Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Notebook, Netbook, Umpc, Tablet Topik II. Rész


-TT-

Recommended Posts

payskin
15 hours ago, Fujitsu said:

a notebookgyártók konzumer szériáinak minősége elképesztő mélyrepülésbe kezdett: gyalázatos anyagminőségű, szar hűtésű, már a garanciaidő alatt elromló hulladékokkal lettek tele az áruházak polcai

Ez! Kopogós, törős, olcsó szar műanyag olyan festéssel, ami pár hét után már láthatóan kopik azokon a helyeken, ahol jellemzően a kezedet tartod. Szar billentyűzet. Minden alkatrészből (hálózat, hang, usb,  bluetooth -- minden, amit extraként kell rárakni az alaplapra, mert nincs benne alapból a prociban vagy valamelyik hídban) a lehető legolcsóbb, legszarabb, folyamatos driver problémákkal. Alultervezett hűtés, süvöltő ventilátor. 

Öcsém különös tehetséggel vásárolgatott ilyeneket a kölykeinek az elmúlt években. Elképesztő szutykok voltak, pedig még valami "gamer" Lenovóval is próbálkozott. Persze mindegyik úgy jön, hogy tele van telepítve minden szarral, a fele automatikusan indul, szabad memória huss, CPU már a Windows indulásakor izzadni kezd, újratelepíteni meg nem fog, mert az macera, pedig azzal kéne kezdeni.

Néztem a specifikációkat a listában: 5400 rpm-es merevlemez?! 2019-ben? Megőrülnék.

Link to comment
Share on other sites

SaltyDave

Nézegetem pár napja igazából a megadott árban mit tudok találni  ami igazából a követelményeknek megfelel, igyekezvén figyelembe véve az itt kapott hasznos infókat, amikért köszi. Az említett követelmények a következők, csak mert sosem volt ide kiírva rendesen listában csak egy webshop filterben:

200-250k van rá szánva.

Kritérium amiből nem engedünk:
* 15,6" kijelző, 1920*1080 IPS matt
* 8Gb RAM (mindegy hogy 2 csatornán vagy 1-en, egy 2x4Gb vagy 1x8Gb +1 slot is teljesen jó, de ha csak 1x8Gb és nincs több slot se gáz).
* Intel i5 / i7 proci, ideális esetben 8th gen, amikor már 9-nél tartunk csak nem vesz az ember 7. -et.
* SSD + HDD felszereltség (vagy csak SSD de akkor 512Gb, vagy bővíthető HDD-vel), 256Gb SSD + 1Tb HDD ideális esetben (1Tb HDD mellé fölösleges felár az 512Gb SSD és 250 fölé menni húzós lenne amikor 250k a stretch úgymond 200-ról).
* Anyaghasználat jó legyen, nincs "hullámzó képernyő", komplett alsó panelt 2 ujjal bemélyeszthető billentyűzet. Én ezért húztam le a listáról egyébként olyan ígéretesnek tűnő darabokat mint a Lenovo Legion Y530, Acer Nitro 5, HP Pavilion Gaming 15, HP Omen 15, (itt mondjuk a zsanéroknak nem sok élettartamot jósoltam már ránézésre sem).

Nem szempont:
* Akksi igazából mindegy, szinte csak töltőről lesz használva, szóval itt lehet kompromisszum
* Numpad megléte
* Billentyűzet világítás megléte,
* GPU integrált vagy dedikált, nem játékra lesz, bár a fenti kritériumoknak ami megfelel az úgy tűnik mind gamer laptop.
* 180 fok kihajtás teljesen fölösleges.
* Előtelepített OS megléte nem szükséges. Ha esetleg van akkor meg ne linux.
* HDD 5400/7200 RPM, igazából média háttértárnak van, 256 SSD-n meg elmegy minden ami kell és még üres is marad fele.
 

