Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 10


Snexi

Recommended Posts

bcom
17 minutes ago, payskin said:

 

Annotation 2020-11-06 164234.png

Preview? Helló, ember, én egy normál felhasználó vagyok, semmiféle tesztcsoportnak nem vagyok a tagja, hogy kerül hozzám preview bármiből is?

Egy ideje ilyen frissítések jönnek fel nekem is 1904-re meg 1909-re is. De nem csak quality hanem biztonsági is. 

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
2 hours ago, payskin said:

én egy normál felhasználó vagyok

Microfos új filozófiája szerint átlag felhasználó == béta teszter (bár némelyik frissítés inkább alpha állapotot tükröz)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
payskin

Amióta kijött ez a vacak 2015-ben, azóta van baj a hangkezeléssel, de most olyat csinál, hogy nem hiszitek el. :D

Tegnap lehúztam a notebookot a dokkolóról, elsétáltam a hálószobába, ott kinyitottam, és... nem volt hang. Épp néztem egy sorozatot, a videó ment tovább, hang nulla. Rendszerhangok sem voltak, semmi. Mivel 48 Chrome fül volt nyitva, meg fél tucat forráskód az éppen aktuális munkából, újraindítás szóba sem jöhetett, úgyhogy megint elővettem a Troubleshootert az értesítési terület hangszóró ikonkájáról. Troubleshooter elkezdett dolgozni, tekert-tekert-tekert, és egyszer csak visszajött a hang a Windowsba, de valahogyan - elképzelni nem tudom, ez hogy lehetséges - úgy üvölt, hogy megsüketülök. A hangerősáv 10-re van lehúzva, és így, ha meg akarok nézni egy youtube videót, a mute után kb. 2 pixelt húzhatom jobbra a youtube hangerőszabályzóját, és így is hallja az összes szomszéd.

Én még ilyet nem pipáltam. Aktiváltam valami belső, eddig rejtőzködő, titkos erősítőt a notebookban vagy a Windowsban. :rotflmao:

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Hátha ennek is kiszivárog a forráskódja, mint az XP-nek, akkor majd meg lehet nézni, miért csinálja. :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
payskin

Aztaq... Barnacules hogy néz ki? :huh: Jobban meg van hízva, mint valaha! 

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Nem nézem túl gyakran szóval fel se tűnt kb. Valamiért jobban aggaszt  amiről beszélt mint ahogy kinéz.... (már ha igaz persze)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
payskin

Biztos hallottatok róla, Redmondban kitalálták, hogy mire van a legnagyobb szüksége a Windows 10 felhasználóknak: News and Interests.

Valami új helyfoglaló fostaliga a Tálcán (Taskbaron), ami érdekes híreket meg mittudoménmiket dob fel és kattintásra megnyit az Edge-ben. (Már van hozzá program, amivel az Edge lecserélhető a saját kedvenc böngésződre.) Boldogság a köbön: meg sem kell várni a 21H1-et, már most elkezdték kiszórni Windows Update-en keresztül, valami 3 Win10 verzióra visszamenően, tehát azok sincsenek "biztonságban", akik még 19xx-et használnak. 

Alaphelyzetben is gutaütést kapok csak az ötlettől is, és nyilván az első dolgom lesz letiltani a bús francba. De ma belefutottam kedvenc Start menüm, a StartIsBack fejlesztőjének őrjöngésébe a Twitteren: a srác azon akadt ki, hogy jelentősen nőtt a boot idő az új Insider buildekben, és amikor nekiállt nyomozni, hogy mi a tök, kiderült, hogy ez a csoda News and Interests szinkron módon kéri el a testre szabott híreket a szerverről, tehát az egész Windows 10 boot folyamat VÁR, amíg megjönnek a hírek. :facepalm:

image.png

Édes jó f*, az!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

payskin

Ja, és eközben aktívan dolgoznak a KB5001330 visszavonásán, ami néhány embernél komoly teljesítményzuhanást okozott a játékokban (valami VSYNC típusú kapufa), és elérte azt a szintet, hogy az NVIDIA azt javasolja, mindenki jobban jár, ha inkább visszacsinálja. :facepalm:  Redmond elismerte a hibát, és nem javítja, hanem -- és most figyelj, mert beszarsz -- egy pár hónappal korábbi, Known Issue Rollback (KIR) módszerrel, visszavonja.

Quote

The way that KIR works is that for updates since Windows 10 version 2004 released, non-security patches are contained by simply not removing the old code. Instead, when a new update is released, the old code is disabled, but kept intact, while the new code takes its place. With this system in place, Microsoft can quickly roll back a single targeted fix should any problems arise, as is the case here.

