicsit régebbit is (tehát már nem 50 eurós kategóriában), de éppen nem volt akcióban, ezért lemondtatok róla, mert sajnáltátok rá a teljes árú pénzt, ha egyszer úgyis bekerül akcióba? (Még ha esetleg meg is engedhetnétek magatoknak a teljes árat is.)

Hogyne, de erősen szezonfüggő. Nem más megjelenéseket értek ez alatt, hanem hogy én személyesen mivel vagyok elfoglalva a gamer léten kívül, de sokkal inkább gamerként: jelenleg például alig van 2-3 játék ami érdekel és rendszeresen előveszem (TW: Warhammer, Dark Souls 2, bizsereg az agyam FURI "Furier" szintjére is, és úgy érzem valami apróság beleférne amikor ezekhez a nagyobb, időigényesebb dolgokhoz nincs kedvem, csak úgy játszhatnékom volna). Szóval ilyen szempontból tonnaszám vannak címek a steam wishlist-emen, de otthagyom 50%-os akcióval is, vagy -75%-al is, mert tudom ha egyszer már volt ennyi, lesz még egyszer, maximum nem ugyanitt, mert a steam már messze nem a legolcsóbb vásárlási lehetőség manapság, és ugyanúgy steam kulcsot kapsz máshol is. Szóval inkább az a szempont hogy mikor veszem meg akciósan, mert lehet hogy januárban kidobom -75%-os vétel után úgy mint pénzkidobás, lehet hogy áprilisban -75%-al úgy érzem még többért is simán jó lett volna. Többek között ezért is írok már valamiről nagyon ritkán, mert nem akarom hogy ennek lenyomata rajta legyen az irományaimon, és fordítva sem, hogy magamnak hazudjam azt hogy ez nekem most jó, mert amúgy objektíve egy tök jó játék, csak épp én nem szórakozok vele.

A másik megközelítés az ár / érték (mind produkciós, mind szentimentális szempontból) arány, és elvi alapú. Így ha valaki nekem azt mondaná hogy pl. a Devil May Cry 3 eltűnne minden létező platformról, kitörlődne a könyvtáramból, és csak 40 euróért lehetne megvenni, dobnám utána a pénzt. Ugyanakkor egy Crysis 3-al pl. csak akkor nem hagytam ott amikor 2,5 euró volt, mert 5-öt se ért nekem. Aztán ott van például van sok respect buy kategóriában GOG-on amiket nagyon szeretnék magaménak tudni. Disney klasszikusok mint az Aladdin, Lion King, vagy a nemrég felkerült IGNITION. De ha a 3 árát összeadjuk már 30 eurónál járunk, ami röhej, a háromért együtt adnék 5-öt akármennyire is szerettem őket gyerekként, azért most már 20-25 éves címekről beszélünk embertelenül torz áron.

- Előfordult már, hogy valami mondjuk 25%-os vagy 50%-os akcióban volt, de otthagytátok, mert "csak ennyi, majd lesz az még több % is"? Vagyis hogy nem a konkrét, dollár/eurós árát néztétek, hanem a %-os kedvezményt, amit kapott?

Az előzőben igazából már benne volt a válasz. Az ár nem számít nekem úgy mint pénzben, sokkal inkább úgy mint hogy "én adnék-e érte ennyit". Van ami jöhet szinte akármennyiért amit még racionálisan megengedhet magának egy kiadó pofátlanság szintjén, és van ami úgy "érdekel" hogy tök jó 1-2 órára, de aztán hozzá sem nyúlok többet. Ilyen volt pl. a SLAIN! Na ezeket igyekszem most már teljesen kiverni a fejemből, vagy csak nagyon-nagyon ritkán 1-et becsusszanni, mert ezt pénzkidobásnak és ami még fontosabb, időpazarlásnak érzem -90%-al is. Nyerhetek lottó ötöst, az életemből nem kapom vissza azokat az órákat. Rég szeretnék belenézni a Hyper Light Drifter-be, de úgy érzem ha nem játszom végig 2, max 3 ülésből, akkor arra a sorsra jut majd mint a SLAIN!, és ezért várok egy nagyon,  nagyon mély akcióra.

- Előfordult már, hogy vettetek ilyen-olyan játékokat, mert éppen nagyon le volt akciózva (magas %-ban), és aztán sokáig (akár soha) hozzá sem nyúltatok?

Uhh, csak listát ne kérj. Crysis 3-hoz még hozzá se nyúltam, 2015 karácsonyán vettem 2,5-ért Origin-en. A bundle-kben lévő indie szemét nem számít mert legtöbbjével sosem akartam játszani, viszont a bundle ára olyan volt ami számomra egy teljesen elfogadható kiadás volt azért az 1 játékért is ami érdekelt belőle. Ezen felül viszont évek óta van steam inventory-ban pl. az összes Bloodrayne, a Dead Space 2 is ott porosodott talán 2-3 évet amíg felraktam csak "na most már tényleg" erőltetéssel, nem is volt hosszú életű.

