Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Windows 10


Snexi

Recommended Posts

XCube

:laugh:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
UC

Furcsa egyebeesés, hogy a napokban gondolkoztam, hogy utánanézek, hogy a nagy frissítésekkel járó gondok megszűntek-e és talán bevállalom, erre szó nélkül tegnap fogta magát a gépem és frissített 1903-ról 2004-re. Tudja valaki, hogy mi alapján dől el, hogy egy adott build mikor kerül letöltésre/telepítésre? Mert én eddig abba a hitben értem, hogy csak akkor, ha manuálisan frissítek?

Disclaimer: én nem tartozom a Windows utálók közé (minek is tenném, az egész életem köré épül, úgysem tudnám leváltani, szóval csak magamat idegelném), apróságokat leszámítva sosem okozott gondot egyik Windows 10 sem, mind stabil, ez a frisítés is felment ~20 perc alatt, csak a háttérképemet kapcsolta ki, de azt meg mindegyik csinálja. De annak nem örülök, hogy ez figyelmeztetés nélkül történt most, mert ha tudom, akkor azért backupolok ezerrel előtte.

Link to comment
Share on other sites

payskin
1 hour ago, UC said:

Tudja valaki, hogy mi alapján dől el, hogy egy adott build mikor kerül letöltésre/telepítésre? Mert én eddig abba a hitben értem, hogy csak akkor, ha manuálisan frissítek?

Megjelenéskor tényleg így van. Aztán fokozatosan "elengedik", és jön már magától is. Valami alapján kategorizálják a felhasználókat, például különböző problémás hardverek kizáró okot jelenthetnek a frissítésben. De néha ki szokták dobolni, hogy most újabb felhasználói csoport számára tették elérhetővé, tehát azért terelgetik a népet a friss verziók felé.

Link to comment
Share on other sites

UC
1 hour ago, payskin said:

Megjelenéskor tényleg így van. Aztán fokozatosan "elengedik", és jön már magától is. Valami alapján kategorizálják a felhasználókat, például különböző problémás hardverek kizáró okot jelenthetnek a frissítésben. De néha ki szokták dobolni, hogy most újabb felhasználói csoport számára tették elérhetővé, tehát azért terelgetik a népet a friss verziók felé.

Köszi szépen, jó ezt tudni. Ezek szerint azért van egy jó év késleltetés benne, logikus is amit írsz, de érdekes, hogy nem kb félévente követik egymást, hogy ne kelljen több verziót ugrani egyszerre. Én két verziót már nem szívesen vállalok be frissítéssel, inkább egy tiszta telepítés, de végülis azóta sincs semmi gond, a gép nem lassult, úgyhogy ezt most elengedem.

Link to comment
Share on other sites

payskin

A menetrend most az, hogy évente kettő jön: tavasszal (április-május) egy nagyobb kaliberű frissítés és ősszel (október-november) jön egy kisebb, és másfél évig tart az életciklus. Tehát a 2004 életciklus jövő év végén jár le (majd a 2110 megjelenésekor). 

Ez az elv.

A gyakorlat azonban az, hogy tavaly mindkettő kiadott katasztrofális volt (volt, amelyiket vissza is kellett vonni -- vagy az már tavaly előtt?), szóval egy ideje nem rohannak "ráborítani" a népre, sokáig tesztelik és óvatosan terítik.

4 hours ago, UC said:

Én két verziót már nem szívesen vállalok be frissítéssel, inkább egy tiszta telepítés

Én mindegyiket tisztán telepítem, talán a tavaly őszit egyedül nem.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Én meg fontolgatom, hogy a saját gépemen november után is maradok a 1803-nál (az én verziómra, az Edura még novemberig van támogatás). Mert könnyen lehet, hogy elértünk abba a korba, amikor kiemelt előnyként kell értékelni, ha nem akar frissítéseket telepíteni ez a szar. Amilyen elkúrásaik vannak ezzel kapcsolatosan mostanában, az kriminális. És láthatóan nem tanulnak semmiből, egyik adatvesztéses botrányból zuhannak a másikba, és a felhasználókon végzik el a tesztelést, nekem meg ehhez egyre kevesebb kedvem van.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Szeretnék pár gondolat erejéig megemlékezni a Windows és az UWP alkalmazások csodálatosságáról, így 5 évvel a Windows 10 és 8 évvel a Windows 8 megjelenése után. (Lehet, hogy már nem UWP a hivatalos megnevezés, de, bevallom, egy ideje nem követem a terminológiai változásokat.)

