Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Adattárolás Hosszútávon


bdavid

Recommended Posts

bdavid

Sziasztok,

Egy olyan beszélgetést szeretnék kezdeményezni, ami a hosszútávú adattárolás aktualitásait fejtegeti...

Én például fotókat (elõre tekintve több ezer gigabyte-ot) szeretnék évtizedeken keresztül otthon, gazdaságosan de legfõbbképpen biztonságosan tárolni...

Több kérdés is megfogalmazódott bennem. Például, egy nagy adatsûrûségû (mondjuk 2-3 terrás ) winchester mennyire sérülékeny, képes-e "áltában", rendszeres használat nélkül tönkremenni...

Érdemes-e csak azért venni egy külön winyót, hogy rámentsem az adatokat és aztán fizikailag is védett helyen tároljam a dolgaim rajtuk...

Mennyire érdemes DVD-re archiválni, megérik-e az árukat a külön archiválásra gyártott DVD-k?

A flash memóriák tényleg képesek spontán adatvesztésre, ha évekig nincsenek használva, áramforrásra kötve?

Vannak "analóg" alternatívák? (Papírképek, negatív, stb.)

Várom a ti véleményeteket és megoldásaitokat...

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Sziasztok,

Egy olyan beszélgetést szeretnék kezdeményezni, ami a hosszútávú adattárolás aktualitásait fejtegeti...

Én például fotókat (elõre tekintve több ezer gigabyte-ot) szeretnék évtizedeken keresztül otthon, gazdaságosan de legfõbbképpen biztonságosan tárolni...

Több kérdés is megfogalmazódott bennem. Például, egy nagy adatsûrûségû (mondjuk 2-3 terrás ) winchester mennyire sérülékeny, képes-e "áltában", rendszeres használat nélkül tönkremenni...

Érdemes-e csak azért venni egy külön winyót, hogy rámentsem az adatokat és aztán fizikailag is védett helyen tároljam a dolgaim rajtuk...

Mennyire érdemes DVD-re archiválni, megérik-e az árukat a külön archiválásra gyártott DVD-k?

A flash memóriák tényleg képesek spontán adatvesztésre, ha évekig nincsenek használva, áramforrásra kötve?

Vannak "analóg" alternatívák? (Papírképek, negatív, stb.)

Várom a ti véleményeteket és megoldásaitokat...

Jó a téma, nagyon jó! :)

Te ismersz, tudod, hogy én is fotós vagyok, engem is érint a téma, illetve a fotózás mellett ott van nekem a filmezés is.

A vinyók sérülékenységével kapcsolatban nem tudok nyilatkozni, azt egy IT szaki megmondja, hogy a most kapható 2-3 terrás vinyók mennyire sérülékenyek, de az biztos, hogy ha fontos adatokat tárolsz rajta (és egy fotósnak a fotói miért is ne lennének azok) akkor érdemes legalább két különbözõ, egymástól szegmentált HDD-re tükrözve/klónozva menteni, ezen felül a DVD (esetleg Blu-Ray) archiválás is mehet emellett.

A hosszútávú adattárolás egyik legfontosabb eleme szerintem az, hogy ha az egyik adattárolód meg is adja magát, mindenképpen legyen más forrásból visszanyerhetõség. Bár én rettenetesen gyûlölöm a DVD/Blu-Ray korongokat, egy nagyon nagyon elavult, kényes és sérülékeny rendszer, ennek ellenére szerintem ajánlott arra is backupolni. Bár manapság egy HDD jobb tárterület/forint aránnyal bír mint a mûanyag korongok, de akinek fontos, pótolhatatlan adatai vannak, annak mindenképpen fontos erre is költeni.

Továbbá fotózásban és filmezésben is van még létjogosultsága az analóg tárolásnak. Fotónál például lehet fixált negatívon vagy diapozitívon tárolni, vagy filmezésben a legelterjedtebb analóg tárolási mód a mágnesszalag. Például a Magyar Televíziónál (ami ugyebár inkább broadcast) Beta szalagon tárolják a felvételeket (illetve most már külön adattároló szervereket is fenntartanak sok száz-ezer terrabájtos kapacitással).

Én eddig két filmet rendeztem, illetve egy riportfilmben gyártásvezetõ voltam, mindegyik megvan HDD-n, DVD-n és visszaírva MiniDV mágnesszalagra. Van egy sanszom, hogy utóbbi fogja a legtovább bírni, de a többi is ott van a biztonság kedvéért.

