Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Az iskola nem börtön


masterhungary

Recommended Posts

-TT-

És ez az amit neked senki nem fog tudni előre megmondani, milyen munkakörbe is tudsz x év múlva elhelyezkedni. :) Sokszor igyekszik nagyon az ember, meg lehet 3diplomád is, 2 nyelvvel, mégse fizetik meg az a6-os élet szinvonaladhoz, ha már szóba hoztad. Én meg sajnos erre tudok példát ismerősi körből, természetesen itthon dolgozik.

Ezért mondom folyamatosan azt, addig gyerek az ember amíg tanuló(+nincs saját gyerek).

Link to comment
Share on other sites

Raven

Én minden nap 5:30-kor kelek, és 8-11 órákat vagyok bent a suliban. Általában este 8 és 9 között érek haza. Bár szerencsére kapok tanulmányi ösztöndíjat, meg egy kis szoctámot, de az el is megy a bérletek vásárlására, az edzés és a telefonszámla finanszírozására, és amit kapok összesen, azért az töredéke annak, amit te leírtál.

ez jóval többnek hangzik mint 30 kredit, ami nem a rendszeré, hanem a te hibád...

Link to comment
Share on other sites

Bice

ez jóval többnek hangzik mint 30 kredit, ami nem a rendszeré, hanem a te hibád...

Ez pontosan 29 kredit, csak ótvarul vannak szétosztva az óráim, ami viszont a rendszer hibájaként róható fel, és nem az enyém. A csütörtököm az pl egy tök laza nap lenne, mert 12-14-ig volna csak 1-1 órám, de mivel bejárok, így nem érné meg ~4 órát utazni, hogy csak kettõt legyek fent. Ezért bemegyek 8-ra, tanulok az órák elõtt, utána meg általában ott szoktam maradni ismét csak tanulni, mert a bejárás mellett nincsen sok idõm tanulni.

Link to comment
Share on other sites

Raven

Ez pontosan 29 kredit, csak ótvarul vannak szétosztva az óráim, ami viszont a rendszer hibájaként róható fel, és nem az enyém. A csütörtököm az pl egy tök laza nap lenne, mert 12-14-ig volna csak 1-1 órám, de mivel bejárok, így nem érné meg ~4 órát utazni, hogy csak kettőt legyek fent. Ezért bemegyek 8-ra, tanulok az órák előtt, utána meg általában ott szoktam maradni ismét csak tanulni, mert a bejárás mellett nincsen sok időm tanulni.

kollégium?

Link to comment
Share on other sites

Bice

kolégium?

Az ELTÉ-nek elég rosszak a kollégiumai szerintem. Ez még nem is lenne annyira gond, de én szeretem a nyugalmat. Na, ez koliban kivitelezhetetlen, mert volna rajtam kívül 2-3 ember is az adott lakószobában, így mondjuk nehézkessé válna a pihenés, és a tanulás is. Persze ki lehet fogni a jó társakat, de egy kicsit zsákbamacska. Ha már fent lennék koliba, felhoznám a fényképezõ felszerelésemet is, de rohadt nagy a rizikó, hogy ellopják, és nem 1-2 forint volt, így azt sem tudnám használni, illene kéne laptopot is szerezni..stb. De ami engem a legjobban aggaszt, az a lopás. Persze, mindenki mondja, hogy nincsen, vagy ha odafigyel az ember, akkor nem történhet meg, de ennek ellenére nem egy ismerõs laptopja tûnt el, hûtõje ürült ki...stb. Én meg pl. nem azon akarok görcsölni hétvégente, hogy mit csinálnak a cuccaimmal, még itthon vagyok mindent meg nem cipelhetek folyton haza. A bejárás meg még olcsóbb is, mintha koliban laknék, így marad ez a kompromisszum. Szóval marad a bejárás. Az albérlethez nehéz normális társakat találni, illetve az már eléggé drága lenne hosszabb távra. Kényelmi szempontból mindenképp ez lenne elõnyös, de marad a bejárás. Bízom abban, hogy majd jobban alakul az órarendem következõ félévben és akkor majd több szabadidõm lesz.