- Éreztétek már úgy, hogy ha láttok valahol máshol akciót (akár valós életben is, offline), azt mintegy lefitymálóan otthagytátok, mondván "ez csak 5-10%, nem is igazi akció"?

Hogyne. De nem csak az ilyen nevetséges AKÁR -80% AKCIÓ! edigital vagy szukits kiadó hírleveleknél ahol aztán minden -5%, de a steam kapcsán érzem ezt a legtöbbször. Sokszor a legmélyebb akcióik is amikre fél évtizede még úgy vártunk mint a messiásra, havonta cserélődnek a jobb boltokban mint pl. uk.gamesplanet, bundlestars (ezen vannak a legdurvábbak a legkorábban szvsz), gamersgate. És akkor még a greymarket-en megjelenő "valódi" árakról nem is beszéltünk, ahol fillérekért vesztegették a Mortal Kombat X-et pár hónappal megjelenés után, mert mindenki tudta hogy szart sem ér olyan tré (volt akkor) a PC port.

Ha igennel válaszoltatok, akár többre is, akkor szerintetek ez így jó? Nem érzitek kicsit furcsának, esetleg károsnak ezt? 

Nem érzem károsnak hogy visszafogom magam a téren is hogy milyen, inkább mennyi játékkal játszok, és a téren sem hogy magam mögött hagyom az "impulse buy"-t, amikből azért akadt egy-egy jobb akciónál. Ma már inkább lett belőle az hogy levágom 80%-át a potenciális jelölteknek, a maradék meg ha extrém akciós akkor "hát, ennyit kidobok az ablakon akkor is ha veszek valamit a büfében, valamikor majd kipróbálom" alapon bejön időnként. Na ebből lett a Crysis 3 2,5-ért, ebből lett a Dead Space 2 4,99-ért, ebből lettek 7-9 euró környékén olyanok hogy DOOM, Deus Ex: Mankind Divided amit vártam mint a messiást, majd szemrebbenés nélkül hagytam elmenni magam mellett, később pedig akción úgy vettem meg hogy "na nézzük, ennyiért". Ebből a szempontból károsnak érzem, mert ha felültem volna a hype vonatra kicsit jobban, megveszem korábban, valószínűleg ezerszer jobban élveztem volna és úgy érezném tök jó vétel volt, így viszont úgy érzem 9 eurót kidobtam, nem mert rossz játék, hanem mert én nem vagyok "kompatibilis" vele így már, hogy kicsit erőltetnem kellett magam hogy kipróbáljam így később, ha már annyira vártam anno. Csak aztán ugye nagyon vigyázni kell, hogy hol kéne felülni a hype vonatra, meg hol nem. És az évek tapasztalata azt mutatja hogy az inkább nem hozzáállás százszor jobb, több időt, pénzt spórolsz vele, és közben ugyanúgy jól szórakozol csak mással, és azt viszont sokkal inkább megbecsülöd.

Link to comment
Share on other sites

Malleus
3 hours ago, gebali1991 said:

és ma ugyanúgy 60 euró/20.000 forint egy új játék

Hát azért ennél olcsóbban is meg lehet venni őket. Pl most a For Honor Steam-en 60 euró, de GMG-n meg 32 font ami olyan 38 euró... 18k a Dark Souls 3 Deluxe Edition volt nekem megjelenéskor, Season Pass-al meg soundtrack-el. Persze GMG-ről az is, Steam-en valami 25k-ra jött volna ki.

Mellesleg erről az egészről eszembe jutott egy érdekes cikk az indie játékok áráról, amit nemrég olvastam az RPS-en (https://www.rockpapershotgun.com/2017/02/09/the-fallen-price-of-indie-games/), érdemes belenézni, itt sok más mellett említik pl, hogy a bevételek nagy része sale-ek alatt jön össze. Ahogy Tender is írta, erre van ráállva a piac, a periodikus akciókra.