Link to comment
Share on other sites

CrW

Sima vinyó, dvd 10évnél nem húzza tovább, sokszor akkor sem ha nem használod. Archiválásra gyártott dvd nem rossz ötlet, mert tényleg sokáig húzzák (ha megfelelõ körülmények közt tárolod), de 100-200 dvd-t nem szívesen írnék meg. SD kártyáról nekem 3 év alatt is tûnt el adatom (azaz csak sérült, de ez pont elég).

Nagyon sokat, tartósan ahogy a kolléga is mondta: mágnesszalag. Bankok, kormányok is ezt használják hosszú távú tárolásra. Sokszor 30 év garanciával adják õket, relatíve olcsón (1tb 10k környékén). Egyedül az író/olvasó az ami marha drága.

Talán a legolcsóbb és legegyszerûbb megoldás: 2 vinyóra lementeni ugyanazt az adatot, majd 5-10 évente egy újra átírni.

Link to comment
Share on other sites

oPalRx7

akkor most mondok én is a témához :)

mind a flash alapú tárolók, mind a HDD-k 25éves adatvesztési garanciával rendelkeznek, azaz 2 tápra kapcsolási idõ közt ennyi idõnek kell eltelnie, hogy ne tudja az adatot visszaolvasni. ez van a szabványban.

amugy én a HDD-re inkább bíznám az anyagaim, mint egy írható DVD-re. azoknak iszonyat instabil az adathordozó rétegük. még a "lifetime" fajtáknak is. akkor már inkább dvd RW az amit biztonságosnak tartok, hisz van szintén 5év garanciájuk, és magneto-optika sokkal megbízhatóbb is :)

HDDnél egy buktató van: minden modern HDD SSO féle csapágyazást használ mágneses támogatással (mint az S-FDB a scythe ventikbe, nem véletlen hogy azok ennyire drágák). ezek ha nincsenek idõnként bekapcsolva, akkor az olaj egy kicsit befárad... extrém esetben a csapágy beállását is elõidézi.

én a következõt tartom jónak:

nagy külsõ winyók, amiket 1 évente akkor is felrakunk 1-2 órára a gépre, ha nem feltétlen szükséges az adatokhoz hozzáférni, és smartból kiolvasni a felpörgési idõt, és egy TXT fájban vagy táblázatba elmenteni a winyóra. ha ez elkezd jelentõsen növekedni, akkor még mindig van idõ a cserére felkészülni :)

a flash ilyen szempontból a leg igénytelenebb. "25 évente" egyszer kell neki tápfeszülséget adni, és a vezérlõ csinál egy cellafrissítést. ennyi :) ujabb X idõre megint ott vannak az adatok.

Link to comment
Share on other sites

kaliban

Egy régebbi Kürt-ös cikkben is a HDD-t ajánlották a mezei földi halandónak.

Egyébként (még) néha fel lehet lelni DAT magnót aukciós oldalakon és ott sima mezei kazettára is lehet archiválni óccsón.

Link to comment
Share on other sites

bdavid

Én is külsõ winyókat használok, de nekem (sajnos, egyenlõre) ezek az "aranypéldányaim"... Vagyis nincs (mindenrõl) biztonsági mentésem...

A 750gb-s Maxtor OneTouch winyómtól kezdek félni, mert lassan 3 éve szinte egésznap be van kapcsolva... Az adataim egy részét válogattam és átmentettem egy 200 gigás régi Maxtor winyóra... Nagyrészt így a nagyon fontos dolgok biztonságban (?) vannak...

De még mindig ott van az 1 terrás WD winyóm (szintén külsõ házban), ami nem régi, de errõl semmilyen kópiám nincs...

Aki kreatív és produktív munkát végez, az tudja, hogy mindig az új gyermeke a legfontosabb így ráadásul különösen fontos lenne a dolog...

A kérdés az is, hogy mi minõsül helyes tárolásnak, hosszútávon...

Részemrõl a DVD-kel az a baj, hogy macerás és nyomon követhetetlen a dolog rendszerezési módja...

Mondjuk készítek a legfontosabb durván 800 gigáról mentést, az olyan 200 lemez... Azt azért feliratozni, karcmentesen tárolni...