Link to comment
Share on other sites

Raven

Az ELTÉ-nek elég rosszak a kollégiumai szerintem. Ez még nem is lenne annyira gond, de én szeretem a nyugalmat. Na, ez koliban kivitelezhetetlen, mert volna rajtam kívül 2-3 ember is az adott lakószobában, így mondjuk nehézkessé válna a pihenés, és a tanulás is. Persze ki lehet fogni a jó társakat, de egy kicsit zsákbamacska. Ha már fent lennék koliba, felhoznám a fényképezõ felszerelésemet is, de rohadt nagy a rizikó, hogy ellopják, és nem 1-2 forint volt, így azt sem tudnám használni, illene kéne laptopot is szerezni..stb. De ami engem a legjobban aggaszt, az a lopás. Persze, mindenki mondja, hogy nincsen, vagy ha odafigyel az ember, akkor nem történhet meg, de ennek ellenére nem egy ismerõs laptopja tûnt el, hûtõje ürült ki...stb. Én meg pl. nem azon akarok görcsölni hétvégente, hogy mit csinálnak a cuccaimmal, még itthon vagyok mindent meg nem cipelhetek folyton haza. A bejárás meg még olcsóbb is, mintha koliban laknék, így marad ez a kompromisszum. Szóval marad a bejárás. Az albérlethez nehéz normális társakat találni, illetve az már eléggé drága lenne hosszabb távra. Kényelmi szempontból mindenképp ez lenne elõnyös, de marad a bejárás. Bízom abban, hogy majd jobban alakul az órarendem következõ félévben és akkor majd több szabadidõm lesz.

hát nem bántásból de úgy hangzik mintha a probléma veled lenne, mondhatni nem tûnsz túl szociális alkatnak. én koliban lakom, igaz csak 1 szobatársam van, de az ajtót sem szoktam bezárni mindig, itt még senkit nem loptak így meg, nem hallottam semmi történetet, pedig már 3. félévet húzom le itt. 14000 ft egy hónapban.

Link to comment
Share on other sites

Bice

hát nem bántásból de úgy hangzik mintha a probléma veled lenne, mondhatni nem tûnsz túl szociális alkatnak. én koliban lakom, igaz csak 1 szobatársam van, de az ajtót sem szoktam bezárni mindig, itt még senkit nem loptak így meg, nem hallottam semmi történetet, pedig már 3. félévet húzom le itt. 14000 ft egy hónapban.

Elég szociális vagyok, elhiheted. :D Ha egy szobatársam lenne, akkor nekem sem lenne gond a kollégium, de itt általában minimum 3 ember él egy szobában, nekem meg kell egy kis magánszféra. A kolik itt is ekörül az ár körül vannak, sõt, némelyik azt hiszem csak 9000Ft, de azok nagyon lepukkantak. A bejárásom meg "csak" 12000Ft, és ha beleszámolom, hogy a BKV bérletet mindenképp meg kell vennem, akkor a koli árára nyugodtan rászámolhatok még 4000Ft-ot ugye, illetve ha havi 2x hazajárnék, akkor az is még plusz 4000 lenne összesen, szóval a legolcsóbb koli is havonta 17.000Ft lenne, ami már 5000-rel felette van a bejárós költségnek. Itthon meg mindig van fõtt kaja, tiszta ruha, megbízható internetkapcsolat, és van egy relatíve nagy szobám. Így mondjuk annyival kompenzálódik a bejárás miatti kényelmetlenség, hogy itthon meg egy olyan helyre jövök haza, ahova jó megérkezni és minden cuccomat biztonságban tudhatom. De tényleg, a legnagyobb fejfájást az órarend összevisszasága okozza. Arról nem tehetek, hogy 16-19h-ig betesznek egy órát. Bejárni meg muszáj, mert a Fourier-trafót meg a Green-függvényt nem a kisujjamból fogom kiszívni. :D Elõzõ félévben is bejártam, 32 kredittel, és sokkal jobb volt, mert jól el voltak osztva az óráim, és még jól is tudtam tanulni mellette, plusz minden kredit meg lett.