Van ez a csodálatos Discord nevű üzenetküldő, csevegő, kommunikációs dolog az interneten, és van ennek egy Windows 10-re készült, UWP-s appja. Nem mindig van nálam bekapcsolva, de ha mégis, általában lekicsinyített vagy bezárt ablakkal ül a háttérben. Mivel szeretném tudni, ha engem érintő üzenet érkezik, beállítottam, hogy a Tálca jobb szélén, az értesítési területen üldögélő kicsi ikonját ne dugja el a Windows, hanem mindig tegye láthatóvá, mert azon látszódik az értesítés.

Erre egyébként azért van szükség, mert a Windows 10 kétféle lehetőséget ad annak szabályozására, hogy mi jelenik meg a Tálca jobb szélén: vagy minden (további kontroll vagy testreszabhatóság nélkül); vagy semmi, DE ilyenkor egyesével visszakapcsolhatom azokat, amiket mégis látni kívánok. Igen, ez is megérne egy misét, de ezen most ne akadjunk fent, mert nem ez a baj.

A baj az, hogy ez a csodálatos, UWP-s Discord app, ez szereti magát frissíteni. Minden indítás úgy kezdődik, hogy van-e update, és ha van, minden egyes update végén, csodák csodája, valahogy egy új Discord app születik -- amit a Windows 10 nem ismer fel. Pontosabban, új appként ismer fel, és mint ilyen, az ikonját jól elrejti a Tálca értesítési területén.

Engem meg csendesen megüt a guta.

Nem vonom kétségbe annak lehetőségét, hogy a Discord fejlesztői csinálnak valamit végzetesen rosszul, de hogy egyáltalán lehet valamit ilyen végzetesen rosszul csinálni 2020-ban az UWP-s apokkal kapcsolatban, ez kiváltja nálam azt a megszakítást, hogy valahol lamentáljak erről a szégyenmozdony fostaligáról közöngség előtt. Köszönöm a lehetőséget.
 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Nálam az egész értesítési terület ki van bontva mindig; idegesít, ha a "csomagban" kell túrni egy-egy ikon után (ezt az elrejtett ikonhalmazt egyébként a JAWS "értesítési túlcsordulás" névvel illeti :D). Inkább kiiktatom a feleslegeseket: a legtöbb programban azért beállítható, hogy odapetézzen-e az értesítési területre.

UWP-s szörnyűségre az én legutóbbi példám ismét a Skype, amit persze 2020-ban nyilván én már nem használok a saját gépeimen, de a barátom igen, nála be kellett állítanom. A Skype app sajátossága, hogy nem lehetséges bezárni. A cél az lenne, hogy a bezárógombbal el is tűnjön a memóriából, de természetesen nem ez történik, tovább fut a cucc a háttérben, és ott is marad az értesítési területen bejelentkezett állapotban, elérhetőnek mutatva a felhasználót. Eleve nem szeretem, amikor a bezárógomb nem bezár, hanem az értesítési területre csukja le az alkalmazást – erre akkor legyen egy negyedik gomb a jobb felső sarokban, vagy a lecsukás csukja le a az értesítési területre akkor a tálca helyett, bánom is én, de semmiképpen ne a bezárás gombbal tegyük ezt, hiszen ha arra kattintok, nyilvánvalóan be akarom zárni a cuccot, és nem akarom, hogy tovább fusson. De ez a viselkedés a normális programokban azért beállítható. A Skype-ban azonban sehogyan sem, az mindenképpen fut tovább, amíg a tálcáról ki nem nyírod. Nyilván aki nem szívesen böködi az értesítési területet (mert például felolvasóprogrammal használja a gépet), az ezek után nem tud rendelkezni arról, hogy nem szeretne bejelentkezve maradni a Skype-ban, elérhetőnek mutatván ezzel önmagát. Workaroundként csináltam egy kötegfájlt az asztalra, amit futtatva kinyíródik a memóriából a tetves Skype. (Persze jó windowsos szokás szerint az értesítési területen ott marad, de már nem fut, és ha fölé viszed a kurzort, akkor el is tűnik onnan.)