Link to comment
Share on other sites

oPalRx7

venni indulásként pár 1terás külsõ usb/esata cuccot, és feltenni rá a dolgot :) majd a külsõ tárakat kicsit megjelölni, egységes séma szerint elrakni polcra. majd idõnként levenni és megjáratni, én ezt ajánlom.

nem feltétlenül kell tükrözni, hirtelen meghibásodás nem várható azért ebben a tárolási rendszerben. (kivéve ha nem tartunk biztonságot, leejtünk winyót, rosszul csatoljuk/választjuk le, stb)

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK

Jó téma, épp tegnap délelõtt gondolkodtam én is ezen!

Meg már a tököm tele van a DVD irgatással aztán meg keresgélni meg eltûnik stb.

Kár h az SSD-k ilyen kicisk mert elég jók lennének.

De írok nektek valamit amire szerintem senki sem gondolt :

Végy egy távoli szervert és küld fel oda az adatokat. (akár inyeges tárhely, bár az necces sok a korlátozás stb.) vagy évi pár ezerért sima tárterültet.

Igaz h neccesebb meg lassabb hozzáférni (bár párszáz MB esetén gyorsabb is lehet a mai netkapsolatokkal mint beszerelni a HDD-t), de vigyáéznak neked rá, földrajzilag távol.

Nyilván Terrákat nem így kéne tárolni de kissebb mennyiségnél ez is megoldás lehet.

Link to comment
Share on other sites

kaliban

Jó téma, épp tegnap délelõtt gondolkodtam én is ezen!

Meg már a tököm tele van a DVD irgatással aztán meg keresgélni meg eltûnik stb.

Kár h az SSD-k ilyen kicisk mert elég jók lennének.

De írok nektek valamit amire szerintem senki sem gondolt :

Végy egy távoli szervert és küld fel oda az adatokat. (akár inyeges tárhely, bár az necces sok a korlátozás stb.) vagy évi pár ezerért sima tárterültet.

Igaz h neccesebb meg lassabb hozzáférni (bár párszáz MB esetén gyorsabb is lehet a mai netkapsolatokkal mint beszerelni a HDD-t), de vigyáéznak neked rá, földrajzilag távol.

Nyilván Terrákat nem így kéne tárolni de kissebb mennyiségnél ez is megoldás lehet.

Jaja ez jó ötlet.

Remélhetõleg a téhom belehúz az optikai kábel lefedéssel és akkor a feltöltés sem nagy gond.

Akinek meg ugye digije van, vagy uppca (kábeles), annak most sem túl nagy gond...

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Jó téma, épp tegnap délelõtt gondolkodtam én is ezen!

Meg már a tököm tele van a DVD irgatással aztán meg keresgélni meg eltûnik stb.

Kár h az SSD-k ilyen kicisk mert elég jók lennének.

De írok nektek valamit amire szerintem senki sem gondolt :

Végy egy távoli szervert és küld fel oda az adatokat. (akár inyeges tárhely, bár az necces sok a korlátozás stb.) vagy évi pár ezerért sima tárterültet.

Igaz h neccesebb meg lassabb hozzáférni (bár párszáz MB esetén gyorsabb is lehet a mai netkapsolatokkal mint beszerelni a HDD-t), de vigyáéznak neked rá, földrajzilag távol.

Nyilván Terrákat nem így kéne tárolni de kissebb mennyiségnél ez is megoldás lehet.

Na most van a klasszikus megoldás, hogy felküldöd egy távoli tárhelyre és ott is ugyan úgy HDD-n tárolják, ennek éves díja van. Vagy a klasszikus megoldások között ott van ugyan ez, csak a digitális adatbankokkal, ezek professzionális módon tárolják az adataidat és garanciát vállalnak adatvesztés esetére (na meg több mirrorban egyszerre tárolnak, elkerülendõ a fizikai károsodás okozta adatvesztést). Ám az adatbankok használata, fõleg hosszú távon nagyon sokba kerül.

Vagy ott van még a 21. századi megoldás a felhõ (avagy cloud technology ha úgy tetszik), erre jó példa mondjuk a manapság igencsak népszerû Dropbox (én is használom például PDF és Office dokumentumok tárolására, mert így okostelefonon is könnyen elérem). Ekkor a távoli szerver nem csak egy szerver, az azon tárolt adatokat több más eszközzel is elérheted, ráadásul ezek folyamatos szinkronban vannak.