Link to comment
Share on other sites

Raven

Elég szociális vagyok, elhiheted. :D Ha egy szobatársam lenne, akkor nekem sem lenne gond a kollégium, de itt általában minimum 3 ember él egy szobában, nekem meg kell egy kis magánszféra. A kolik itt is ekörül az ár körül vannak, sõt, némelyik azt hiszem csak 9000Ft, de azok nagyon lepukkantak. A bejárásom meg "csak" 12000Ft, és ha beleszámolom, hogy a BKV bérletet mindenképp meg kell vennem, akkor a koli árára nyugodtan rászámolhatok még 4000Ft-ot ugye, illetve ha havi 2x hazajárnék, akkor az is még plusz 4000 lenne összesen, szóval a legolcsóbb koli is havonta 17.000Ft lenne, ami már 5000-rel felette van a bejárós költségnek. Itthon meg mindig van fõtt kaja, tiszta ruha, megbízható internetkapcsolat, és van egy relatíve nagy szobám. Így mondjuk annyival kompenzálódik a bejárás miatti kényelmetlenség, hogy itthon meg egy olyan helyre jövök haza, ahova jó megérkezni és minden cuccomat biztonságban tudhatom. De tényleg, a legnagyobb fejfájást az órarend összevisszasága okozza. Arról nem tehetek, hogy 16-19h-ig betesznek egy órát. Bejárni meg muszáj, mert a Fourier-trafót meg a Green-függvényt nem a kisujjamból fogom kiszívni. :D Elõzõ félévben is bejártam, 32 kredittel, és sokkal jobb volt, mert jól el voltak osztva az óráim, és még jól is tudtam tanulni mellette, plusz minden kredit meg lett.

hát ha inkább bejársz és este 8-9-re érsz haza mint hogy kollégiumban lakj... most komolyan szerinted a szobatársaid meglopnak majd vagy mi játszódik le a szemeid elõtt mikor ezt leírod?

Link to comment
Share on other sites

Bice

hát ha inkább bejársz és este 8-9-re érsz haza mint hogy kollégiumban lakj... most komolyan szerinted a szobatársaid meglopnak majd vagy mi játszódik le a szemeid elõtt mikor ezt leírod?

Nem a szobatársakra gondolok ilyenkor, de egy nyitva hagyott ajtó, és meg van a baj. Mondom, már fordult elõ ismerõssel, hogy eltulajdonították a laptopját vagy kirámolták. Sosem lehet tudni. Amíg minden egyes értéktárgyamért keményen megdolgozok, addig nem kockáztatok ilyeneket. Engem anyuci-apuci nem halmoz el mindennel, és mindent magamnak kell megvenni, ha akarok, így eléggé féltem a dolgaim, mert kemény munka árán jutottam hozzájuk.

Link to comment
Share on other sites

Warfoki

Nem a szobatársakra gondolok ilyenkor, de egy nyitva hagyott ajtó, és meg van a baj. Mondom, már fordult elõ ismerõssel, hogy eltulajdonították a laptopját vagy kirámolták. Sosem lehet tudni. Amíg minden egyes értéktárgyamért keményen megdolgozok, addig nem kockáztatok ilyeneket. Engem anyuci-apuci nem halmoz el mindennel, és mindent magamnak kell megvenni, ha akarok, így eléggé féltem a dolgaim, mert kemény munka árán jutottam hozzájuk.

Az ilyen albiban is elõfordul, pláne ha olcsón akarod megúszni és szerzõdés nélkül nyomulsz idegenekkel. A haverom például egy éve két másik taggal együtt lakott albiban Pécsen, aztán az egyik pasas lelépett a lakásban levõ összes laptoppal és mobiltelefonnal.

Amúgy ez kezd átmenni kicsit Továbbtanulás 2.0-ba.