És így jutottam el ilyen napi 5-6 óra keresgélés, olvasgatás és videózás után ma az Acer Aspire 7-ig. Egészen pontosan A715-72G-52HU Black NOS, egy plusz 240Gb-os SSD-vel (bár nem tér ki a márkára, típusra), 250.000Ft-ért.
https://www.laptop.hu/acer-aspire-7-a715-72g-52hu-black-nos-240gb-ssd

Előnyére szól hogy a fenti kritériumoknak megfelel, hoz pár extrát ami nem kritérium (numpad + bill. világítás, egy 1050Ti amire az ég egy adta világon semmi szüksége nincs mondjuk a hölgynek felhasználás terén, szerintem BIOS-ból le is tiltom és mindjárt nyertünk akkuidőt, ha esetleg a 8300H grafikus magja helyett ezt használná akkuról játék nélkül is), pár olyan apró kompromisszummal mint az átlagnál kisebb akksi, a 4 USB portból 2db még 2.0-ás (egy Type C és egy 3.0, ennyi lesz kb. használatban) ami teljesen elfogadható, cserébe viszont a bill. körül fém az előlap, a képernyőnél fém a hátlap.

Ezen teszt szerint legalább is az van.

 

Esetleg az itt jelenlévő, enyémnél többet látott szemek találnak rajta olyan kivetni valót ami miatt azt mondhatnánk otthoni multimédiás és doksi / prezentáció szerkesztésre, egy 8(!) éves Dell Inspiron N5040 138540 -t leváltandó, ezt nem érdemes megvenni (de van helyette ...?... ) ?  Mert igazából így az elmúlt napok keresgélései azt mutatták hogy igen széles választék van hasonló vagy pont ilyen hardware-el (portok / numpad / világítás variációkkal ami nem sok vizet zavar), VISZONT szinte kivétel nélkül a lagymatag anyaghasználat jellemezte őket, kartonpapír jellegű kijelző és/vagy bill. stabilitással. Vagy persze ott a westnotebook használtjai aminek értem a power user szempontból az értékét, és hogy jó ötlet (van is ott egy Dell XPS 15 9560), csak az már 300k + egy SSD bővítéssel még 25k, az meg úgy már erősen sok neki. Illetve a 3 év gari nem egy rossz dolog, helyben Győrben (ami miatt az ilyen ebay dolgok nem játszanak).

Mondjuk érdekes hogy a laptopszalon.hu - ahová a videóteszt alatti link vezet, meg akartam nézni hogy ugyanaz-e mint a laptop.hu -s, de nem ajánl SSD-vel bővítést a HDD only modellekhez, mint pluszt :unsure: . Viszont nem látom hogy hol lenne akkora eltérés hogy bővíthető-e vagy sem.

Link to comment
Share on other sites

payskin
3 hours ago, SaltyDave said:

Intel i5 / i7 proci, ideális esetben 8th gen, amikor már 9-nél tartunk csak nem vesz az ember 7. -et

De nemcsak ezért, hanem mert elég nagy a szakadék a 7. és a 8. generáció között. A 7. még a Ryzen előtt készült, a 8. már reakció az AMD-re: nemcsak a kötelező kevés %-os teljesítménynövekedés van mint a korábbi generációk között (ahol gyakorlatilag majdnem lényegtelen volt, hogy ezt vagy azt veszed), hanem helyből kétszer annyi mag azonos kategóriában, ami nem mindegy.

 

3 hours ago, SaltyDave said:

Illetve a 3 év gari nem egy rossz dolog, helyben Győrben (ami miatt az ilyen ebay dolgok nem játszanak).

De, abszolút játszanak. Ezeken a használt üzleti gépeken 2-3 év általános nemzetközi garancia van. Bemész vele a győri Laptopszalonba, ami számos márka hivatalos szervize (legalább is ezt állítják magukról), sorozatszám alapján azonosítják, és ugyanúgy érvényes, mintha bárhol a világon toppannál be egy hasonlóba. 

 

Nem tudom, mennyire lesz boldog vele a néni, ha tényleg így, notebookon dolgozik. Ha eddig 15"-on nézte a 1366x768-at (aka öklömnyi pixelek), rendkívül szomorú lesz a Full HD láttán. A Windows 10 ugyan fel akarja majd húzni 125%-ra a megjelenítést, de azt meg az alkalmazások egy jelentős része nem vagy nem jól támogatja. Eddig volt egy széles, szigetes billentyűzete numerikusok nélkül, most kap azonos szélességre egy teljes billentyűzetet, kisebb gombokkal. Már attól meg fog zavarodni, hogy eddig kinyúlt a gép végére, és ott voltak a kurzormozgató billentyűk, most meg valahol a notebook közepén vannak. Tanulhatja újra az egészet, ami laikusoknak elég sok bosszúságot szokott okozni. 