De azért megsúgok valamit: Egy fotós sosem tárolná így a fotóit! :) Meg úgy alapvetõen sem tudom, hogy ki az aki a számára fontos adatokat ilyen módon tárolná (vállalati információk, fotók, munkaadatok, stb), ezt inkább "házon belül" szokás megoldani.

Link to comment
Share on other sites

kaliban

Rengeteg lehetõség van már, ami ingyenes ráadásul.

Ott az Opera tárhelye, az Ubuntu One (most már Windows-ra is), a Picasa, a félig hivatalos Gmail drive (több mint 7-giga hellyel) a Skydrive, szóval lehet válogatni.

Link to comment
Share on other sites

oPalRx7

Rengeteg lehetõség van már, ami ingyenes ráadásul.

Ott az Opera tárhelye, az Ubuntu One (most már Windows-ra is), a Picasa, a félig hivatalos Gmail drive (több mint 7-giga hellyel) a Skydrive, szóval lehet válogatni.

és akkor nézd meg melyik eula-ban van adatgarancia :)

Link to comment
Share on other sites

LorDiablo

és akkor nézd meg melyik eula-ban van adatgarancia :)

Ja pont ezt akartam én is írni, hogy tárolni lehet ingyenesen de ha elveszik valami akkor nem fogja érdekelni õket.

Link to comment
Share on other sites

oPalRx7

azt azért hozzá kell tenni, hogy akármilyen serverek is, legalább 1 biztonsági mentésük van. mondjuk szerverüzemeltetõnként ugye mások a belsõ szabályok, de heti mentés szokott lenni, ergo adatgarancia nélkül is van valamilyen adatvisszaállítás.

persze ez nem vigasz ha _pont az_ tûnik el, de viszonylag biztonságos amellett hogy rendelkezésreállásban igen jól kell teljesíteniük :)

Link to comment
Share on other sites

LorDiablo

azt azért hozzá kell tenni, hogy akármilyen serverek is, legalább 1 biztonsági mentésük van. mondjuk szerverüzemeltetõnként ugye mások a belsõ szabályok, de heti mentés szokott lenni, ergo adatgarancia nélkül is van valamilyen adatvisszaállítás.

persze ez nem vigasz ha _pont az_ tûnik el, de viszonylag biztonságos amellett hogy rendelkezésreállásban igen jól kell teljesíteniük :)

Ja hát ritkán fordul elõ az ilyen oldalakon is hogy elvész valami de ha tényleg valami fontos dologról van szó akkor valószínûleg ez nem elég.

Link to comment
Share on other sites

oPalRx7

Ja hát ritkán fordul elõ az ilyen oldalakon is hogy elvész valami de ha tényleg valami fontos dologról van szó akkor valószínûleg ez nem elég.

ez igy van :)

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Rengeteg lehetõség van már, ami ingyenes ráadásul.

Ott az Opera tárhelye, az Ubuntu One (most már Windows-ra is), a Picasa, a félig hivatalos Gmail drive (több mint 7-giga hellyel) a Skydrive, szóval lehet válogatni.

Persze, ez a családi fotók tárolására mondhatni jó alternatíva, ahol ha megdöglik a vinyód akkor 99% hogy itt még visszanyered õket, de hangsúlyozom: Egy fotós, a munkáit nem tárolná ilyen helyen. Plusz én ugyebár nem csak fotózással, hanem filmezéssel is foglalkozom, vegyünk egy "tömörítetlen" AVCHD anyagot, melybõl ha csak 1 órányi nyersanyagod van és azzal elkezdesz dolgozni akkor rögtön ugrik a tárhelyigény a 100GB közelébe, így ez ki is esik, ráadásul nagyon lassú lenne az elérése a jelenlegi internet sebességekkel.

De egyébként a fotós munkafájlok között is könnyû elérni a egyetlen nap alatt az 5-6 GB-ot, fõleg ha RAW-ba, vagy más tömörítetlen formátumba fotózol. Vegyük úgy, hogy a fotók egyenként 20-40 MB-os méretûek, felbontástól és minõségtõl függõen, így kb 150 elkészült fotóval (ami mondjuk egy divatfotózásnál simán elmegy 3-4 óra alatt, a sportfotónál meg ennek vagy a tízszerese is) simán elérted ezt az 5-6 GB-ot.