Szóval, hogy valami ontopicot is írjak: az iskola és a börtön nem tudom, hogy hogyan kerülhet egyáltalán egy kalapba. :huh: Nyilván a börtönnek is van valamilyen fajta nevelõfunkciója (elvileg "jó útra" térítene, gyakorlatilag inkább pont ellenkezõleg a legtöbbször), de azért na. Ha most nagyon magasröptûen akarom megközelíteni, akkor elsüthetnék olyanokat, hogy az iskola (gondolok itt a közép- és általános iskolákra, az egyetem más mûfaj) börtönbe zárja az ifjak kreatív alkotókészségét és egyenembert akar csinálni az egyének kiteljesítése helyett (

vagy valami olyasmi), de ez eleve helybõl bullshit kategóriás: miután az ember gyerekként azt látja, hogy az iskola nem kiváltság, hanem kötelesség, kényszerítõ erõ nélkül vajon hányan ülnének az általános iskolák padjaiban? Hányan nem jutnának el az alapmûveltségig sem? Szóval még ha nem is mindenben tartom jónak az oktatásrendszert, azért börtönhöz hasonlítani még csak így szimbolikusan is minimum túlzás.
Link to comment
Share on other sites

Raven

Engem anyuci-apuci nem halmoz el mindennel, és mindent magamnak kell megvenni, ha akarok, így eléggé féltem a dolgaim, mert kemény munka árán jutottam hozzájuk.

nem látom az összefüggést, úgy hangzik inkább h irigy vagy azokra akiknem nem kell dolgozni és kapnak pénzt a szüleiktõl tanulmányaik során. szóval akinél ez a helyzet, az cask azért lakik kollégiumban, mert el van kényeztetve és nem tanulta meg értékelni a tulajdonában lévõ dogokat? inkább te vagy egy kicsit bizalmatlan az emberekkel szemben és bezárkozó.

Link to comment
Share on other sites

Bice

nem látom az összefüggést, úgy hangzik inkább h irigy vagy azokra akiknem nem kell dolgozni és kapnak pénzt a szüleiktõl tanulmányaik során. szóval akinél ez a helyzet, az cask azért lakik kollégiumban, mert el van kényeztetve és nem tanulta meg értékelni a tulajdonában lévõ dogokat? inkább te vagy egy kicsit bizalmatlan az emberekkel szemben és bezárkozó.

Te mindig keresed, hogy hol tudsz belém kötni? Nagyon rossz! irritáló vagy ám, és látom nem csak velem csinálod... Képzeld, nem vagyok irigy, mert ugyanúgy meg tudom engedni magamnak a "luxuscikkeket" is (sõt...) , csak dolgoznom kell érte. Ja, és igen, bizalmatlan vagyok az emberekkel, fõleg idegenekkel. Ha te simán összebútorozol idegenekkel, akkor jó, örülj magadnak, de én nem szeretem az ilyen szituációkat.

Téma részemrõl lezárva!

Warfoki:

Persze, ez bárhol elõfordul, ahol idegenekkel kell együtt élni. Az albérletet azért nem mondtam, mert eddig csak ismerõsökkel laktam albérletben és szerzõdés is volt....stb. A tulaj nagyon rendes volt, szóval csak pozitív tapasztalatom volt e téren.

Link to comment
Share on other sites

Raven

Te mindig keresed, hogy hol tudsz belém kötni? Nagyon rossz! irritáló vagy ám, és látom nem csak velem csinálod... Képzeld, nem vagyok irigy, mert ugyanúgy meg tudom engedni magamnak a "luxuscikkeket" is (sõt...) , csak dolgoznom kell érte. Ja, és igen, bizalmatlan vagyok az emberekkel, fõleg idegenekkel. Ha te simán összebútorozol idegenekkel, akkor jó, örülj magadnak, de én nem szeretem az ilyen szituációkat.

he? ennyi erõvel mindenki kötekedik, ha valakivel épp nem ért egyet. ha azt írtam volna h "+1, pont így vagyok vele én is", akkor semmi bajod nem lenne. :huh: ha ennyitõl megsértõdsz, akkor tényleg ne menj koliba, mert sírás lesz a vége. :omg: (gondolom ez a mondat megint ki fogja verni a biztosítékot nálad) az idegenekkel szemben mindenki bizalmatlan, de ha szánsz rá idõt h megismerd õket, akkor nem lesznek többé idegenek. de biztos velem van a baj h abnormálisnak tartom ha valaki inkább este 9-kor végez a napjával és a kötelezõ teendõkkel (és emiatt 0 szabadideje van) mint hogy együtt lakjon más emberekkel.