A mostani DELL-be esetleg nem lehetne belerakatni +4 giga RAM-ot, a vinyóját meg lecserélni egy 500 gigás SSD-re? Kapacitás ugyanaz, élmény összehasonlíthatatlan, árban pedig valószínűleg jóval kevesebb, mint 250 ezer. Esetleg, ha mindenáron full HD-t akar, vehetne hozzá 40-60 ezerért egy 22-23-24"-os DELL monitort, meg egy jó külső billentyűzetet (DELL KB216)... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Lehet hülye kérdés de biztos hogy laptop kell neki? :unsure: (Főleg ilyen nagy teljesítményű irodai munkához...)

Link to comment
Share on other sites

SaltyDave
On 8/9/2019 at 1:49 PM, jagdtigger said:

Lehet hülye kérdés de biztos hogy laptop kell neki? :unsure: (Főleg ilyen nagy teljesítményű irodai munkához...)

Én is felvetettem hogy lehet hogy 2 millióért egy Ferrari nagyon jó ajánlat, de ha csak a közértbe jársz zöldségért akkor fele áron egy kombi is pont olyan jó. Igazából eldöntötte hogy erre ő már félretett 200k-t korábban, és erre szeretné elkölteni. Furcsállom én is, de legalább mozgásteret ad. Visszakérdeztem többször hogy ami neki kell az igazából megoldható olcsóbban is, de nem baj, ő már elkönyvelte hogy ez a pénz erre van. Annyi baj legyen, rosszat végül is nem tesz.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
HD2

Lecserélődött a munkahelyi gép, 2015-ösről idei macbook pro-ra, leteszteltem már mit tud (i9 9980H, 16GB 2666mhz, Radeon Pro 5500M 4GB, 1TB SSD). Anyagminőség, összeszerelés, billentyűzet, (feleslegesen nagy) tapipad, hangszóró, képernyő tekintetében még mindig top kategória, úgyhogy meg se említem ezeket, inkább hűtésre voltam kíváncsi. Nem használhatatlanul katasztrofális, laptop mércével, inkább a gyári ventillátor profilt mondanám nagyon komfort orientáltnak. Iszonyú lassan pörög fel, nem tudom milyen hőmérsékletet néz, de hogy nem magokat az ziher, van egy CPU proximity szenzor, szerintem inkább az átmelegedésre indulhat, sőt azt se zárnám ki, hogy a touchpad hőmérsékletet is figyeli, merthogy egy ilyen szenzor is van és viszonylag hosszú ideig a terhelés végeztével még mindig pörgeti a ventiket, amiknek maxon azért már elég rendes hangjuk van (5600-as fordulat a bal oldali, jobb oldali kicsit lassabb, kíváncsi leszek az élettartamukra :D ). A hűtőjáratok felépítése szerintem baromi jó, szinte lehetetlen lefogni a két beömlőt a laptop alján oldalt, a beszívott levegő így pedig hűti a "gépházat" is azon a területen, ahol nyúlkál hozzá az ember, a billentyűzet fölötti sáv viszont rendesen tud égetni. Hőmérséklet amúgy cinebench esetén instant 95 fok, és ezután mozog 85-99 között, tehát tipikus grillezős mobil értékek, nem ilyen durva terhelésnél (app buidelés pl) viszont inkább 70-80 fok körül mozog és ilyenkor a ventik is jóval halkabbak. Cinebench első körben veri az asztali Ryzen 5-ömet, viszont egyre inkább lassul be - ilyen 3000 pont környékére - több run esetén. A második kép a kifújó, harmadik pedig a szívó rész. A zsanér egyébként elhajlik a útból valamennyire, ha felnyitjuk a kijelzőt. Itt szintén kíváncsi leszek meddig bírja majd a CPU ezeket a hőfokokat, na meg pl az SSD, ami teljesen logikus, hogy alaplapra forrasztva van... 

