Jump to content
GSForum - Segélyvonal

E-könyvek


tenderlumpling

Recommended Posts

Alterego-X

Az egy érdekes gondolat a e-könyvek jövőjével kapcsolatban, hogy lesznek-e platform-exkluzív könyvek rájuk.

A Kindle 2 megjelenésével volt egy ilyen, hogy egy exkluzív Stephen King novellával reklámozták. Érdekes lenne, ha ez elterjedne, és a videojáték iparhoz hasonlóan azon menne a fő versengés hogy ki milyen exkluzív húzócímeket tud felsorakoztatni. Ma persze ez még nem működne, mikor az egész e-book piac egy mellékes az "igazi" mellett, de pár, év múlva, mikor már egy-két készülékkiadó lefedi a piac nagy részét, akkor mást is kell mutatniuk egymás ellen mint technológiai fícsöröket.

Egyébként meg ez a kalózkodás szempontjából is érdekes lenne, hogy ha a jövőben az Amazonék átvennék a kiadók helyét és a készülék illetve a könyvek árusítása egyetlen nagy üzlet lenne, akkor egyszerűen csak át kéne helyezniük a bevételeiket a hardver-árakra, a kalózkodás megtűrése vagy engedélyezése mellett, és ebből fizetni a kiadóikat/íróikat.

Meg az érdekel még, hogy vajon ha pár év múlva lesz már színes kijelzőjük és sok gigabájtos tárhelyük, akkor a Visual Novel-ek médiuma is átvándorol-e ezekre. Szerintem jót tenne nekik, mármint a terjedésüknek, ha nem "vérszegény videojátékok"-ként lennének kategorizálva, hanem "feldúsított regények"-ként.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Az egy érdekes gondolat a e-könyvek jövõjével kapcsolatban, hogy lesznek-e platform-exkluzív könyvek rájuk.

A Kindle 2 megjelenésével volt egy ilyen, hogy egy exkluzív Stephen King novellával reklámozták. Érdekes lenne, ha ez elterjedne, és a videojáték iparhoz hasonlóan azon menne a fõ versengés hogy ki milyen exkluzív húzócímeket tud felsorakoztatni. Ma persze ez még nem mûködne, mikor az egész e-book piac egy mellékes az "igazi" mellett, de pár, év múlva, mikor már egy-két készülékkiadó lefedi a piac nagy részét, akkor mást is kell mutatniuk egymás ellen mint technológiai fícsöröket.

Szerintem a szerzõk nem mennének bele. King ezt, gondolom, promóciós meggyõzõdésbõl és kísérletezõ kedvbõl csinálta, de azért hogy egy szerzõ egy márkának nyaljon, az nagyon nem jellemzõ az irodalom területén.

Link to comment
Share on other sites

Alterego-X

Szerintem a szerzõk nem mennének bele. King ezt, gondolom, promóciós meggyõzõdésbõl és kísérletezõ kedvbõl csinálta, de azért hogy egy szerzõ egy márkának nyaljon, az nagyon nem jellemzõ az irodalom területén.

Ha viszont nincs igazad azzal kapcsolatban hogy az emberek mindíg fizetni fognak a lekalózkodható fájlokért, akkor eleve választásuk sem nagyon lesz, mert független kiadók nem tudnák eltartani õket, ha már nincs többé kézzelfogható termékhez kötve, se papírhoz, se készülékhez. Ilyen helyzetben elég kecsegtetõ

(Már pedíg szerintem nincs igazad, és idõvel minél természetesebb része lesz az életnek az internetes letöltés és másolás, annál kevesebb embert fognak élrdekelni a hagymányos szerzõi jogok, meg hogy miért kell fizetni azért amit szinte egy ctrl+c és ctrl+v lemásolni. De ennek a részletei már egy másik témakörbe tartoznának.)

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Ha viszont nincs igazad azzal kapcsolatban hogy az emberek mindíg fizetni fognak a lekalózkodható fájlokért, akkor eleve választásuk sem nagyon lesz, mert független kiadók nem tudnák eltartani õket, ha már nincs többé kézzelfogható termékhez kötve, se papírhoz, se készülékhez. Ilyen helyzetben elég kecsegtetõ

(Már pedíg szerintem nincs igazad, és idõvel minél természetesebb része lesz az életnek az internetes letöltés és másolás, annál kevesebb embert fognak élrdekelni a hagymányos szerzõi jogok, meg hogy miért kell fizetni azért amit szinte egy ctrl+c és ctrl+v lemásolni. De ennek a részletei már egy másik témakörbe tartoznának.)