Hosszú távon ez is terrás méreteket ölt és nem tudok olyan hagyományos tárhely szolgáltatót, mely megközelítõleg egy év alatt terrabájtos méretekben tud bérbe adni, ilyen maximum csak adatbankban van, de annak meg mint mondtam horror bérleti díja tud lenni, fõleg ha adatgaranciát is megrendelsz mellé. Így már jóval gazdaságosabb, ha magad gondoskodsz az adataid hosszútávú védelmérõl.

Link to comment
Share on other sites

bdavid

Stauffenberg kimondta az egyik másik kulcs fontosságú dolgot.

A biztonságos adattárolás nem csak egyszerû fizikai gond... Én nem szívesen tárolok olyan képeket külsõ - más cég - szerverén, amelyeket én esetleg úgy készítek, hogy vállalom, hogy 3. fél számára nem adom ki...

Nem bízok a nagy óriások ingyenes szolgáltatásaiban (ezen a területen legalábbis)...

Mindenképpen itthon vagy legalábbis általam kontrolált helyen és módon szeretném ezt kivitelezni, ezért a házilagos nézõpont...

Ipari méretekben, megfelelõ erõforrásokkal nem lenne gond, mert ütemezve, precízen, szabályokat létrehozva biztos lehetne nyugodtan aludni... De épp ez a baj, hogy mondjuk nekem egy 20 000-res de 10 000-res beruházás is alaposan átgondolandó...

Persze a legválogatottabb, leges legfontosabb fájlokat érdemes fokozottan védeni, így netes tárhelyre is, ha megfelelõ a felhasználási szerzõdés... De mondjuk ekkora mennyiségû adat könnyen tárolható. Mondjuk egy átlagos netes (magyar) ingyentárhely legyen.... Max 4 giga.... vagy ha 10 akkor is az csak 2 DVD... Az pedig ha mondjuk csínálsz 5 kópiát, akkor is 1000 forint...

A baj igazából a nagy menyiségben és a kevés keretben rejlik nekem...

De fontos, hogy megtérülõ befektetés... Mert épp néztem, hogy egy Kürt -ös adatmentés kb. 200 000 nél kezdõdik...

Az kb 10-15 winyó vagy egy komplett gép ára... Mellesleg elérhetetlen egy átlag user-nek szerintem...

Link to comment
Share on other sites

kaliban

Persze, ez a családi fotók tárolására mondhatni jó alternatíva, ahol ha megdöglik a vinyód akkor 99% hogy itt még visszanyered õket, de hangsúlyozom: Egy fotós, a munkáit nem tárolná ilyen helyen. Plusz én ugyebár nem csak fotózással, hanem filmezéssel is foglalkozom, vegyünk egy "tömörítetlen" AVCHD anyagot, melybõl ha csak 1 órányi nyersanyagod van és azzal elkezdesz dolgozni akkor rögtön ugrik a tárhelyigény a 100GB közelébe, így ez ki is esik, ráadásul nagyon lassú lenne az elérése a jelenlegi internet sebességekkel.

De egyébként a fotós munkafájlok között is könnyû elérni a egyetlen nap alatt az 5-6 GB-ot, fõleg ha RAW-ba, vagy más tömörítetlen formátumba fotózol. Vegyük úgy, hogy a fotók egyenként 20-40 MB-os méretûek, felbontástól és minõségtõl függõen, így kb 150 elkészült fotóval (ami mondjuk egy divatfotózásnál simán elmegy 3-4 óra alatt, a sportfotónál meg ennek vagy a tízszerese is) simán elérted ezt az 5-6 GB-ot.

Hosszú távon ez is terrás méreteket ölt és nem tudok olyan hagyományos tárhely szolgáltatót, mely megközelítõleg egy év alatt terrabájtos méretekben tud bérbe adni, ilyen maximum csak adatbankban van, de annak meg mint mondtam horror bérleti díja tud lenni, fõleg ha adatgaranciát is megrendelsz mellé. Így már jóval gazdaságosabb, ha magad gondoskodsz az adataid hosszútávú védelmérõl.

Munkára nyilván nem használnám.

De egy átlagusernek bõven megfelel.