20200524-153842.jpg IMG-20200703-093704-1.jpg IMG-20200703-093433.jpg

Screenshot-2020-07-03-at-8-54-54.png Screenshot-2020-07-03-at-9-04-41.png

Link to comment
Share on other sites

jagdtigger
On 7/3/2020 at 10:09 AM, HD2 said:

instant 95 fok

Na ez az amire azt mondom hogy a minőség kifejezést el kell felejteni a géppel kapcsolatban...... (hőtágulás okozta fizikai stressz vs forrasztás) A T2 chip meg már csak hab a tortán a lehaló frissítésekkel és az igencsak körülményes helyreállítással.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
HD2
On 9/19/2020 at 9:13 PM, payskin said:

Keresztkérdés: ASUS VivoBookokkal van valakinek tapasztalata? 

Ismerős ezt venné:

https://radium.hu/pc-laptop/asus-vivobook-15-m513ia-36590.html

Használt üzleti nem játszik.

 

Én is nézegettem ezt a modellt, pont ryzen cpu-val, az egyedüli dolog ami nem tetszett benne, hogy forrasztott a ram, +1 slot van upgrade-re. Nem értem amúgy ezt a ramforrasztgatást, főleg ryzeneknél van már szinte csak ez ahogy néztem. Itt is gondolom a 16GB az single channelben van.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
8 minutes ago, HD2 said:

Nem értem amúgy ezt a ramforrasztgatást

Egyszerű oka van: így olcsóbb a gyártás, nem kell külön lépésben belerakni a memóriát, mehet a reflow kemencébe a többi alaplapi alkatrésszel együtt. Tekintve, hogy a felhasználók 99%-ának soha nem jutna eszébe hozzányúlni a gép élettartama alatt, így különösebb jelentősége felhasználói oldalról nincs. (Ugyanez áll a processzorra és minden másra is.) Ez természetesen az üzleti gépek esetében is igaz.

Link to comment
Share on other sites

payskin
1 hour ago, HD2 said:

Itt is gondolom a 16GB az single channelben van.

Ennél már csak a 20 gigás RAM-mal adott notebookok a furábbak, ahol 12 giga + 8 giga van a gépben. :)

Örömhír, hogy sikerült lebeszélni az illetőt a vásárlásról.

Link to comment
Share on other sites

HD2
12 hours ago, Fujitsu said:

Egyszerű oka van: így olcsóbb a gyártás, nem kell külön lépésben belerakni a memóriát, mehet a reflow kemencébe a többi alaplapi alkatrésszel együtt. Tekintve, hogy a felhasználók 99%-ának soha nem jutna eszébe hozzányúlni a gép élettartama alatt, így különösebb jelentősége felhasználói oldalról nincs. (Ugyanez áll a processzorra és minden másra is.) Ez természetesen az üzleti gépek esetében is igaz.

Rosszul fogalmaztam akkor, azt nem értem hogy ez ennyire nem érdekli a felhasználókat? :D Én élből kiejtem azokat a laptopokat saját vásárlásnál amikben nem cserélhető a ram. Emlékszek a jó öreg Acer V3 551G-mre, még a CPU-t is lecseréltem benne. (A8-4500M-es trinityt cseréltem A10-4600M-re, de egy kis trükközéssel elvileg össze lehetett volna hozni hogy richland cpu-ra ugorjak. Így lényegében GPU-t is cseréltem, mert 2-vel több CPU volt a nagyobb trinityben.)

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
7 hours ago, HD2 said:

Rosszul fogalmaztam akkor, azt nem értem hogy ez ennyire nem érdekli a felhasználókat?

Nagy tétekben mernék fogadni, hogy még az asztali PC-sek körében is legfeljebb pár százalék a gépbe belepiszkálók aránya, de notebooknál végképp. 100-ból hány átlagember tudná megmondani egyáltalán, milyen RAM van a notebookjában? Jó, ha azt tudják, mennyi a kapacitása.