Ami a kérdéseket illeti, én is szinte mindig várok valami akcióra, néhány kivételtől eltekintve (mint pl a tavalyi DS3 vétel). Szerintem a Deus Ex-et is megvettem volna megjelenéskor ha biztosan tudom hogy fut a gépemen, megvolt a hype, de azt csak hónapokkal később a törttel tudtam letesztelni, akkor meg már megvártam a téli leárazást. Ilyenkor pedig az árat nézem, nem a százalékot. Ha akarok vele játszani, és jó az ár akkor jöhet, bár hogy mi számít jó árnak, az játéktól függ, és teljesen szubjektív. Vannak azért ilyen lélektani határok nekem, többnyire olyan 5-6k körül, de pl most a For Honor-t megvenném mondjuk 8k-ért is, de hát nem annyi, úgyhogy *dobpergés* várok egy sale-re. :) Azért azt hozzáteszem, hogy 30k-nál többet nem nagyon költök egy évben összesen játékokra. Olyan pedig nem volt, hogy megvettem valamit és sokáig nem nyúltam hozzá. Csak olyan játékot veszek amiről tudom, hogy belátható időn belül játszani fogok vele. Ha ez nincs meg, akkor 2 euróért sem kell. Ingyen azért jöhet, :) de ami így lett meg (pl bundle maradék), azt nem számítom bele a backlog-ba.

 

Link to comment
Share on other sites

gebali1991
3 minutes ago, Malleus said:

Hát azért ennél olcsóbban is meg lehet venni őket. Pl most a For Honor Steam-en 60 euró, de GMG-n meg 32 font ami olyan 38 euró... 18k a Dark Souls 3 Deluxe Edition volt nekem megjelenéskor, Season Pass-al meg soundtrack-el. Persze GMG-ről az is, Steam-en valami 25k-ra jött volna ki.

Hát jól van, de a GMG-nek ez egy külön feature, hogy rádob a friss megjelenésekre (előrendelésekre?) -15%-ot, szóval elméletileg az is leárazásnak számít (és úgy is van feltüntetve). Persze még így is olcsóbb az alapár, hiszen "csak" 15.000 forint, de ez még ugyanúgy a nagyon meggondolandó kategória még egy átlagbéresnek is, nemhogy egy diáknak.

Link to comment
Share on other sites

Malleus
1 hour ago, gebali1991 said:

de ez még ugyanúgy a nagyon meggondolandó kategória

Igen, nem is ellenérvnek szántam, inkább csak... megjegyzésnek.

Link to comment
Share on other sites

XCube

- Előfordult már veletek, hogy szerettetek volna valami játékot venni, akár kicsit régebbit is (tehát már nem 50 eurós kategóriában), de éppen nem volt akcióban, ezért lemondtatok róla, mert sajnáltátok rá a teljes árú pénzt, ha egyszer úgyis bekerül akcióba? (Még ha esetleg meg is engedhetnétek magatoknak a teljes árat is.)

Igen, ez sűrűn előfordult már. Van amikor gondolkodás nélkül kiadok teljes árat egy régi címért ami nincs meg semmilyen platformon, de most kijött Steam -en, legyen ez respect buy vagy olyan vásárlás, ami ténylegesen a játék azonnali használatához vezet, de ez a ritkább eset.

- Előfordult már, hogy valami mondjuk 25%-os vagy 50%-os akcióban volt, de otthagytátok, mert "csak ennyi, majd lesz az még több % is"? Vagyis hogy nem a konkrét, dollár/eurós árát néztétek, hanem a %-os kedvezményt, amit kapott?

Igen ez is többször előfordult, sőt vannak olyan címek, amiket ilyen alapon már vagy másfél - két éve nem vettem meg.

- Előfordult már, hogy vettetek ilyen-olyan játékokat, mert éppen nagyon le volt akciózva (magas %-ban), és aztán sokáig (akár soha) hozzá sem nyúltatok?

Igen, ez a helyzet a Steam mappám felével körülbelül. Ezeknek nagy része respect / impulse buy, kellett hogy meg legyen és valamikor majd fogok is vele játszani de nem most. Ilyenek miatt gyötör néha a vásárlás utáni bűntudat :D .

- Éreztétek már úgy, hogy ha láttok valahol máshol akciót (akár valós életben is, offline), azt mintegy lefitymálóan otthagytátok, mondván "ez csak 5-10%, nem is igazi akció"?

Ez is jellemző, főleg hogy az utóbbi időben friss dobozos címeket alig veszek, mert tudom, hogy digitálisan hamarabb jutok hozzá olcsóbban. Btw. Steam és GoG -on kívül más digitális platformot nem használok vásárlásra, csak konzolon és mobilon. Később persze ez visszafordul és a potom áron kapható dobozost veszem meg az akció nélkül méregdrága digitális helyett.

Hogy mindez jó-e vagy sem azon már én is gondolkodtam. Sokszor úgy érzem, hogy borzasztó mennyiségű pénzt öltem feleslegesen a sok játékba, amit csak azért vettem meg hogy legyen, jó ha egy - két órát töltöttem eddig vele. Ilyen szempontból a "dobozos idők" jobbak voltak, akkor ha valamit megvettem az nagy valószínűséggel végig is lett játszva. A gyűjtői vérem az, ami végül ezeket a gondolatokat feledteti.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

kaszman1

Én teljes áron szinte sosem veszek játékot. Legutóbb talán a Fallout 4 volt amit megjelenéskor megvettem. Mondjuk az sem volt egy főnyeremény, de ez már másik sztori.