Én azért optimistább vagyok, pár éve itt a fórumon állandóan kellett figyelmeztetni mindenkit, hogy ne emlegessen warezt, most meg csomó topic van ilyen "mit vettél legutóbb", meg "DVD-gyûjtemény", vagy ami még közelebb áll ehhez a témához: Steam-screenshotok... szerintem a közösségi internetes élet azért elég motiváló, hogy az ember büszke legyen a gyûjteményére (és pl. B&N Nookon van virtuális könyvespolc, ami tök jópofa :)).

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Hát... megrendeltem az Amazon Kindle 3-at. :) Elvileg egy hét, mire ideér.

Link to comment
Share on other sites

robbantea

Majd írj akkor, hogy milyen. Mivel erõsen gondolkozok én is rajta hogy beszerzek egyet. Pénz már megvan rá, csak még ezernyi más dologra el tudnám költeni.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Majd írj akkor, hogy milyen. Mivel erõsen gondolkozok én is rajta hogy beszerzek egyet. Pénz már megvan rá, csak még ezernyi más dologra el tudnám költeni.

Kb. másfél hét múlva tudok róla írni, mert elutazok, és más veszi át, de akkor mindenképpen, képek, teszt, milyen könyveket pakoltam rá, stb. :)

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Nos, itt a kezemben az Amazon Kindle :)

Most csak nagyon röviden írok róla, ha kérdés van, fel lehet tenni.

A vásárlás így zajlott:

1. Van netes bankkártyám / mastercard.

2. Regisztrálok Amazon.com-on, kiválasztom a Kindle Graphite 6" (International)-t 139 $-ért.

3. Basket, checkout + 20$ postaköltség, így a checkoutnál 159$-t fog levonni, +1$-t, hogy megnézze, igazi-e a kártya. Tehát a netes számlán legyen kb. 30.000 Ft.

4. Másnap megérkezett Vecsésre, ahonnan kaptam egy vámkezelési e-mailt. Kitöltve vissza kell küldeni. Nem nehéz, ki van jelölve, mit kell kitölteni, az egyik pontnál beírod Egyébhez, hogy "A vámköltségeket a feladó vállalja."

5. Amint megkapják a mailt, másnap kézhez kapod a Kindle-t, futár hozza.

Az elsõ benyomásaim:

1. Holy shyte.

2. Awesome.

3. WOW!

A készülék már kvázi bekapcsolt állapotban érkezik, rajta a használati útmutatóval. A készülék egy rátöltéssel 4 hétig használható, ezt még meglátjuk. Könnyen kezelhetõ, gyorsan lapozik, nem világít, nem fényes. Könnyû és optimális paperback-mérete van. Wi-fit szépen kezeli (felismeri a környéken az összeset), bár még nem tudtam csatlakozni (mind lakatos), valamikor ha olyan helyen járok, akkor mindenképp megpróbálom. Bármilyen angol textnél, ha bekapcsoljuk a hangos felolvasást, egyszerûen felolvassa. A szövegben lehet keresni. Alapból rajta van az Oxford dictionary két változata (brit és amcsi). Minden nagyon intuitív, egy gombnyomással elõjön egy betûméret-menü, egy másikkal a fõmenü, egy harmadikkal kilépünk. A készülék megjegyzi, hol "tettem le" a könyvet. Lapozó gombok mindkét oldalt, kétszer két irányba. Akármilyen fekvésre át tudja tekerni a szöveget. MP3-at lehet rajta hallgatni, meg kísérleti böngészõje is van (szal nagyon szorult helyzetben akármikor elõ lehet pattintani egy lassú, fekete-fehér netet). Szerintem nagyon kényelmes olvasni, akik angolul olvasnak, azoknak must-have, magyarul olvasók viszont nem árt, ha tudnak formátumokat konvertálni (ami végül is egy-két ingyenes progival pikk-pakk megholdható).

Szóval, eddig zsír :)

Link to comment
Share on other sites

robbantea

Ez a vélemény még jobban meggyõzött, hogy a nyáron nekem is kell szereznem egy ilyet. B) MEK-es kiterjesztést tud kezelni?

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Ez a vélemény még jobban meggyõzött, hogy a nyáron nekem is kell szereznem egy ilyet. B) MEK-es kiterjesztést tud kezelni?

PDF-et igen, de a helyedben doc-ban szedném le, és Mobipocket Creatorral átkonvertálhatod, úgy dinamikusabban olvassa. Ezt megcsináltam egy Verne-könyvvel, és tökéletes.

Link to comment
Share on other sites

cuthbert1

PDF-et igen, de a helyedben doc-ban szedném le, és Mobipocket Creatorral átkonvertálhatod, úgy dinamikusabban olvassa. Ezt megcsináltam egy Verne-könyvvel, és tökéletes.