Megveszik a gépet, használják, s ha elavult, cserélik. Igazából ez egy legitim álláspont. Én szoktam bütykölni ugyan, mert használt business gépeket veszek, amikre ráfér némi bővítés, billentyűzetcsere stb., de alapvetően úgy igyekszem gépet venni, hogy lehetőleg ne kelljen évekig hozzányúlni utána, később meg úgyis cserés már az egész. Ha újonnan vennék, valószínűleg végképp nem érdekelne, mi van az alaplapra forrasztva és mi nincs. 

Link to comment
Share on other sites

bcom

Szerintem nem is feltétlen belepiszkálni akar valaki, hanem maga a későbbi bővítés lehetősége lehet plusz pont egy bővíthető gépnél. Úgymond értéknövelő tényező, ami a régi évekből maradhatott fenn, amikor még talán többen építették saját maguk a gépüket. 

Link to comment
Share on other sites

HD2

Ráadásul pont ryzeneknél elég sok teljesítmény is marad kihasználatlanul ha csak single channel ram van. Amúgy ilyen netezős gépeknél még azt mondom ok, de ha már teszem azt egy 6 mag/12 szálas cpu van emellé betéve, az már nem. Kompromisszumra kényszerít, vagy veszel bele rögtön mégegy 8GB-t (8GB alap esetén), de akkor ez is a vége, később nincs tovább, vagy alapból veszel egy olyat amibe pl. 16GB van forrasztva, de akkor meg egy darabig vagy single channelben használod, vagy még x összeget rá kell szánnod, hogy dual channel 32GB legyen. Intel oldalon is jelentős a lassulás, még úgy is hogy játékban nem is az iGPU van használva.

11-p.webp

7-p.webp

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
27 minutes ago, HD2 said:

Kompromisszumra kényszerít, vagy veszel bele rögtön mégegy 8GB-t (8GB alap esetén), de akkor ez is a vége, később nincs tovább, vagy alapból veszel egy olyat amibe pl. 16GB van forrasztva, de akkor meg egy darabig vagy single channelben használod, vagy még x összeget rá kell szánnod, hogy dual channel 32GB legyen.

Nem értem, miért ne vennék mindjárt egy olyat, amiben gyárilag dual-channel 16 vagy 32 GB van, ha egyszer nekem az kell. Ha veszek egy új gépet, értelemszerűen olyat konfigurálok / választok magamnak, ami megfelel az igényeimnek, és nem az átszabásával kell kezdeni a közös életet. Innen nézve (is) teljesen mindegy viszont, hogy mi meg hogy van forrasztva benne, ha azt tudja, amire szükségem van most és várhatóan a következő néhány évben, amíg le nem cserélem.

Ha 16 GB van egy gépben single channelben beforrasztva, és ez nekem nem tetszik, akkor eleve nem azt fogom venni. De hogy egészen őszinte legyek, ezeknél a vicchűtésű, fosminőségű, konzumer szaroknál, mint ez a fentebb linkelt, a dual channel hiánya lesz a laptoppal kevés pénzből játszani vágyó vásárló legkisebb gondja az első pár hónap után. :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

jagdtigger

Én csak azt gyűlölöm amikor a tárhelyet is ráforrasztják. Milyen jó is lesz amikor egy OS bug tönkre vágja azt és emiatt dobhatod ki a komplett gépet....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Azért ilyen bug nem nagyon ismert, az SSD-k jellemzően simán kiszolgálják egy gép élettartamát. Ha meg mégis tönkremenne, legfeljebb bootolsz másik meghajtóról (a komolyabb gépekben általában van lehetőség a bővítésre).