Árak tekintetében saját kis rendszerem van. Általában a GOTY pakkokra utazok, meg a Complete edition típusú csomagokra és kb már kialakult a saját kis ár/érték rendszerem. Persze ennyi év után, meg ennyi idősen már elég céltudatosan vásárol az ember, de pár éve gyakran elszaladt a szekér, mikor a Steam leárazások átmentek Pokemon gyűjtögetésbe. Az ember a respect buy, meg impulse -75%-ok és bundle csomagok tömkelegében elveszti a kontrollt és a megvásárolt címeg kétharmadával nem játszik. Nálam is ez volt és igaz ma is becsúszik legalább egy cím havonta(pl aktuális HB dolláros csomagja, vagy wishlist-ről valami) de már többet töröm a fejem olyanon hogy mikor mire mennyi időm lesz, mintsem hogy a könyvtárat pumpáljam tele felvizezett fölösleges szeméttel.

Komolyan 4-5 éve néha azon kaptam magam, hogy 3-4 párhuzamosan tolt cím pihen a gépen, amik nagy része érdekel is és közben már az online boltokat böngészem új akciós játékok után. Nem vagyok rá büszke, de szerencsére ma már nincs meg az a kísértés, hogy egy közepes cuccot csak azért vegyek meg mert olcsó. Mondhatni egy kis minőségellenőrzés ráfért a steam könyvtáramra is. Így is annyi hulladék van már benne, hogy fáj nézni.

SZóval hogy kicsit válaszoljak is a kérdésekre: régen jobban hatással voltak rám az akciók. Ma már inkább azt nézem mivel tudnék a legjobban szórakozni nem teljes áron.

Link to comment
Share on other sites

JoeJoeJoe

Mindig is a fogamhoz vertem a garast. Sőt, még a forintot is, de a steames pályafutásom elején néha úgy gondolom elszaladt velem is a ló, mert meg kellett tanulnom féken tartani az "azonnal akarom" mentalitást (mikor dobozos játékokat rendelgettem, jobban átgondoltam minden vételt: a fentebb mondtátok, hogy az akció nem sietettet, akár permanens volt. A másik ok: kaptam dobozt, amit nincs szívem kidobni, de helyem sincs sok, szóval volt mi korlátozott). Ezentúl sokáig tartott megtanulnom, hogy a játékok kifizetése csak egy gombnyomás, ami könnyű. Túl könnyű. Nincs meg az a visszacsatolás, amikor leperkálom a zöldhasúakat a futárnak, hogy én most ennyivel szegényebb lettem. A helyzet annyiban konszolidálódott mostanra, hogy úgy akarok játszani, hogy közben nem akarok játszani. Jobban mondva játszanék, csak sajnálom rá előre az időmet. Aki ismer az ezért láthatott olyat, hogy bizonyos címekért öt euró is sokallom, még akkor is, ha valamikor érdekelt: hát ezért. 

Leon a te kérdéseidre válaszolva: 

- Eddig kétszer vásároltam teljes áron játékot: a két left 4 dead (steam pályafutásom elején egy tévedés), illetve witcher 3 blood and wine-t (az meg csalás, mert tudtam, hogy tetszeni fog). Megjelenéskor az utóbbin kívül mást nem vettem, mivel bár ez az "adjunk ki félkészen játékokat" hozzáállás viszonylag újkeletű (legalábbis ilyen szinten), de szerintem hasznos dolog megvárni felhasználói véleményeket. Az meg a másik érv, ami a kérdésben is benne van, hogy úgyis leakciózzák elég hamar. Hogy ez káros e? Most a deus ex md kapcsán olvasom a negatív hozzászólásokat, hogy alig fél év után állandóan akcióban van az a játék, töredék áron. Ezek után szerintem egyáltalán nem az, sőt úgy látom, hogy mielőbbi profitmaximalizálás céljából már viszik le az árakat minél előbb. (Aztán lehet csak nagyon utálják azt a játékot, ezért az árzuhanás, de még utált játéknál sem emlékszem ilyen példára).

- Igen, rendszeresen :D 25%-os leértékelés az nem ár, 50% csak ha nagyon érdekel a játék, 75%, ha kicsit is érdekel. Én úgy gondolom elég is csak a százalékokat nézni, mert emlékszik valaki olyanra, hogy 60 eurós játék kapott volna -75%-ot? Úgy értem, hogy ha valami akkora leértékelést kap, az már eleve olcsóbb árkategóriában van, szóval még olcsóbb lesz.