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Én már az elején (win8) megmondtam hogy egy kalap trágya. De le lettem hurrogva (nem egy helyen hanem úgy összesen) hogy csökönyös elmaradott korlátolt értelmi képességű nemiszerv vagyok, és hogy ne szóljak bele mert ez a jövő.......... :biglol:

Link to comment
Share on other sites

oPalRx7

Én kedvencem: a WSAPPX ugye a Modern UI / Metro UI appok gyűjtője, és van amikor besokall, és emiatt SE a Search, se a Start Menü nem tölt be...

Sok esetben ilyenkor powershell a megoldás:
Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Csodás ugye? :D

Közelmúltban volt egy ilyen is: Server 2016 AD és RDP szerveren: a nem AD policy megosztásokat nullázta egy frissítés. És egy darabig vakartam a fejem, hogy a scannerek miért nem kapcsolódnak? Mi történt a megosztásokkal? Miért tűntek el?

A win10-et nem utálom, több funkcióját jól ki is tudom használni, de tény hogy egyre több érdekesség jön szembe már az új "gyors rendszerindítás" kapcsán is. (Nem tölt be a profil, és ügyfél csak annyit tud mondani hogy "Eltűntek az ikonjai!!44!4!!!444!", és amikor kérek tőle egy újraindítást, ő kikapcsolja a gépet, elindítja, és a hiba nem tűnik ugye el.... Ki kell hangsúlyozni a szoftveres újraindítást...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
payskin

Ma úgy jártam, hogy az egyik helyen becsuktam a notebookot, az elment aludni; a másik helyen kinyitottam, és nem volt hang. Egyáltalán. Sehol. Semmilyen. Újraindítottam a gépet, és nem volt hang. Kikapcsoltam a gépet, bekapcsoltam a gépet, és nem volt hang.

Ekkor olyat tettem, amit ritán teszek: mondtam a hangszóróikonnak a tálcán, hogy ugyan troubeshootolja már a dolgot magától. Erre feldobott egy panelt, hogy jó volna, ha ott kikapcsolnám az advanced akármit. Átnéztem a panelt, nem volt rajta mit kikapcsolni. Míg ezzel voltam elfoglalva, ő kitartóan troubleshootolt tovább, majd közölte, hogy megpróbálná visszaállítani az előző drivert isten segedelmével és az én jóváhagyásommal, és hogy ehhez mindenképpen le fog játszani egy hangot, amiről majd mondjam meg neki, hogy az jó volt-e vagy sem, majd ezután jön a visszaállítás, s ennek végeztével újra le fog játszani egy hangot, és akkor világbéke. Mondtam neki, hogy csináld!  

Kis idő múlva megjelent egy kérdés, hogy akkor jó volt-e a hang. Kiválasztottam az abszolút nem hallottam semmit az égadta világon lehetőséget, mire ő vad tekerésbe kezdett, majd egyszer csak iszonyú DADING-DIDUNG keretében (merthogy maxon hagytam a hangerőt), feljött az értesítési területről a szólás, hogy újra kéne indítani a gépet. A troubleshooter meg tekert. Hát, én lekattintottam, hogy indítsa újra, mert ideges voltam meg fáradt.

Azóta van hang.

Erről arra asszociáltam, hogy itt volna az ideje újratelepíteni, de akkor már érdems volna rögtön a 20H2-re átállni. Rá is kerestem, hogy mikor, noha pontosan tudom, hogy ahogy minden évben, idén is azt játsszák el, hogy a XX09-es számú, nevében októberi frissítés az bizony csak novemberben lesz elérhető, amitől bennem minden (fél)évben (mert tavasszal is ugyanez van) leolvad egy biztosíték.

Viszont, találtam egy oldalt, ahol elmeroggyantak nagyon tudományosnak tűnő fejtegetése szerint, bizonyos öt éve kiadott LTSB változat támogatási dátumának lejárta miatt HOLNAP lesz 20H2. Hát, be is szarnék.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

payskin
On 10/12/2020 at 5:23 PM, payskin said:

Viszont, találtam egy oldalt, ahol elmeroggyantak nagyon tudományosnak tűnő fejtegetése szerint, bizonyos öt éve kiadott LTSB változat támogatási dátumának lejárta miatt HOLNAP lesz 20H2. Hát, be is szarnék.