Tehát a nem-biztonsági javítások úgy töltődnek le a rendszerbe, hogy nem felülírják a régi kódot, hanem odafészkelik magukat mellé; a régi letiltódik, és az új lép életbe. Ha gáz van -- és nyilván gáz van, egyre többször és egyre gyakrabban, különben nem fejlesztették volna ki ezt a csodát --, akkor vissza tudják vonni a "javítást" úgy, hogy kikapcsolják az új kódot, és vissakapcsolják a régit. De konkrétan így: szét-iffelik a rendszert:

medium?v=v2&px=400

KIRály!

Hogy ez mekkora irdatlan gányolás, kondácsolás, azt, szerintem, nem kell magyarázni. Hacsak nem fejlesztenek egy külön takarítómodult, ami mondjuk X hónap megbízható működés után a "javítás" mögül kipucolja a teljesen feleslegesen ott maradt, kikapcsolt régi kódot, szépen hízik majd az oprendszer egyre nagyobbra nagyobbra. Arról nem beszélve, hogy ha egy patch, milyen nem-biztonsági javítás az, aminek az a két kiemelt tulajdonsága a Microsoft szerint, hogy

  • Updates to improve security when Windows performs basic operations.
  • Updates to improve security when using input devices such as a mouse, keyboard, or pen.

Hát jó tudni, hogy akkor ez tipikus nem-biztonsági, amit vissza lehet vonni KIR-rel. 

Csak aztán nehogy ügyes emberek módot találjanak arra, hogy ki-be kapcsolgassák a Microsoft által "fent felejtett", régi, ugyan nem biztonságos, de mégsem biztonsági javítással javított kódot a gépünkön, hogy aztán ezeken a már kikapcsolt, ám általuk visszaaktivált régi kódon keresztül szanaszéjjel csesszék a rendszerünket. :facepalm:

A KB5001330-nak egyébként nem ez az egyetlen ismert problémája, sőt, ez a legkisebb az ismert gondok közül. Első helyen azt említik, amikor a telepítés után a rendszerből minden rendszer- és felhasználói tanúsítvány eltűnik. :rotflmao:Huss! Hellóka! Igaz, ez csak körülmények igen különös összjátéka esetén fordul elő, de akkor 1809-től kezdve az összes kiadott Windows 10 érintett. Hát, köszI!

A szavak már rég elfogytak, már csak némán bólogatunk túl közel állva a falhoz:  :banghead:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Én meg már csak röhögök rajta, ami maradt windows-os gép (kényszerből) azon ellőttem pár 'sc delete <service>'parancsot......   (wuauserv, usosvc, waasmedicsvc)

Link to comment
Share on other sites

payskin

Megjött a News & Interest ilyen előzetes, nem kötelező formában:
image.png

Ez az állapot egészen két hét múlva keddig tart, amikor is a májusi patch-kedden lejön majd kötelezőként. Addig marad a helyén, a polcon. :)

Nem tudom, mi van a 2104-gyel 21H1-gyel, egyébként, vajon az is jön-e májusban vagy tényleg júniusig kell-e rá várni. 

UPDATE: már Release Preview Ringen van, Insiderek tudják tölteni, úgyhogy valószínűleg jön 2-3 héten belül. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Nem érek rá hosszabban lamentálni róla, de -- bár elment mellettem -- a péntek híre, hogy nem lesz Windows 10X. Ez most nem tudom, mit jelent, majd utánaolvasok, de hogy jót nem, az biztos.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Szerintem csak rájöttek hogy lehetetlen ezt a spagettiszörnyet élhető sebességre felhozni kis teljesítményű hardveren. Kérdés meddig tudják még foltozni a süllyedő hajót, a telepítőlemez képek is egyre csak híznak ami szintén nem jó jel.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Ilyet, hogy félrerak egy komplett fejlesztést, és onnan embereket csoportosít át máshova, akkor csinál a Microsoft, ha szarban van az adott projekt. Szóval, valószínűleg szarban van a Sun Valley

De mi sem mutatja jobban, hogy gyakorlatilag most már semmit nem szabad elhinni nekik (azt sem, amit kérdeznek), azt Brad Sams foglalja össze gyönyörűen az eredeti cikk elején2019 őszén óriási csinnadrattával beharangoztak három dolgot:

  • az összehajtható Surface Duo-t,
  • a két képernyős, összehajtható Surface Neo PC-t, 
  • és az ezen futó új oprendszerüket, a Windows 10X-et.

Eltelt kicsit több, mint másfél év.