- Humble bundle: jaj de olcsó játékok, megveszem őket későbbre és aztán sose próbálom ki a nagyját. Ebbe még a mai napig beleesek, de külön játékokat már nem szoktam venni azért, hogy majd egyszer a jövőben kipróbálom, mert a nagy akciók közötti idő simán kibírható. Most is: egy hónapja ért véget a winter sale, de lassan már spring sale, vagy húsvét sale, esetleg passzátsale (bocs), de legalább flash sale, meg weekend madness, meg etc. Nem tudom hogy vagytok vele, de nekem teljesítési kényszerem van, ha több játék fel van telepítve. Játszanék minddel, de egyszerre csak eggyel tudok és ekkor jön a sietős befejezés, mert a másikra is kíváncsi vagyok, amit aztán megbánok, mert nem élveztem ki eléggé mikor még elsőnek találkoztunk... Ez így nálam nem működik és szerencsére ez a defektem megakadályozza, hogy bespájzoljak játékokból. Aktuális példa: a dark souls 2-t nézegetem épp, viszonylag olcsó (7.5 font), de vacillálok, mert időm nem lenne vele játszani, azt se tudom szeretném-e (Nézni azt szeretem, de ez lenne az első ds játékom), emiatt valószínűleg megint halasztom a következő akcióig, hátha akkor már nem kellene versenyeznie más játékokkal. 

- Na lefitymálni azt nem fitymáltam le semmit :D 

- Károsnak ezt nem gondolom. Ez egy új szituáció, aminek ha valaki ki tudja tanulni a szabályait, akkor ki tudja aknázni.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
SaltyDave

Milyen napod volt ma topikban volt egy post sorozat a dartsról mint sport ami nagyon tetszett, aztán valahogy kilyukadtunk a StarCraft-nál és az OW-nál. Írtam volna rá egy választ oda, de úgy érzem ebben a topikban van a helye, szóval copypaste:

1 hour ago, gebali1991 said:

Én álltam, le is kötött nagyjából fél órára :D Sajnos nem fogott meg a végtelen taktikai és sportértékei ellenére.

Viccet félretéve, pont annyira sport, mint a Starcraft és az Overwatch.

Én két sportot tudok TV-ben nézni, az egyik a póker, a másik a darts. Szerintem ami a leginkább visszatartja az esportot attól hogy hasonlóan elismerjék sportnak, az az hogy legjobb esetben is 5-7 éves piaci élete van egy játéknak, de az átlagnak még fele sem. Mire felhúznál rá egy sportszervezetet / "ipart", már megy is a levesbe. Igazából a StarCraft az egyetlen ami több évtizedet tartott, az is leginkább Koreának köszönhetően. A League of Legends talán most tart 7-8-nál, szóval az is közelít, IV generációs Street Fighter is tartott 8 évet, és hiába támasztotta fel az egész fighting game community-t és teremtette meg újra az addig tetszhalott fighting game piacot aminek nyomán feltámadt az MK, Tekken, King of Fighters, BlazBlue, ha az üzlet úgy kívánja hogy megöljük mert ki akarjuk adni az újat, akkor az úgy lesz. Amíg ilyen tömegtermelés megy, addig nehéz elérni hogy egy adott címnek mindenki "mestere" legyen eléggé ahhoz hogy élvezet legyen nézni az ilyen meccseket. A dartsot és a pókert is azért szeretem nézni mert közben én is matekozok fejben, folyamatosan "újraszámolom" a lehetőségeket, esélyeket minden új elemnél. Nem értek egyikhez se annyira mint ha sportszerűen űzném, de értem hogy működik és élvezet ezen keresztül is fejlődni. Ilyen számomra nincs pl. a Forma 1-nél, vagy bármi hagyományosabb sportnál (foci stb.), mert nézői szempontból egyszerűen zártabb és hozzáférhetetlenebb (F1) vagy sokkal primitívebb (foci, kosár stb. amiknek a játékosai a maguk terén ugyanúgy tiszteletet érdemelnek ha jók, de nekem mint nézőnek egyszerűen nem szórakoztató nézni). Én ezért Street Fighter IV-eztem 7,5 évet. Az V pl. nem jön be, de beleraktam 50-60 órát hogy kitanuljam a legalapabb dolgokat, és tudjam élvezni a bajnokságokat, mert egyébként HA az adott fighting game jól van összerakva, mint ahogy az SFIV volt, akkor a pszichológiai hadviselés magasiskolája.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Kompetitív sportoknál és játékoknál lejjebb nem sok minden van a szememben.

Link to comment
Share on other sites

SaltyDave
18 minutes ago, tenderlumpling said:

Kompetitív sportoknál és játékoknál lejjebb nem sok minden van a szememben.