Link to comment
Share on other sites

Leo88

Elég szociális vagyok, elhiheted. :D Ha egy szobatársam lenne, akkor nekem sem lenne gond a kollégium, de itt általában minimum 3 ember él egy szobában, nekem meg kell egy kis magánszféra. A kolik itt is ekörül az ár körül vannak, sõt, némelyik azt hiszem csak 9000Ft, de azok nagyon lepukkantak. A bejárásom meg "csak" 12000Ft, és ha beleszámolom, hogy a BKV bérletet mindenképp meg kell vennem, akkor a koli árára nyugodtan rászámolhatok még 4000Ft-ot ugye, illetve ha havi 2x hazajárnék, akkor az is még plusz 4000 lenne összesen, szóval a legolcsóbb koli is havonta 17.000Ft lenne, ami már 5000-rel felette van a bejárós költségnek. Itthon meg mindig van fõtt kaja, tiszta ruha, megbízható internetkapcsolat, és van egy relatíve nagy szobám. Így mondjuk annyival kompenzálódik a bejárás miatti kényelmetlenség, hogy itthon meg egy olyan helyre jövök haza, ahova jó megérkezni és minden cuccomat biztonságban tudhatom. De tényleg, a legnagyobb fejfájást az órarend összevisszasága okozza. Arról nem tehetek, hogy 16-19h-ig betesznek egy órát. Bejárni meg muszáj, mert a Fourier-trafót meg a Green-függvényt nem a kisujjamból fogom kiszívni. :D Elõzõ félévben is bejártam, 32 kredittel, és sokkal jobb volt, mert jól el voltak osztva az óráim, és még jól is tudtam tanulni mellette, plusz minden kredit meg lett.

Ne járj haza annyit. Havi 1, vagy inkább kéthavonta. Ebben a félévben én is 2x voltam eddig otthon. Ha így számolod, már ár alatt vagy. :)

Link to comment
Share on other sites

Raven

Ne járj haza annyit. Havi 1, vagy inkább kéthavonta. Ebben a félévben én is 2x voltam eddig otthon. Ha így számolod, már ár alatt vagy. :)

nekem hazajárni olcsóbb lenne hetente mint itt maradni. mondjuk más okból csak havi 1x megyek haza de ez mindegy. a vonat + busz oda vissza 1240*2+300*2, ha meg itt maradok akkor 2k-3k elmegy naponta kajára. (péntek du + szombat + vasárnap kora du = 2 teljes nap = ~6+k)

Link to comment
Share on other sites

B4LINT

nekem hazajárni olcsóbb lenne hetente mint itt maradni. mondjuk más okból csak havi 1x megyek haza de ez mindegy. a vonat + busz oda vissza 1240*2+300*2, ha meg itt maradok akkor 2k-3k elmegy naponta kajára. (péntek du + szombat + vasárnap kora du = 2 teljes nap = ~6+k)

Igen, ez egy nagy dilemma, mert a hétvégi Pesten maradás nem csak azt jelenti, hogy akkor kell venned kaját, hanem hogy nem viszel otthonról sem a következő hétre, ami pedig 2-3 napig simán helyettesíti a kajáldázást. De ezt a 2-3k-t azért nem teljesen értem, kínai vagy Marika néni megvan 650-800 Ft-ból, és elég nagy étvágyú ember vagyok, mégis jóllakom ezekkel. Aztán akkor megvan a napi meleg étkezés, reggelire-vacsorára meg jó a szendvics, nem? Pláne mondjuk melegszendvics, az egy tök jó átmenet, olcsó, de megvan a főtt étel illúziója. Ha reggel nincs idő otthon enni, a büfében 200-300-ból már lehet enni tök jó szendvicseket.

De ha ezekre (kínai, Marika néni) azt mondod, hogy nem túl minőségi kaja, meg rendes étterem kell (nem hiszem), legyen, 850-ért van leves + főétel menü a Sörcsarnokban, ami rendes étterem. A Kálvin bisztróban ezres, de azzal tuti nem laksz jól, van minőségi, menő kínai is 850-ért (de kisebb adag és csak a designt fizeted meg pluszban). 1200-ért all you can eat a Vörös Postakocsiban a Rádayn (ahol délután a rendes étlapos kaják elég drágán mennek és tényleg jó hely; na persze ettünk már rosszat ott is).