A Surface Duót kiadták ugyan Android alapon (ti találkoztatok vele egyáltalán?), állítólag nem aratott túl nagy sikert, úgyhogy gyorsan le is kapták műsorról. Sams szerint még a támogatása is kétséges, ami egy alig egyéves készülék kapcsán, mondhatni, gyalázat. Persze, ki az a kretén, aki a Microsofttól vesz széthajtogatható telefont, és miért?! 

A Surface Neót már menet közben eltüntették; sosem is volt, tessék továbbmenni, nincs is itt semmi látnivaló; cserébe bejelentették, hogy a Windows 10X csoda jó kis rendszer lesz, és az eredetileg két képernyőre optimalizált szipi-szupi felhasználói élményt -- megőrülsz! -- akár egy képernyőn is képes lesz hozni. A PC World szerint pár  hónapja szóltak, hogy mégsem idén tavasszal jelenik majd meg, hanem csúszik -- bár erről most rövid guglival nem találtam konkrét cikket --, mindenesetre most az a hír, hogy nemhogy idén nem jön már, de valószínűleg soha nem fogjuk látni. RIP. Ment ez is a levesbe.

Három bejelentésből 1 bukó, 2 kuka. Gyönyörű teljesítmény. 

Sams szerint több dolog is közrejátszhat abban, hogy így döntöttek: az egyik, hogy -- mint nemrégiben bejelentették -- már 1.3 milliárd eszközön fut a Windows 10, a szám folyamatosan növekszik, tehát nincs akkora szükségük arra, hogy egy újabb eszközön egy újabb OS-t dobjanak piacra. Főleg az amúgy is telített kütyüpiacra kijönni egy kis teljesítményű új eszközzel, amin egy ChromeOS kategóriába tartozó, fura Windows 10-féleség fut, ez tényleg nem tűnik a siker titkának 2021-ben.

Másképp fogalmazva: ezzel is elkéstek, mint nagyjából mindennel 2000 óta, amibe csak belevágtak (mp3-lejátszó, telefon stb.).

Azt már Mary Jo Foleynál olvasom, hogy itt a koncepció az volt, hogy csináltak egy mindentől lecsupaszított Windows Core-t (WCOS) -- ez kb. a 2000-es évek elejétől terv volt --, és erre húztak volna fel különböző grafikus felhasználói felületeket. (Nahát, honnan ismerős ez?) A Windows 10X-szel kapcsolatban pedig legutoljára azt villantották meg, hogy konténerizációt használva futtat UWP-s és Win32-es alkalmazásokat. Aztán, mondja Foley, tavaly ősszel az utóbbiról kiderült, hogy mégsem fog menni, magyarul az egész cucc kizárólag UWP-s szarokat tudott volna futtatni. (Most, hogy belegondolok, erről tényleg mintha olvastam volna anno, és még röhögtem is, hogy oké, akkor ennek ennyi volt.)

És, amiről egyikőjük sem beszél, de én azért idetenném: ott az Apple az ARM-os M1 gépekkel, jelenleg agyonveri teljesítményben a világot, folyamatosan jönnek ki rá a natív fejlesztések, és a küszöbön toporognak a következő generáció, amitől nyilván letesszük majd a maradék hajunkat is.

És a Microsoftnak erre egészen konkrétan 0 válasza van. Megint.

Pontosabban a Microsoft másfél-két éve gőzerővel dolgozik a Windows 10 felhasználói felületének ráncfelvarrásán -- ez az őszre ígért Sun Valley -- , és valószínűleg ezzel is bajban van.

Csodás kilátások.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
9 hours ago, jagdtigger said:

Szerintem csak rájöttek hogy lehetetlen ezt a spagettiszörnyet élhető sebességre felhozni kis teljesítményű hardveren. Kérdés meddig tudják még foltozni a süllyedő hajót, a telepítőlemez képek is egyre csak híznak ami szintén nem jó jel.

Sejtettem én, hogy ez az ezután csak egy Windowst tákolgatunk és foltozunk, nem lesz olyan remek ötlet mint a Redmondniak fejében elsőre tűnt. 
Szerintem a "service" jelleg sem jó ötlet, egész biztos vagyok benne, hogy sok országban bukna ez a modell, még ha ők nem is látják (be) elsőre. 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
2 hours ago, payskin said:

az eredetileg két képernyőre optimalizált szipi-szupi felhasználói élményt -- megőrülsz! -- akár egy képernyőn is képes lesz hozni.