A showbusiness részét én sem kedvelem különösebben, nem tudom elképzelni magam hogy elmenjek egy sportarénába nézni egy kijelzőt meg lent valahol 2 emberke ül a gép előtt. De mondjuk én ilyen szempontból nagyon zárkózott ember vagyok, ha valami koncertre elmegyek az legyen valami ülőhelyes komolyzene, nem tudom amúgy jól érezni magam meg tömeggel üvölteni stb., viszont ugyanakkor örülök hogy eljutott ma már egy olyan szintre az esport, hogy nem egy garázs LAN party, hanem egy komplett foci sportarénát meg tudnak tölteni Koreában egy LoL VB-vel, Imagine Dragons és Linkin Park fellépésekkel. Mint sportot, szerintem nagyon a játék válogatja meg hogy lehet-e tisztelni a játékos vagy csapat tudását, vagy nem. Ilyenek hogy "jól tud lőni AK47-el CS"-ben szerintem is a legalja, mert benne van egy hatalmas random faktor, a szórás, és az egész olyan humbuknak érződik. Amit viszont velejéig ki lehet ismerni, és ezek általában a 2D síkban játszódó játékok ahol nincs már olyan hogy "de mi van ha picit odébb áll a modell lába és mi van ha a szórás miatt nem kapja el pont a golyó a nagylábujját", ilyenek a MOBA-k és a verekedős játékok. Alapvetően az egyéni megmérettetés híve vagyok és bizalmi problémáim vannak minden csapatalapú játékban (ezért sem rankedezek ilyenekben ha csak nincs egy megbízható, összeszokott baráti társaságom hozzá, ami most az OW-ben van először talán ~10 éve), ezért szeretem nagyon a verekedős játékokat. Se kifogás, se szerencse faktor, se más hülyeségétől függés, színtiszta egy az egy ellen, és egy fénysebességgel játszott brutálisan komplikált sakkmeccs, ráadásul input oldalon nincs egy gyakorlatilag megugorhatatlan belépő szint pl. a StarCraft esetében. Most pl. egy vak srác nyert SFV-ben (!!!), mert a hangok alapján tudja hogy mi történik, és az egyetlen karakterét és mozdulatait pedig annyira ismeri hogy tudja hol helyezkedik el az arénában milyen mozdulat után, tudja hang alapján hogy az ellenfelet eltalálta-e, védte-e, esetleg hátradashelt vagy ugrott egyet. Az ilyen embereket nem tudom nem tisztelni.

De pl. ő is hatalmas inspiráció lehet azoknak akik szerint ez "túl nehéz", vagy ezt nem lehet.

Ha leküzdöd a fizikai akadályt - ami számára kicsit nehezebb mint legtöbbünknek - onnantól csak az elme játékáról szól, minden más izommemóriában van.

Link to comment
Share on other sites

moody

Azért egy taktikai FPSt ne hasonlíts össze egy verekedős játékkal. :D Profi szinten nem a szerencse faktoron múlik, meg nem (csak) azon, hogy ki hogy lő. De ezt neked is tudnod kellene, mert szerintem képbe vagy rendesen a játékvilágba. Az már más kérdés, ha jobban szereted a MOBAt és a verekedős játékokat, és jobban is értesz hozzá, mint mondjuk a counterhez.

Az meg hogy mások rászállnak a darts témára meg szerintem azért van, hogy Stif agyát csesszék fel... :D

(amugy mekkora ratingen vagy OWban? :P )

Link to comment
Share on other sites

SaltyDave
1 hour ago, moody said:

Azért egy taktikai FPSt ne hasonlíts össze egy verekedős játékkal. :D Profi szinten nem a szerencse faktoron múlik, meg nem (csak) azon, hogy ki hogy lő. De ezt neked is tudnod kellene, mert szerintem képbe vagy rendesen a játékvilágba. Az már más kérdés, ha jobban szereted a MOBAt és a verekedős játékokat, és jobban is értesz hozzá, mint mondjuk a counterhez.

Az meg hogy mások rászállnak a darts témára meg szerintem azért van, hogy Stif agyát csesszék fel... :D

(amugy mekkora ratingen vagy OWban? :P )

10/10 placement win után 2490, Pharah main-el végig, de úgy hogy 20+ / 2 K/D. Aztán buktam egyet, -70, azóta nem nyúltam hozzá. Az elkövetkezendő napokban beújítok egy Samson Go mikrofont hogy a k*rva statikus zajtól megszabaduljak amit nem is tudom hogy toleráltak eddig, aztán meglátjuk.