Vicces gyerek ez a Microsoft. Magasról tett arra, hogy tegnapelőtt lejárt a 1507-es LTSB támogatási időszaka, és simán kiadott hozzá tegnap egy frissítést a pötchköszörű nap keretében. Hát, így nem lett tegnap 20H2-nk. Gatyám is tiszta maradt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Azt élnénk már meg hogy nem minden egyes hónap arról szól hogy éppen mit keféltek el.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

payskin

Fun fact: az új Media Creation Tool a 20H2 jelölést kapta, nem a 2010-et. A tavaszi még 2004 volt. 

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Kis érdeksség, ntlite-al kikönnyítettem egy iso-t a játékra használt gépem frissítésére. Többek között kikapcsoltam a WU-t illetve a 2 függelékét, telepítés után nem meglepő módon tapasztalhattam hogy ez az ürülék ala-natur ignorálta és autostarton volt mindegyik..... :dry:

Link to comment
Share on other sites

payskin

Nem telepítettem még újra (hétvégéig várnom kell még vele), úgyhogy nem tudok mesélni a 20H2 csodálatos világáról, de ha valaki már túl van rajta, ne tartsa vissza az élménybeszámolót. ;)

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Heccből bedobtam egy vbox-ba a módosított rendszerképet. Arra lusta voltam hogy átengedjem a tűfalon így nem tudom mennyire erőszakolja az MS acoount használatát..... Az ntlite-ot viszont melegen ajánlom. Pár perc alatt kisöpörtem vele a rendszerképből a rengeteg fölösleg kacat telefon alkalmazást.

Link to comment
Share on other sites

payskin

Izgalmas pletykák Mary Jo Foleytól: jövőre kicsit felbolydul ez a langyos pocsolya a Windows 10 körül.

Egyrészt jön tavasszal a Windows 10X -- erről, ugye, eddig azt lehetett tudni, hogy az ilyen spéci kétképernyős vagy hajtogathatós (valami olyasmire kell gondolni, mintha egy tabletet kettébe tudnál hajtani) hordozható gépekhez készült, merthogy mi nem is sejtjük, de akkora reform jön a hordozható gépek piacán, hogy hasra fogunk esni. Ha jól értem, ez gyakorlatilag egy új "mobil" Windows kicsit átszabott kinézettel, és egy teljesen új architektúra, ami elszigetelten, külön konténerekben futtatja a Win32-es és az UWP-s appokat, alkalmazásokat, ami egy minden eddiginél biztonságosabb Windowst ígér. Új szint a Windows biztonságban. Oké. Az egyik poén, hogy az átszabott felület távolodni látszik az UWP-s szaroktól, így például teljesen kukázza a csempéket. A másik poén, hogy a Microsoft félúton meggondolta magát, és elérhető teszi a rendszert a mostani normál gépekre is. Még az is lehet, hogy ingyen. 

Ami a mi jó öreg rendszerünket illeti, a Windows 10X megjelenésével párhuzamosan várhatóan elmarad a 21H1. Helyette a kb. egy év múlva esedékes, a Microsofton belül a sokat sejtető Windows10++ néven emlegetettCobalt kódnevű 21H2 volna egy jelentősebb frissítés, és ebben debütálna a Sun Valley kódnéven fejlesztett új Windows felhasználói felület, ami a 10X fejlesztésére épülne, tehát minimum egy csempéitől megfosztott új Start menüt jelent, de állítólag ráncfelvarráson esnének át a főbb rendszerrészek és az UWP alkalmazások is: a korábbi "mobilos" irány helyett megint inkább a dekstop-élmény felé forduló változás jöhet. 

Lájkolom, már ha egyáltalán lesz belőle valami.

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

payskin

image.png

:rotflmao:

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Ó b+ :facepalm: , mi lenne ha előbb megcsinálnák stabilra a rendszert és csak utána kezdenének tökölni gatya ügyekkel.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Okés, lightosan herélt képfájlos upgrade eredménye:

Új edge magától telepítve. (Eltávolíthatatlan. Mintha lett volna ntlite-ba opció ennek a letiltására.)

One Drive szó nélkül nekiállt feltelepülni....

Office és egyéb szemét kirögzítve a csempés részre. (<- ha jól emlékszem ezt ntlite-al letiltottam).

WU letiltva, waasmedicsvc manual(ntlite-ban mindekttő disabled, utólag csak regedittel módosíthatók).

 

Szóval még mindig ott tartunk hogy nem elég az install.wim-et módosítani, kell egy második takarító kör telepítés után is. Szánalmas.....