De a BME-sek tudom, hogy a Fehérvári vásárcsarnokot tolják, valami 700 Ft körüli rántott sajt (+ köret). Mondjuk az biztos, hogy a BCE-BME-ELTE (és egyéb kisebb intézmények a környéken) ilyen szempontból nagyon jó helyen vannak, mert ezen a környéken - nem véletlenül - elég sok jó ajánlat van. (hazaút nekem amúgy 2*1400 + 2*100)

Ezt a 2-3k-t most itt Belgiumban ebben a félévben viszont abszolút aláírom, de otthon elég nagy igényűnek kell lenni, hogy az szimplán kajából kijöjjön. Még teljes költségnek is sokallom egy napra. Persze inni is kell, a "kajára" fogalom nem vehető ilyen szűken, de mondjuk a szörp elég jó megoldás, de főleg a pezsgőtabletta - az még egészséges is, egységnyi költsége a minimumon van, ráadásul még finom is.

szerk.: Várjunk, te milyen városból nem mész haza? Ha nem Pest, akkor nyilván más a helyzet, kisebb a kínálat - de ha ennyivel drágább lenne, eléggé meglepődnék.

Link to comment
Share on other sites

Leo88

nekem hazajárni olcsóbb lenne hetente mint itt maradni. mondjuk más okból csak havi 1x megyek haza de ez mindegy. a vonat + busz oda vissza 1240*2+300*2, ha meg itt maradok akkor 2k-3k elmegy naponta kajára. (péntek du + szombat + vasárnap kora du = 2 teljes nap = ~6+k)

Nagyrészt egyetértek Bálinttal, a napi 2-3k irreális. Meg persze nem csak étteremben lehet kajálni. :)
Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

nem látom az összefüggést, úgy hangzik inkább h irigy vagy azokra akiknem nem kell dolgozni és kapnak pénzt a szüleiktõl tanulmányaik során. szóval akinél ez a helyzet, az cask azért lakik kollégiumban, mert el van kényeztetve és nem tanulta meg értékelni a tulajdonában lévõ dogokat? inkább te vagy egy kicsit bizalmatlan az emberekkel szemben és bezárkozó.

Bice is fotós mint én. Én is magamnak vettem meg az egyetem mellett a felszerelésem... és hát mit mondjak, egy high-end gamer konfig ára ehhez képest nevetséges. Igaz én nem (csak) hobbiból ûzöm. De azért én sem feltétlenül hagynám ott a felszerelésem egy olyan helyen ahova "idegen" embereknek is van bejárása. És akkor a többi cuccomról ne is beszéljünk. Ez nem antiszociális viselkedés, csak éppen õ is félti a nem túl olcsó tárgyait amit meg tudok érteni. Azt meg fõleg, hogy kell neki a privát környezet, mert én is ilyen vagyok. Egy koliban is meg lehet oldani, hogy felvidd a barátnõd (jobb esetben)... de hatalmas a különbség a "meg lehet oldani" és az "akkor vagyok vele kettesben amikor csak akarom" között.

Ilyenkor örülök annak, hogy lényegében Budapest külvárosában élek. Innen 30 perc alatt a belvárosban vagyok, így nem kényszerültem rá a kolira.

Nagyrészt egyetértek Bálinttal, a napi 2-3k irreális. Meg persze nem csak étteremben lehet kajálni. :)

Ha már fõztél magadra akkor rájössz, hogy annyira azért nem irreális, fõleg ha nem vagy igénytelen a gasztronómiában és nem éred be heti négyszer gyorsrizzsel és mirelit okádékkal. Egy rántott húsos, fõtt burgonyás ebéddel már jó eséllyel a fenti összeg felét eltapsoltad.

Az elmúlt egy évben egy belvárosi irodában dolgoztam és persze nem kellett mindig itthon fõzött ételt vinnem, mert jók voltak az étel kiszállítási lehetõségek (nem pizzára meg hasonlókra gondolok, hanem rendes fõtt ételre). De ha rendeltem a kaját akkor sem volt olcsóbb, mint magamra fõzni.

Koliban is elmegy alsó hangon 2k egy jó étvágyú embernek naponta a kajálásra... reggeli, ebéd, vacsora. De a 3 ropit is simán meg lehet ugrani ha még csatlakozik pár üveg sör. Fõleg hétvégén.