Két FPS-t tudok egyébként megtűrni a versenyre alkalmas kategóriában, az egyik az ArmA3, a másik a Quake III 1v1. Az egyik sosem lesz ilyen pozícióban, a másik pedig sosem lesz újra. És ez még mindig nem jelenti hogy nézhető lenne bármelyik. A CS sem az, az is csak az üzletről szól semmi másról, felépítve egy brandre aminek történelme van, egy korból amikor még nem volt más. Nem tudom te mit érzel abban hogy más céloz helyetted, hogy 3 másodpercenként vágják a spectator mód képet egyik játékosról a másikra, de egy k*rva nagy időpazarlás és szemfényvesztés. Nem veszel részt a játékban. Semmilyen formában. Őrült 13 éves módra smileykat spammelni twitch chatre nem az. Egy MOBA-nál vagy fighternél ez nem így van. Ott is megvan a hype, a tömeg, de FPS-ben max szurkolni tudsz ha valami okból kifolyólag kedveled valamelyik játékost vagy csapatot, de ez még mindig csak a show, a tömegvonzás. És itt véget is ér. Ezt... nem lehet elmagyarázni a különbséget ha nem értesz valamihez úgy ahogy a másik. Csak ismételni tudom önmagam, én nem értek a dartshoz, de szeretem nézni mert úgy érzem egy kicsit részt veszek benne a számolgatással itthon. Ilyen nincs a focinál, hiába fociztam évekig hobbi szinten, az is csak show annak aki kívülről szemléli. Dartsozni meg két kezem elég megszámolni hányszor dobtam, még is több annál számomra mint a foci, nézőként, és amit kapok a show helyett, annak örülök és megbecsülöm. Ezt átültetve játékokra, a foci az FPS, a fighting game-ek és MOBA-k pedig a darts megfelelői. Azzal a különbséggel hogy itt megkapom azt amit a póker/darts nézésével, de nem kell lemondani a show-ról sem mint mellékes hangulatteremtő.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

moody

Én múlt héten csúsztam le 3100ról a sok idióta troll és sértődős gyökér miatt. Kajak az egész ow comunity a legtoxicabb ami valaha létezett esportban... :D

Link to comment
Share on other sites

SaltyDave

Ennek kapcsán egyébként az SFV a műfaj toronymagasan legjobbja. Olyan szinten részletes, jól magyarázó, profilozó tutorialjai és trialjai vannak hogy aki sosem látott fighting game-et, annak is hasznos, és annak is aki otthonosan mozog bennük, de azért keres egy kapaszkodót egy új játékhoz.

És logikai sorrendben egy alapozó amire Maximillian lv1 és lv2-ként hivatkozik.

Na ez az utolsó volt az a lv1, lv2 amiről az előtte videóban Max beszélt. Ezt az utolsó két videót sorrendben nézni plz.

Megvolt?

Na ha ez ott van neked fejben, a lv3-at, "mind game" részét, szinte játszod te is nézőként egy jó tournament stream során. Na most vesd ezt össze azzal hogy WASD + egérrel célzás meg mondjuk egy gránát, és ennyi. És ezt nézed úgy hogy 3 másodpercenként vágnak egyet azon hogy épp kit követsz.

Link to comment
Share on other sites

grasslover

Nekem Street Fighterrel az a bajom, hogy a trialok rohadtul nem egyértelműek számomra, egyszerűen a frame-megoldást sose tudtam befogadni, hiába néztem órányi tutorial videókat róla. Pedig amúgy beleöltem 40-50 órát a 4-be meg az 5-be is már, de valahogy sose jutottam túl egy kis casual bunyónál. Egy nagy matchem van amire nagyon büszke vagyok, pedig annyira nem alázós vagy ilyesmi, de szerintem jól sikerült.

 

(a grassware accnevet valamiért nem engedte első indításnál, úgyhogy itt a US PSN account névvel toltam, a syntlazerrel, ofc Cammy main)

Egyébként magasan a kedvenc fighting game-em az SF széria, pedig több száz órám van Tekkenben meg Soul Caliburban is - Mortal Kombat XL-t is vettem, de nem jön be, akkor már az Injustice. Az SF húzza meg a legjobban a határt a profizmusban, és nekem igazából az SFV-vel sincs különösebb bajom, szerintem jól össze lett rakva, de nekem nincs több ezer órám az előző részekben, szóval lehet én vagyok ilyen tekintetben a tudatlan. De a karaktereket is ebben bírom a legjobban, jó a design.

Link to comment
Share on other sites

Iam_The_Ghost
7 hours ago, SaltyDave said:

Két FPS-t tudok egyébként megtűrni a versenyre alkalmas kategóriában, az egyik az ArmA3, a másik a Quake III 1v1. Az egyik sosem lesz ilyen pozícióban, a másik pedig sosem lesz újra. És ez még mindig nem jelenti hogy nézhető lenne bármelyik. A CS sem az, az is csak az üzletről szól semmi másról, felépítve egy brandre aminek történelme van, egy korból amikor még nem volt más. Nem tudom te mit érzel abban hogy más céloz helyetted, hogy 3 másodpercenként vágják a spectator mód képet egyik játékosról a másikra, de egy k*rva nagy időpazarlás és szemfényvesztés. Nem veszel részt a játékban. Semmilyen formában. Őrült 13 éves módra smileykat spammelni twitch chatre nem az. Egy MOBA-nál vagy fighternél ez nem így van. Ott is megvan a hype, a tömeg, de FPS-ben max szurkolni tudsz ha valami okból kifolyólag kedveled valamelyik játékost vagy csapatot, de ez még mindig csak a show, a tömegvonzás. És itt véget is ér. Ezt... nem lehet elmagyarázni a különbséget ha nem értesz valamihez úgy ahogy a másik. Csak ismételni tudom önmagam, én nem értek a dartshoz, de szeretem nézni mert úgy érzem egy kicsit részt veszek benne a számolgatással itthon. Ilyen nincs a focinál, hiába fociztam évekig hobbi szinten, az is csak show annak aki kívülről szemléli. Dartsozni meg két kezem elég megszámolni hányszor dobtam, még is több annál számomra mint a foci, nézőként, és amit kapok a show helyett, annak örülök és megbecsülöm. Ezt átültetve játékokra, a foci az FPS, a fighting game-ek és MOBA-k pedig a darts megfelelői. Azzal a különbséggel hogy itt megkapom azt amit a póker/darts nézésével, de nem kell lemondani a show-ról sem mint mellékes hangulatteremtő.

Ebből a hszből csak az jött le megint, hogy Te mennyire szereted a fighting gameket. Nem mintha én bármelyiket is védeni szeretném, de számomra az érveid teljesen falsok. Most az mennyivel több, hogy mikor nézel egy SF videót a Te fejedben lejátszol különböző kombó sorozatokat, elképzeled milyen stratégiát használnál, mint az, hogy valaki más meg elképzeli egy CS-nél, hogy mikor milyen fegyvert használna, a terep melyik részén bújna meg stb. Nálam egyik se működik, én sose tudnám ezeket sportnak tekinteni és úgy figyelni, de megértem, ha valaki ilyen szinten bele tud mélyedni. Nálad viszont azt látom, hogy Te egyszerűen nem érted, hogy a másik játék hogyan tud működni és mik rejlenek benne. Ha már foci: én nem szeretem nézni, de mért gondolod, hogy azt mindenki csak bambán figyelni, mert az csak "show"? Lol, pont hogy Magyarországon mindenki úgy gondolja hogy ért a focihoz és folyamatosan darálja hogy mikor milyen taktikát, felállást kéne alkalmazni, mikor kit kire cseréljen az edző stb. Szörnyen bután általánosítasz és azt gondolod ezek meggyőző érvek. Mintha én azt mondanám, hogy megnézel 30 darts meccset és onnantól kezdve pontosan tudod mikor mennyit kell dobnia, hogy kiszállhasson, innentől kezdve milyen élvezeti értéke van? Milyen számolgatásról, taktikáról beszélünk, ha tulajdonképpen egy táblázatot kell követnie? Vagy a póker: tulajdonképpen totál random faktor, hogy mikor mit húz az ember... Aztán persze nyilván nem csak erről van szó, ahogy a többi sportnál/játéknál is lehet találni olyan elemeket, amiken nézőként is elmélkedhetsz, attól függően ki mennyire merül bele és lát benne fantáziát.

És mindezt mondom úgy, hogy én nem tudok elmerülni semmilyen sport vagy játék komolyabb elemzésébe, de ez a görcsös általánosítás a részedről és a lenéző hangnemed olyan dolgok iránt, amit Te nem értesz, az szörnyű és buta. :D 

Link to comment
Share on other sites

gebali1991

De várjatok, mit nevezünk sportnak? Amit lehet magas szinten űzni? Akkor a heggesztés is lehet sport. 

Számomra az esport nem sport és slussz. Lehet, hogy vaskalapos hozzállás, és tényleg nehéz meghúzni a határvonalat mondjuk a póker/sakk/Starcraft vonalakon, de nekem valahogy az a sport, ami igényel komoly fizikai és/vagy szellemi erőfeszítést (a darts egyiket sem, pl -_- ), és akkor már nagyon megengedő vagyok, mert alapból az lenne sport, ami mozgásra ösztönöz. A profi sport lényege is az (lenne), hogy a Béluka látja a tévében milyen ügyes ez a Messi, és lemegy a rétre focizni, ami testmozgás, ami király dolog. De ha Béluka egész nap LoL-közvetítéseket néz, és inkább azt látja, milyen ügyes ez a WTF_Boy_Sexy69, akkor sanszosabb, hogy esport néven kijelenti, hogy ő bizony sportol :D:D:D

Lényegében, a videojáték lehet művészet (már az), de nem lehet sport, vagy akkor legyen sport a hímzés is (Amerikában tuti van rá verseny :D )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...