Szerintem a két képernyőre optimalizált egy képernyős élményt ne sajnáld, mert ez számomra úgy hangzik mint amikor valaki a fürdőkádban akar úszni tanulni. Vagy a kerti felfújhatós medencében búvárkodni. Az élmény kb ilyen lehet. 

2 hours ago, payskin said:

amitől nyilván letesszük majd a maradék hajunkat is.

ha rád (vagy XCubera, vagy magamra) gondolok, akkor nem sok mindent fogunk letenni. 

Link to comment
Share on other sites

payskin
6 hours ago, Lord_KROK said:

ez az ezután csak egy Windowst tákolgatunk és foltozunk, nem lesz olyan remek ötlet mint a Redmondniak fejében elsőre tűnt.

Nincs ezzel baj, ha tényleg foltoznák. Ha volna valami látható fejlődés (jó, nekem a WSL és a Windows Terminal 10/10, na de 1000 emberből jó, ha egyet érint). Ehelyett a Start menü után most komolyan a Taskbart kell elb* egy News & Interest szarsággal? És ez átment értekezleteken, valakik lefejlesztették, insiderek tesztelték, és senki nem mondta, hogy srácok, álljunk már meg egy pillanatra, mi a francot is csinálunk?

 

5 hours ago, Lord_KROK said:

Szerintem a két képernyőre optimalizált egy képernyős élményt ne sajnáld, mert ez számomra úgy hangzik mint amikor valaki a fürdőkádban akar úszni tanulni.

Az az igazság, hogy fingom nincs, mi volt ez, mert abszolút nem érdekelnek az ilyen jellegű kütyük. Én nem vártam annyira a 10X-et, egyszerűen csak mint újdonság, érdekesség érdekelt, hogy mire jutottak vele. Pontosan azt sem értem, miért kellett a Microsoftnak 2019-ben a ChromeBbookokkal versenyezni? És az hagyján, hogy én nem értem, de, mint kiderült, az OEM partnerek sem értették, hogy ez akkor most mi? Miért gyártsunk ilyet? Kinek lesz jó? Inkább úgy képzelem, hogy volt egy ötlet:

- Te, figyu, nézd már, csináltam egy ilyet.
- Te, ez tök jó. De mire lehet használni?
- Eeeee... hát tudod ilyen ChromeBook jellegű, kis teljesítményű szarokon pont jól elfutna!
-  
:hmm:

...és ez lett belőle. Az, hogy a Windows Core-on dolgoznak, a Vista táján volt először hír. 15 éve. Nagyon nem akar összejönni.

Érdekes adalék a témához, csak későn jutott eszembe tegnap, hogy Brad Sams  és "Szürát" bácsi rendszeresen beszélgetnek a tech hírekről, hát nézzük már meg, mit mondtak erről, és 7. perc környékétől érdekes a dolog, amikor Sams elmondja, hogy a legnagyobb égés, hogy 2019-ben kimentek a színpadra, és óriási csinnadrattával elmondták, hogy Nézzétek, ez az új irány, erre megy a Windows tovább. És most, alig másfél évvel később kiderül, hogy kurvára nem arra megy tovább. :D Mire Paul belekezd egy monológba ezzel a sejtelmes mondattal: 

Quote

You know better than anybody that Panos Panay did not wanna introduce those two devices at that event, and I suspect the reason was how far out Wndows 10X was at that time.  

Na most, Panay a Microsofton belül a Surface üzletág vezetője. Ha ő tisztában volt azzal, hogy a Windows 10X belátható időn belül a kanyarban sincs, de felülről megmondta neki valaki, hogy figyelj, Panos, jön ez a rendezvény, ahol te kimész majd a színpadra, és bejelented a Surface Duót és a Surface Neót... hát ez megint iszonyú rosszul hangzik, és a cégen belüli komoly problémákra utal. 

 

5 hours ago, Lord_KROK said:

nem sok mindent fogunk letenni.

Ó, hát pont áprilisban nosztalgiáztam, hogy már egy év elmúlt azóta, hogy levágtam kopaszra. Azóta már rég kinőtt. :D 

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
4 hours ago, payskin said:

Nincs ezzel baj, ha tényleg foltoznák. Ha volna valami látható fejlődés (jó, nekem a WSL és a Windows Terminal 10/10, na de 1000 emberből jó, ha egyet érint). Ehelyett a Start menü után most komolyan a Taskbart kell elb* egy News & Interest szarsággal? És ez átment értekezleteken, valakik lefejlesztették, insiderek tesztelték, és senki nem mondta, hogy srácok, álljunk már meg egy pillanatra, mi a francot is csinálunk?