Link to comment
Share on other sites

Leo88

Ha már fõztél magadra akkor rájössz, hogy annyira azért nem irreális, fõleg ha nem vagy igénytelen a gasztronómiában és nem éred be heti négyszer gyorsrizzsel és mirelit okádékkal. Egy rántott húsos, fõtt burgonyás ebéddel már jó eséllyel a fenti összeg felét eltapsoltad.

Az elmúlt egy évben egy belvárosi irodában dolgoztam és persze nem kellett mindig itthon fõzött ételt vinnem, mert jók voltak az étel kiszállítási lehetõségek (nem pizzára meg hasonlókra gondolok, hanem rendes fõtt ételre). De ha rendeltem a kaját akkor sem volt olcsóbb, mint magamra fõzni.

Koliban is elmegy alsó hangon 2k egy jó étvágyú embernek naponta a kajálásra... reggeli, ebéd, vacsora. De a 3 ropit is simán meg lehet ugrani ha még csatlakozik pár üveg sör. Fõleg hétvégén.

Persze, ha nem okosan csinálod és nem tudod beosztani a pénzed, akkor simán el lehet verni 5-6 ezret (de akár 16-ot is) is egy nap, szerintem nem kell ezt bemutatni senkinek.

Hogy spórolni tudj, sajnos kompromisszumokat is kell kötnöd (nem minden nap eszel fõtt ételt), dehát ez van. Minden hozzáállás kérdése. Ha valaki úgy gondolja, hogy õ minden nap fõtt ételt akar enni, és egy bizonyos szint alá nem akar menni az étkezés terén, akkor valóban ne várja el, hogy olcsón megúszhatja napi szinten. De én saját tapasztalatból mondom, hogy meg lehet oldani, lehet okosan is csinálni, ráadásul nem eszek sza.rt és még éhen sem haltam. :)

Link to comment
Share on other sites

B4LINT

Ha már főztél magadra akkor rájössz, hogy annyira azért nem irreális, főleg ha nem vagy igénytelen a gasztronómiában és nem éred be heti négyszer gyorsrizzsel és mirelit okádékkal. Egy rántott húsos, főtt burgonyás ebéddel már jó eséllyel a fenti összeg felét eltapsoltad.

Az elmúlt egy évben egy belvárosi irodában dolgoztam és persze nem kellett mindig itthon főzött ételt vinnem, mert jók voltak az étel kiszállítási lehetőségek (nem pizzára meg hasonlókra gondolok, hanem rendes főtt ételre). De ha rendeltem a kaját akkor sem volt olcsóbb, mint magamra főzni.

Koliban is elmegy alsó hangon 2k egy jó étvágyú embernek naponta a kajálásra... reggeli, ebéd, vacsora. De a 3 ropit is simán meg lehet ugrani ha még csatlakozik pár üveg sör. Főleg hétvégén.

A főzésnek van egy elég magas opportunity costja is, ezt sem szabad elfelejteni - időt igényel, amíg csinálhatnál mást is. Egyszerűbb berendelni egy Töki Pompost a nomádételtől egy ezresért, amivel a délután valszeg kilőve kaja ügyileg. Nem ugyanaz az érzés, mint a saját főztöd enni, én már egy virslire olvasztott sajt + barnasör kombótól is nagyon boldog voltam :)

Számoljunk azzal, hogy megeszel egymagad fél kiló húst és fél kiló burgonyát, akkor azért elég masszívan jól laksz - plusz tojás, liszt, morzsa, olaj. Akár felmehet 1500-ig, de inkább egy ezrest mondanék erre, mondjuk a Fővám téri vásárcsarnokban beszerezve a dolgokat lemehet szerintem 1000-ig is...

De amúgy ha a sört is beleveszed ebbe a költségbe, ami szerintem ha kajáról beszélünk, a folyékony kenyér ellenére sem helyes, persze hogy sima a 3k :) Bár én ha belegondolok, aktív sörözéssel együtt is olyan 7-10k-t költöttem az utóbbi 2 évben egy héten plusz napi mondjuk 750 kajajegy. (speciális kiadások ebben nincsenek benne, pl. ruha) A 2k-t simán elhiszem, na - 3 már mindenhogy sok szerintem.