2004-óta töltök fel ide-oda és még nem volt adatvesztés, szóval elég megbízhatónak tûnik a dolog (persze ez nem zárja ki a lehetséges adateltûnést).

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK

Jaja ez jó ötlet.

Remélhetõleg a téhom belehúz az optikai kábel lefedéssel és akkor a feltöltés sem nagy gond.

Akinek meg ugye digije van, vagy uppca (kábeles), annak most sem túl nagy gond...

Igen ez az egyik hátránya a módszernek h 0,5-1-2Mbites feltöltésekkel nem vicces ez a módszer.

Link to comment
Share on other sites

bdavid

Egy profi fotós hiper szuper megoldása a problémára:

Ilyen az, amikor van rá pénz...

Fõleg ha valaki a dolgok reklámozásából él...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
fenestra

Én úgy tapasztaltam, hogy a TDK és Verbatim dvd-k tûrhetõek, de tény, hogy 5-6 évnél azok sem bírják tovább. Most úgy archiválok, hogy 2 backup vinyóm van. Ez már megbízható. ;)

Link to comment
Share on other sites

oPalRx7

nekem van sok dvd-m de asszem kb mind mehet a süllyesztõbe lassan... pedig voltak ott igencsak ritkaságok is.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

nekem van sok dvd-m de asszem kb mind mehet a süllyesztõbe lassan... pedig voltak ott igencsak ritkaságok is.

A DVD (és a CD) egy eleve elhibázott koncepció. Na jó, a CD-t még megértem, az valóban forradalmi volt a korábbi hajlékonylemezes és mágnesszalagos tárolással szemben az otthoni felhasználásban és a digitális tartalmak terjesztésében. Azt is megértem, hogy a CD kapacitása hamar elégtelenné vált, ezért kellett a DVD. De ami ezt követõen jött azt már nehéz megérteni, pont annak a fényében, hogy meglehetõsen rövid életû tárolási módszer, hiszen az átlag user (és nem a warez gamer tartozik ebbe a csoportba) mit tárol a lemezeken? Családi fotókat, filmeket, fontos emlékeket, melyeket nem csak 5-10 évig szeretne megõrizni. Ezért is érthetetlen és végtelenül ostoba lépés a gyártók részérõl a Blu-Ray formátum!

Ha most leveszel a polcról egy 30 éves mágnesszalagra rögzített filmet akkor azt még mindig tökéletesen le tudod játszani... és ki tudja, talán újabb 30 év múlva is így lesz. De egy 10 éves DVD lemezzel már igencsak akadnak problémák, de rendszerint a 10 évet sem kell elérnie, 5-6 után megadja magát.

Igazán jöhetne már az optikai lemezeket leváltó formátum, mely nem csak a parasztvakítás jegyében születik. Több tárterület, nagyobb sebesség... csak ezt tudja az optikai lemezek evolúciója felmutatni, közben az adattárolás minõsége és ideje meglehetõsen rövid.

Link to comment
Share on other sites

Raven

Na most van a klasszikus megoldás, hogy felküldöd egy távoli tárhelyre és ott is ugyan úgy HDD-n tárolják, ennek éves díja van. Vagy a klasszikus megoldások között ott van ugyan ez, csak a digitális adatbankokkal, ezek professzionális módon tárolják az adataidat és garanciát vállalnak adatvesztés esetére (na meg több mirrorban egyszerre tárolnak, elkerülendõ a fizikai károsodás okozta adatvesztést). Ám az adatbankok használata, fõleg hosszú távon nagyon sokba kerül.

Vagy ott van még a 21. századi megoldás a felhõ (avagy cloud technology ha úgy tetszik), erre jó példa mondjuk a manapság igencsak népszerû Dropbox (én is használom például PDF és Office dokumentumok tárolására, mert így okostelefonon is könnyen elérem). Ekkor a távoli szerver nem csak egy szerver, az azon tárolt adatokat több más eszközzel is elérheted, ráadásul ezek folyamatos szinkronban vannak.

De azért megsúgok valamit: Egy fotós sosem tárolná így a fotóit! :) Meg úgy alapvetõen sem tudom, hogy ki az aki a számára fontos adatokat ilyen módon tárolná (vállalati információk, fotók, munkaadatok, stb), ezt inkább "házon belül" szokás megoldani.

ez a dropbox nem rossz, csak 2 GB felett elég sokat kell fizetni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...