Az a bajom nekem ezzel, hogy egyrészt egy félkész szar érzését kelti bennem, amit állandóan tákolgatni kell, másrészt ennek hatására folyamatosan változik a viselkedése. Egyrészt az újabb BUGok nyomán (számos ilyen volt a múltban, eltűnő particiók, eltűnő hang stb.) másrészt pl lásd a startrmenü vagy a taskbar esete. Amikor valaki dolgozik a géppel, és hatékonyan kellene haladnia, akkor az utolsó dolog ami hiányzik neki, az ez. (Bezzeg ezt a users, username, documents stb baromságot nem sikerült elfelejteni, hogy mindent egy igazi könyvtárdzsungelből kelljen kibányászni / betallózni, azzal csináltatnám naponta 8-10szer aki  kitalálta, plusz mekkora jó már, hogyha letérdel az oprendszer, akkor hiába van külön partició az összes játékmentésünk is megy a levesbe, ha nem másolgatjuk ki őket rendszeresen (és jegyezzük fel, hogy pontosan hová is kell majd visszamásolni?) ) De pont ilyen probléma ami Win7-ben egy idő után jelent meg, h ogy a file tallozó ablakokat nem jegyzi meg külön alkalmazások szerint, így ha csak nem akarok extrém sokat lapozgatni akkor kell egy "mindent ebbe hányok" könyvtár ami webfejlesztésnél hatalmas káoszt tud csinálni, pláne több eltérő verzió egyidejű kezelése esetén).
Vagy ami most a leggújabb, ha lekapcsolja a monitort mikor visszatérek, nem működik a scroll  a böngészőben se oldalt, se egér gombbal, se irány billenytűkkel, amik nem csukom be és nyitom vissza az ablakot, vagy (erre ma jöttem rá) nem nyomok egy CTRL+F5-öt ). De még sorolhatnám ... 
 

4 hours ago, payskin said:

Az az igazság, hogy fingom nincs, mi volt ez, mert abszolút nem érdekelnek az ilyen jellegű kütyük.

engem sem, de ha józan paraszti ésszel belegondolsz, hogy valamit amit eleve két képernyőre találnak ki, és annak az előnyeit és nélkülözhetetlenségét kell demonstrálnia, akkor az mégis milyen lesz egy képernyőt? 
Elküldünk gyorsulni egy több száz lovas autóval pályára... jah öööö nem mégse, de egy Trabantot a főúton meghajthatsz. Hát hogy ez már így senkit nem érdekel? Na az meg nem a mi hibánk... 
 

4 hours ago, payskin said:

hogy 2019-ben kimentek a színpadra, és óriási csinnadrattával elmondták, hogy Nézzétek, ez az új irány, erre megy a Windows tovább. És most, alig másfél évvel később kiderül, hogy kurvára nem arra megy tovább.

Ez szerintem úgy működik, hogy : 
- szarul állnak a részvények
- Akkor új világot nyitunk a csillagkapun, ha kell a Grand Canyon fölé is hidat rakunk!
Erre elkezdenek szárnyalni a részvények, valakik sok pénzt keresnek, és megy az örülés. Aztán mikor 1,5 év múlva rájönnek, hogy nem megvalósítható, akkor már senkit sem érdekel.   
 

Link to comment
Share on other sites

payskin

Kijött a 21H1. Nincs benne semmi újdonság, ami egy fikarcnyit is érdekes volna, csak annyi, hogy van új MediaCreationTool, ha valaki, hozzám hasonlóan, a tiszta telepítés mellett döntene. :)

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Buggy mess as usual:

21h1.jpg

Link to comment
Share on other sites

payskin

Valami gubanc van a képpel, félóra tekerés után sem tölt be.

20 hours ago, jagdtigger said:

Nem mintha sok értelme lenne mikor létezik jobb megoldás is:
https://www.ventoy.net/en/index.html

Ehm... és ISO-d honnan lesz hozzá? Mert az MCT azt is letöltikézi ám. :wink:   

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
2 hours ago, payskin said:

Valami gubanc van a képpel, félóra tekerés után sem tölt be.

Ehm... és ISO-d honnan lesz hozzá? Mert az MCT azt is letöltikézi ám. :wink:   

Mivel linux alól nyitom meg MS oldala engedi direktbe letölteni az ISO-t. :rolleyes:  A kép meg azért nem jött be mert változtattam a truenas hálózati beállításain, valamiért ettől az összes vm és jail eldobta a hálózatot....

Link to comment
Share on other sites

payskin
4 hours ago, jagdtigger said:

MS oldala engedi direktbe letölteni az ISO-t.

Ó, nice! :) Én is akarok ilyet!!! :D 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...