Más is olvas még Vernét? :)

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Más is olvas még Vernét? :)

Viccelsz? Nélküle ma szerintem sehol nem lennék. Miatta szerettem meg az olvasást, az írást, a fantasztikumot, a tudományt, kalandvágyat és kíváncsiságot oltott belém, a világ ezerszer izgalmasabb helynek tûnt Vernét olvasva. -_-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Jackassbomb

Egy e-book-ot keresek! Annyit tudok róla, hogy a világ virtuális, ahol azért kapnak creditet az emberek, ha valami hasznosat csinálnak. Például írnak egy jó dalt, könyvet, vagy festenek, ilyesmi. És ha valaki "meghal" (mint ahogy az meg is történik), akkor visszaállítják egy új testben, ha jól emlékszem.

Valaki esetleg?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Alterego-X

Egy e-book-ot keresek! Annyit tudok róla, hogy a világ virtuális, ahol azért kapnak creditet az emberek, ha valami hasznosat csinálnak. Például írnak egy jó dalt, könyvet, vagy festenek, ilyesmi. És ha valaki "meghal" (mint ahogy az meg is történik), akkor visszaállítják egy új testben, ha jól emlékszem.

Valaki esetleg?

Nem olvastam, de a leírás alapján Cory Doctorow-tól a Down And Out In The Magic Kingdom errõl szól

Link to comment
Share on other sites

Jackassbomb

Igen, valóban. :) Bár a virtuális világra rosszul emlékeztem, de a többi stimmel nagyjából.

Bocs amúgy, hogy nem írtam elõbb a megtalálásáról, de elfeledkeztem róla.

Maga a könyv nagyon jó volt amúgy, élvezet volt olvasni, forgatni.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
silent

Hali, e-book vásárlás elött állok és lenne pár kérdésem, gondoltam itt van pár tapasztaltabb ember:

Kindle 4-et szeretnék venni, annak utánna néztem, hogy áttudom konvertálni a fáljlokat olyanná, amit ez is megeszik, de ismeri a magyar ékezeteket? Esetleg angol-magyar szótárat lehet hackelni rá?

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Hali, e-book vásárlás elött állok és lenne pár kérdésem, gondoltam itt van pár tapasztaltabb ember:

Kindle 4-et szeretnék venni, annak utánna néztem, hogy áttudom konvertálni a fáljlokat olyanná, amit ez is megeszik, de ismeri a magyar ékezeteket? Esetleg angol-magyar szótárat lehet hackelni rá?

Ismeri a magyar ékezeteket, és lehet rárakni angol-magyar szótárat. Nyugodtan vedd meg.

Link to comment
Share on other sites

silent

köszi

Link to comment
Share on other sites

Kimmuriel

Érdekes kérdés ugyebár, hogy min olvas az ember e-bookot. Én elõször monitorral kezdtem, egy angol nyelvû fanfiction-ön rágtam át magam. Kifolyt a szemem, és azt mondtam, hogy soha többé! Mikor lett PDA-m, arra gondoltam, hogy ezen is olyan rossz lehet olvasni, mint a monitoron, ezért már meg sem próbáltam. A dedikált e-book olvasó már más kérdés, de arra meg nem áldoznék 30 rugót, legyen akármilyen Kindle. Smucigság? Lehet. Meg aztán nincs kedvem a különféle fájlformátumok közötti konvertálgatással veszõdni (pl. egy rakat e-bookot csak .fb2 formátumban sikerült megszereznem, ezt kezeli egy Kindle?), ami persze lustaság kérdése.

Aztán egyszer úgy adódott, hogy lementünk nyaralni Visegrádra, és szerettem volna magammal vinni olvasnivalót, de nem akartam cigölni magammal könyvet, pláne hogy annyira ki volt tömve a táskám, hogy bele sem fért volna. Kézben, meg külön kis szatyorban meg nem akartam vinni... Szóval erõt vettem magamon, és föltettem az e-book verzióját a könyvnek a PDA-mra. Az így is, úgy is nálam van mindig. Buszon errõl olvastam, és meglepõen jó volt! Nem folyt ki a szemem, egy elég jól konfigurálható kis progi révén (allreader+ v2) szépen be tudtam lõni a betûméretet és a fényviszonyoknak megfelelõ háttérszínt. Nagyon klassz volt! :rolleyes: Akkor elhatároztam, hogy máskor is olvasok majd PDA-ról.