 

Link to comment
Share on other sites

payskin
3 hours ago, jagdtigger said:

Új edge magától telepítve.

Igen, ezt lehetett tudni, hogy a 20H2-ben jön az Edge kérdés nélkül. Én már sokkal korábbra vártam, egyébként, de nem különösebben érdekel. Edge-et egy dologra használunk, és arra pont jó lesz a továbbiakban is. :D

3 hours ago, jagdtigger said:

One Drive szó nélkül nekiállt feltelepülni....

Az eddig is települt szó nélkül. Ezek szerint nem vetted eddig észre. Ha jól rémlik, viszonylag egyszerűen el lehet távolítani, mert benne van a telepített programok listájában a Vezérlőpulton (ha van még ilyen egyáltalán, ugye).

3 hours ago, jagdtigger said:

Szóval még mindig ott tartunk hogy nem elég az install.wim-et módosítani

Én nem szórakozom ilyenekkel. Felmegy ahogy kiadták, abban a szúrásban rátolom a Debloatert, ami azután marad, az kézzel uninstall, jön vissza a régi Start menü a StartIsBackkel, kész is vagyunk. Utána már csak a kretén alapbeállításokat kell 1-2 helyen változtatni.

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
8 hours ago, payskin said:

Én nem szórakozom ilyenekkel.

Pont ez az hogy amit te csinálsz az is "szórakozás", a képfájl módosításnak pont az lenne a lényege hogy gyorsan és egyszerűen testre tudd szabni ezt a vackot anélkül hogy könyékig kellene turkálnod a registry-ben meg erővel átvenni fájlok fölött a tulajdonjogot(vagy nemes egyszerűséggel letarolod őket linux alól mert kikapcsolhatatlan egyébként valami). De ez a szánalomputtony cég simán átírta az OS-t hogy ha olyat lát ami nekik nem tetszik azt hagyja figyelmen kívül. Komolyan megérdemelnék hogy valaki küldjön nekik pár vérnyulat, azokkal szórakozzanak ne velem.... :censored:

Link to comment
Share on other sites

payskin

Na, újratelepítettem. Hát, ez sem egy túl jól sikerült eresztés. :unsure::roll:

Mutatom, mi az első dolog, amit meglátok a telepítés után a képernyőn, közvetlenül a cseppet sem tolakodó "itt az új Edge, próbáld ki, beszarsz!" panel mellett:
Annotation 2020-11-06 143205.png

WUT?! Ez a kulturált módja 2020-ban annak, hogy az IE helyett az Edge legyen az alapértelmezett böngésző? Vagy mi? Egyébként soha korábban nem láttam még ezt az értesítést, de amikor pakoltam át a személyes mappákat (tudod, Desktop, Dokumentumok stb.) a hat mappából kettőnél (KETTŐNÉL) is felugrott ugyanez az értesítés, hogy app default was reset

A Windows Update legalább négyszer belehalt a frissítések letöltésébe -- ez az a belehalás, amikor nem azt írja ki, hogy most nem tudja tovább csinálni, amíg újra nem indítom a gépet, hanem piros ikon és szomorú üzenet, hogy bocs, de valami éppen települ (NYILVÁN!), ezért ő most nem tud frissítéseket telepíteni, és Try Again gomb van alatta, amire rákattintva újrakezdi a keresést és a telepítést, mintha mi sem történt volna. Két újraindítás is volt legalább, mire eljutottunk oda, hogy minden naprakész, kivéve ezt itt:

Annotation 2020-11-06 164234.png

Preview? Helló, ember, én egy normál felhasználó vagyok, semmiféle tesztcsoportnak nem vagyok a tagja, hogy kerül hozzám preview bármiből is? Próbáltam utánanézni, de annyit találtam, hogy ezt valamikor október végén tolták ki az insidereknek. Nagyszerű!

Próbálgattam az új Edge-et, aztán azért felraktam a Chrome-ot. Egyszer csak látom, hogy "világít" a háttérben még futó Edge ikonja. Mi a baj, életem? 

Annotation 2020-11-06 163427.png

Nem tudta frissíteni magát, telepítsem újra. He?!  Hát, jó. Rákattintottam a gombra, és bejött ez. :facepalm: 

Annotation 2020-11-06 163341.png

Természetesen a rendszernek egyetlen porcikája sincs lengyelre állítva. A nyelv angol, a regionális beállítás magyar. 

Nincsenek szavak.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...