Ilyen szemszögből az operatív memória ráforrasztása egyébként kritikusabb, mint a háttértáré, mert az sokkal könnyebben döglik, mint az NVRAM, hiszen ott nincsenek szoftveres hókuszpókuszok a hibajavításra és a meghibásodott területek kizárására. Az operatív RAM, az csak egy címdekóder logika és memóriatömbök, ott bárminemű hiba azonnal beüt, mert vagy hibás utasításkódot húz ki onnan a processzor miatta, vagy az utasítást hibás adaton végzi el (persze az ilyen hibák természetéből eredően nem a kósza bithiba a jellemző, hanem hogy egy komplett címtartomány szar, és rögtön megpusztul a végrehajtás, ha onnan történik a fetch). Emiatt akár aggódhatnának is a forrasztott memóriás gépet vásárlók, de igazából teljesen felesleges, hiszen eddig is minden gép tele volt forrasztott RAM-okkal, max. kívülről nem láttad, mert mondjuk a hálózati kontrollerben van, és csak pár száz kB (esetleg pár MB) a mérete. De mondjuk a több gigás videomemória tipikusan szintén forrasztott, aztán valahogy azt is túléljük.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Azért ehhez extrém pechesnek kell lenni, hogy ez kinyírja az SSD-det, főleg, hogy egy ideje már javították is.

Link to comment
Share on other sites

XCube
On 9/28/2020 at 2:28 PM, Fujitsu said:

Nagy tétekben mernék fogadni, hogy még az asztali PC-sek körében is legfeljebb pár százalék a gépbe belepiszkálók aránya, de notebooknál végképp. 100-ból hány átlagember tudná megmondani egyáltalán, milyen RAM van a notebookjában? Jó, ha azt tudják, mennyi a kapacitása.

Megveszik a gépet, használják, s ha elavult, cserélik. Igazából ez egy legitim álláspont. Én szoktam bütykölni ugyan, mert használt business gépeket veszek, amikre ráfér némi bővítés, billentyűzetcsere stb., de alapvetően úgy igyekszem gépet venni, hogy lehetőleg ne kelljen évekig hozzányúlni utána, később meg úgyis cserés már az egész. Ha újonnan vennék, valószínűleg végképp nem érdekelne, mi van az alaplapra forrasztva és mi nincs. 

Egyetértek, de szerintem a százalékos arány sokkal másabb az utóbbi években. Két olyan ismerősöm is van, akik nulla számítógépes tudással bővítettek RAM -ot, cseréltek HDD -t SSD -re, az egyik még egy a családnak vásárolt használt "szkájpolós" laptop behalt webkameráját is kicserélte. Nem rég vett egy átforgatható laptopot újonnan és annyira belelendült, hogy az első dolga az volt, hogy kibővítette a RAM -ot 16GB -ra, az nvme SSD -t pedig 512GB relatíve gyenge gyáriről egy 1TG -os Samsung 960 Pro -ra. Én mindezt nem tettem volna meg, mert szerintem egy ilyen gépnél felesleges. Aztán szólt, hogy rajzolni vette (van hozzá profi tolla is), úgy már érthető.

Annyi manapság a YouTube tutorial, az olcsó de jó minőségű finomelektronikai szerszám. Sokan már nem idegenkednek szétbontani egy gépet, mert ők is úgy gondolják, hogy ha nem barom módjára esnek neki, akkor baj nem lehet belőle.

On 9/29/2020 at 9:21 AM, jagdtigger said:

"While periodic defragging of a mechanical hard disk drive (HDD) is a good thing, doing it too often on SSDs can actually degrade their integrity and shorten their lifespan."

---

Doing it is completely unnenessary... . Én így fogalmaztam volna... .

On 9/29/2020 at 2:39 AM, Fujitsu said:

 Emiatt akár aggódhatnának is a forrasztott memóriás gépet vásárlók, de igazából teljesen felesleges, hiszen eddig is minden gép tele volt forrasztott RAM-okkal, max. kívülről nem láttad, mert mondjuk a hálózati kontrollerben van, és csak pár száz kB (esetleg pár MB) a mérete. De mondjuk a több gigás videomemória tipikusan szintén forrasztott, aztán valahogy azt is túléljük.

Vagy ott vannak a konzolok. Ott sem kimondottan jellemző a memóriahiba.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
12 minutes ago, XCube said:

Annyi manapság a YouTube tutorial, az olcsó de jó minőségű finomelektronikai szerszám. Sokan már nem idegenkednek szétbontani egy gépet, mert ők is úgy gondolják, hogy ha nem barom módjára esnek neki, akkor baj nem lehet belőle.