A dolgok azóta eléggé elfajultak. Iszonyatos mennyiségû könyvem van, az összes polcom tele, már a földre pakolom õket hegyekbe, és ha netán be akarom kapcsolni a számítógépet, minden könyvet az asztalomról át kell pakolni az ágyamra. Gépezés után meg vissza. Egyszerûen katasztrofális! :( Szóval komolyan elgondolkodtam rajta, hogy a könyveim egy részét eladom, hogy végre elférjek, és beszerzem õket e-bookban. Mindtõl nem tudnék megválni, de a régen nagyra tartott, mostanra pedig már semmibe vett köteteimet (pl. R. A. Salvatore könyvek) lehet, hogy el tudnám passzolni különösebb lelkiismeret furdalás nélkül. Pénzhez is jutnék, meg egy kis levegõhöz! Nem fulladnék meg a könyvhegyek között! Szóval nagyon elgondolkodtató az e-bookra történõ váltás! :rolleyes:

Bizonyos kötetektõl persze soha nem válnék meg, és semmilyen e-book nem tudja õket pótolni. Ilyenek a grafikával, képzõmûvészettel, anatómiával kapcsolatos, nagy mennyiségû képi illusztrációt tartalmazó kötetek, albumok, melyek elsõsorban referenciaként szolgálnak. Ha e-bookban lennének, ki akarnám nyomtatni õket, de nyomdai minõségben meg úgysem tudok nyomtatni. El lehetne vinni nyomdába, de akkor meg már olyan költséges lenne, mintha megvenném. Meg is veszem tehát! (Egy itt-ott, egy-két oldalon illusztrált regény még nem tartozik ide, az mehet e-bookba.)

Amúgy volt olyan mûvészeti anatómia könyv, amit sikerült megkaparintanom e-bookban nagy nehezen, de annyira használhatatlannak bizonyult, hogy inkább behozattam külföldrõl BookStation-ön keresztül. Az e-bookot pedig töröltem a gépemrõl. :D

(Na ha ezt valaki végigolvassa... :blink: )

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Na most, nem közvetlenül csak neked válaszolok, de a Kindle-re nem nehéz sem konvertálni, sem eleve olyan formátumban könyvet szerezni.

1. Ha angol nyelven olvasol, semmi gond. Legálisan és kalózkodva bármi megszerezhetõ, ahogy jól esik.

2. Magyarul a MEK-en van csomó PRC, az SFmag új antológiája is Kindle-optimális, SFportal, Galaktika is támogatja. (Van egy gazdag magyar nyelvû mobi-torrent, de arról nem beszélünk -_-)

3. PDF-re, ábrás-színes dolgokra most ott a "Kindle Fire". Bár nem e-ink, szóval világít.

4. A Kindle már nem 30k. Azóta olcsóbb. És nincs fényereje. Állítható, csinálsz vele, amit akarsz. Van érintõképernyõs edísön is.

5. Konvertálni... leszedsz egy Calibre nevû programot, belehúzod a fájlokat, Convert all, oszt jóvan -_-

6. FB2-t nem viszi, de én még csak nem is hallottam róla, pedig e-könyvekbõl írtam szakdolgozatot :ninja: :D Nem tom, honnan szedted -_-

Link to comment
Share on other sites

Kult13

Na akkor nekem is lenne kérdésem. Apámnak ajándék gyanánt gondolkodom egy e-book olvasón, de nem nagyon értek hozzá. Igazából nem kell egy csúcsminõség, érintõképernyõ sem lényeg, egyszerû legyen a kezelése, ékezetes betûket megjelenítse, és nagyjából ennyi. Csak magyar nyelvû regények jöhetnek szóba, ezek nagy része fellelhetõ torrenten, vagy van ilyen oldal? PÜ-ben jöhetne egy kis segítség. :D Angliába venném meg, így gond lehet az ékezetes betûk megjelenítése, vagy csak frissítés kérdése az egész? Most így hirtelen az Amazon Kindle amit kinéztem, 89 font.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Most komolyan írjam le megint, amit az elõzõ kommentben írtam? -_-

Tud ékezetes betûket a Kindle, és van magyar könyv rá.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
UTFan

Sziasztok!

20-25ezer Ft-ért milyen e-book olvasót ajánlanátok? Kellene egy mindenképpen de a Kindle sehogy sem fér bele a keretbe.

Link to comment
Share on other sites

tenderlumpling

Sziasztok!

20-25ezer Ft-ért milyen e-book olvasót ajánlanátok? Kellene egy mindenképpen de a Kindle sehogy sem fér bele a keretbe.

Gyûjts még Kindle-re. Itthon a szarabbak is drágábbak.

Link to comment
Share on other sites

UTFan

Hello!

Nem az volt a kérdésem gyüjtsek e vagy ne <_<

Ennyit áldozok rá. Két ünnep között kellene mert a laptopot nem tudom vinni magammal. De ahogy beütöttem googleba hogy ebook olvasó az árgép is több száz darabot dobott ki és vannak 20-tól. De nem értek hozzá abból mi a jó pl. Mit kellene figyelni stb.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...