De úgy érzem, túlbeszéljük azt a kis elejtett megjegyzést, hogy 2k-3k :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Lloth

Ha már fõztél magadra akkor rájössz, hogy annyira azért nem irreális, fõleg ha nem vagy igénytelen a gasztronómiában és nem éred be heti négyszer gyorsrizzsel és mirelit okádékkal. Egy rántott húsos, fõtt burgonyás ebéddel már jó eséllyel a fenti összeg felét eltapsoltad.

Az elmúlt egy évben egy belvárosi irodában dolgoztam és persze nem kellett mindig itthon fõzött ételt vinnem, mert jók voltak az étel kiszállítási lehetõségek (nem pizzára meg hasonlókra gondolok, hanem rendes fõtt ételre). De ha rendeltem a kaját akkor sem volt olcsóbb, mint magamra fõzni.

Koliban is elmegy alsó hangon 2k egy jó étvágyú embernek naponta a kajálásra... reggeli, ebéd, vacsora. De a 3 ropit is simán meg lehet ugrani ha még csatlakozik pár üveg sör. Fõleg hétvégén.

Én nem tartom magam igénytelennek a gasztronómiában, csak próbálok alacsony költségvetésû kajákat készíteni. (Amiket lehet változatosan, és finoman.) Nekem pl. olcsóbb idehaza fõzni, mint mondjuk az egyetemen kajálni, de ez valószínûleg azért van, mert 2 emberre fõzök (barátomra és magamra). Kettõnknek bárhol Miskolcon (még az egyetemi menzán is!), ha jót akarunk kajálni, az min. 1700 Ft. Ennél kevesebbõl egész jó kis kaját rittyentek, és lehet, hogy marad másnapra is. (Ha nagyon finom, akkor mondjuk nem. :D) Bár az is lehet, hogy ehhez hozzájárul az is, hogy Miskolcon olcsóbb az élelmiszer, mint Bp-n, a közelünkben pedig van egy igazán olcsó, de jó minõségû terméket áruló zöldséges (nem tudom, hogy csinálja :D).

Egy személyre viszont tényleg nem éri meg fõzni.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Egy személyre viszont tényleg nem éri meg fõzni.

Kezdünk átmenni gasztro topikba... :D Igyekszem az utolsó Offot megejteni. Esetleg nyitok egy gasztro topikot és ott folytathatjuk! :D Szerk: Tárgytalan, már van erre topik! Erre tessék ha valakinek válaszolni támad ingere: [LINK]

Én utálom az elõre lefóliázott teszkós csirkét... több okból is. De ha most csak a gazdaságosság a lényeg, akkor inkább érdemes a hentesnél kérni akkora mennyiséget ami egy személyre elég. Az emberek azt hiszik, hogy olcsóbb megvenni 6db cinege méretû csirkecombot egy mûanyag tálcán, mint a hentestõl kérni 3 megtermett (igazi, falusi, eredeti, nem kokszos... értsd: finomabb és laktatóbb) csirkecombot. Számtalanszor fõztem már úgy csak magamra, hogy mennyiségben csak egyetlen ebéd volt amit másnap az irodába elvihettem magammal. Anyagilag nem volt "gazdaságtalanabb", mintha több fõre (összedobva a pénzt) fõztem volna amibõl egy adagot magammal viszek másnap. Ki lehet azért okoskodni a dolgot. Meg szerencsére nem voltam/vagyok abban a helyzetben, hogy mondjuk a csirkehús kilóján fukarkodjak 100 forintokat... amennyivel olcsóbb a színtelen, ízetlen, vérszegény, alultáplált, egészségtelen teszkós pipihusi.

Azzal viszont egyetértek, hogy az elpocsékolt idõ/étel mennyisége arányban jobb ha nem csak magadra fõzöl, vagy nem csak egy-egy ebédeket, hanem betankolsz több étkezésre.

Ezért jók a konvertálható kaják! :P Amikor elkészítesz valamit, majd a maradékból még mindig tudsz valami mást kreálni, hogy ne und meg! :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...