A kérdés csak az, mennyi az a sok. Az ilyen tutorialokon ha van néhány millió megtekintés, akkor az már világszerte nézett csatornára került fel, mert egyébként jellemzően kevesebb van. És persze nyilvánvalóan nem minden néző fog hozzá is nyúlni a gépéhez a látottak alapján. Bár nyilván a fordítottja is igaz, hogy nem kell megnézni egy videót sem annak, aki más forrásból tájékozódik, vagy van tapasztalata. Viszont pl. a kifejezetten elektronikával foglalkozó szakemberek és hobbisták számára készülő EEVblognak is van 750 ezer feliratkozója, pedig az nagyon rétegműsor.

Szóval a felbátorodott ismerőseid számának örömteli növekedése ellenére én azért elég szkeptikus vagyok atekintetben, hogy globálisan a bütykölők aránya ma már meghaladná azt a néhány százalékot. :)

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
On 9/28/2020 at 2:28 PM, Fujitsu said:

Nagy tétekben mernék fogadni, hogy még az asztali PC-sek körében is legfeljebb pár százalék a gépbe belepiszkálók aránya, de notebooknál végképp. 100-ból hány átlagember tudná megmondani egyáltalán, milyen RAM van a notebookjában? Jó, ha azt tudják, mennyi a kapacitása.

Megveszik a gépet, használják, s ha elavult, cserélik.

Jaja, termelve a sok szemetet. :(

De rájátszanak azok  userek is, akik forrasztott 4-8GB RAMmal vesznek ilyeneket aztán van 1db mem bővítési lehetőség. Amikor meg úgy járnak mint Sanyi haverom, hogy a forrasztott memória lesz rossz, akkor hetekig tartó szerviz meg "kidobom a 'csába". 

Terhelve a környezetet és saját maguk pénztárcáját.

 

Ezért is szoktam elmondani mindenkinek (mert manapság az embereknek sajnos a számítógép = laptop), hogy ha csak nem rendkívül fontos az, hogy hordozható legyen a gép (ha havonta egyszer arrébb teszi portörléskor, az nem, nem elfogadható indok) akkor a laptopot azt kerüljük. Mert durván feláras az a tény, hogy tudja hordozgatni, és kompromisszumos, mivel a bővítés gyakorlatilag ki van lőve. Pont emiatt egyébként laptopot nem is vagyok hajlandó ajánlani 300K alatt amennyiben a játék csak szóba kerül. Persze ilyenkor jönnek a hátas dobálások. 
 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
payskin

Számomra újdonság volt, gondoltam, megosztom, hogy a Lenovo megváltoztatta a klasszikus T-sorozat számozását a T495/T595 után. Az új számozás tavaly nyár óta T14 illetve T15, hozzátéve, hogy Gen 1, aminek most lesz majd jelentősége, mert jönnek ki a Gen 2-k (11. generációs intel procikkal). Úgy tűnik, hogy a régi kisbetűs jelölést is megtartották, tehát a sima T14 mellett van egy T14s (super?) változat, ami kisebb, könnyebb és minőségibb anyagokból van építve, és kerül bele némi extra a simához képest. A T15-ből van még T15p és T15g is, ezek bivaly változatok.

Érdekesség még, és ez is teljesen elment mellettem, hogy az első generációban jött ki 4000-es AMD procikkal szerelt változat is! 

WestNoteBooknál már van belőle pár darab, igaz húzós áron, de érdemes odafigyelni.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Az "s" változat, az mindig az ultrabook verzió szokott lenni az adott szériából (könnyebb, vékonyabb, de szerényebb a hardvere). Hogy minek a rövidítése, azt nem tudom, én a sleekre tippelnék. A "p" a performance kiadások jelölése, a "g" nem tudom, micsoda, olyan korábban nem volt.

A T szériából az AMD-sek jobb teljesítményt nyújtanak (főleg grafika terén), olcsóbbak is; ellenben többet fogyasztanak, és nincs rajtuk Thunderbolt.

A P szériának is ugyanígy változott a nevezéktana, ott is P15 Gen X és P17 Gen X az új jelölések. Abból nincsenek AMD-sek, ott maradt az i7, i9 és Xeon.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...