Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Tápokról Minden


oliba

  

122 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Lord_KROK

Milyen tápot érdemes venni, max 15 ezerig a köv kofighoz? 

ASUS A7N8X-E DLX 
Athlon XP 1700+ (1466MHZ) @ 2800+ (2266MHZ) (ez tovább lesz húzva, emiatt érdekes a kérdés főleg)
Custom léghűtő 
2×256MB + 512MB DDR1 333-as RAM (tehát 3 modulból 1GB RAM) 
Radeon 9800PRO 128MB RAM (vagy 256? nem tudom) 
Samsung 160GB HDD 7200rpm 
LG DVD író
SB live! 5.1 hangkártya 

Illetve, lehetséges erősen, hogy kerül bele egy 120-as SSD, de nem hiszem, hogy ez sokat változtatna... 

Jó lenne benne vagy 50-100W plusz, ugyanis lesz némi tuning is. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Dani991

ATX12VO tápok (YouTube: Gamers Nexus)

Ezzel eddig nem találkoztam, de maga a specifikáció évekkel ezelőtt kijött. Nem értek hozzá, így nem tudom, hogy most örülni vagy sírni kell-e, ha áttér erre az ipar. Azt mondja - ha háztartás szinten nem is, de mondjuk többezres nagyságrendben - kevesebb terhelést jelent az elektromos hálózatra nézve, mint a jelenlegi szabvány. Ennek mindenképpen örülünk.

A megvalósítás viszont kétségeket szült bennem. Valaki nyugtasson már meg, hogy nem érdemes parázni miatta, de jól értem, hogy az új szabvány szerint tulajdonképpen átvándorol a tápegység egy része az alaplapra? S nem elég magát a tápot jól megválasztani (jó minőségű alkatrészekből összerakott belsővel, stb.), ezentúl alaplapvásárlásnál külön arra is oda kell figyelni, hogy az alaplapnak az ATX12VO szabvány szerint újonnan hozzáadott része milyen alkatrészekből van összerakva?

El tudom képzelni, hogy csak olyan alkatrészekről van szó, amelyek eddig is helyet kaptak az alaplapokon, így semmi értelme nincs ezen agyalni. De azt is el tudom képzelni, hogy ezután az eddig megbízhatónak tartott gyártók termékein kritikán aluli komponensek jelennek meg ugyanazt az elvet követve, ahogyan most jó hírű gyártók adják a nevüket ócska tápokhoz, laptopokhoz a már jól bevált "olcsó, erre van igény" irányvonalon.

Szóval kell attól tartani, hogy ezután majd külön erre is oda kell figyelni, s esetleg ritkaságszámba mennek a megbízható alaplapok?

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
32 minutes ago, Dani991 said:

ATX12VO tápok (YouTube: Gamers Nexus)

Ezzel eddig nem találkoztam, de maga a specifikáció évekkel ezelőtt kijött. Nem értek hozzá, így nem tudom, hogy most örülni vagy sírni kell-e, ha áttér erre az ipar. Azt mondja - ha háztartás szinten nem is, de mondjuk többezres nagyságrendben - kevesebb terhelést jelent az elektromos hálózatra nézve, mint a jelenlegi szabvány. Ennek mindenképpen örülünk.

A megvalósítás viszont kétségeket szült bennem. Valaki nyugtasson már meg, hogy nem érdemes parázni miatta, de jól értem, hogy az új szabvány szerint tulajdonképpen átvándorol a tápegység egy része az alaplapra? S nem elég magát a tápot jól megválasztani (jó minőségű alkatrészekből összerakott belsővel, stb.), ezentúl alaplapvásárlásnál külön arra is oda kell figyelni, hogy az alaplapnak az ATX12VO szabvány szerint újonnan hozzáadott része milyen alkatrészekből van összerakva?

El tudom képzelni, hogy csak olyan alkatrészekről van szó, amelyek eddig is helyet kaptak az alaplapokon, így semmi értelme nincs ezen agyalni. De azt is el tudom képzelni, hogy ezután az eddig megbízhatónak tartott gyártók termékein kritikán aluli komponensek jelennek meg ugyanazt az elvet követve, ahogyan most jó hírű gyártók adják a nevüket ócska tápokhoz, laptopokhoz a már jól bevált "olcsó, erre van igény" irányvonalon.

Szóval kell attól tartani, hogy ezután majd külön erre is oda kell figyelni, s esetleg ritkaságszámba mennek a megbízható alaplapok?


Ezzel még én sem találkoztam! 
Megnézve a videót azt mondom, hogy osztom az aggályaid, és nekem ez nem igazán tetszik. 
Az már csak külön dolog, hogy a videóban bemutatott lap (ami egyébként igen buta, 2 ramslot, 2 sata, 2M2, 1db PCIE) igencsak drága képességeihez mérten. 
Ráadásul itt nem csak spéci táp és lap kell, de spéci ház is, a sokkal kisebb méretű táp miatt. 

(Arra találnának megoldást inkább, hogy a power, HDD, led, bekapcsoló resetsw stb. lenne egyszerűen egy mozdulattal feltűzhető. Mert a minap egy Z790-es lapon még mindig ugyanúgy kellett szenvedjek vele mint a Celeron A-s időkben) 

Link to comment
Share on other sites

Dani991
1 hour ago, Lord_KROK said:

Ráadásul itt nem csak spéci táp és lap kell, de spéci ház is, a sokkal kisebb méretű táp miatt.

A tápegység mérete nem változik. Az csak a véletlen műve, hogy a videóban egy kisebb méretűt (is) bemutattak.

1 hour ago, Lord_KROK said:

Az már csak külön dolog, hogy a videóban bemutatott lap (ami egyébként igen buta, 2 ramslot, 2 sata, 2M2, 1db PCIE) igencsak drága képességeihez mérten.

Igen, azt említi is, hogy a butább daraboknál jelentős áremelkedésre lehet számítani az új szabványnál, mert további PCB rétegeket kell hozzáadni, de elvileg ez csak az alsó kategóriát érinti.

Link to comment
Share on other sites

Lord_KROK
6 minutes ago, Dani991 said:

A tápegység mérete nem változik. Az csak a véletlen műve, hogy a videóban egy kisebb méretűt (is) bemutattak.

Igen, azt említi is, hogy a butább daraboknál jelentős áremelkedésre lehet számítani az új szabványnál, mert további PCB rétegeket kell hozzáadni, de elvileg ez csak az alsó kategóriát érinti.

Tulajdonképpen az olcsó alaplap fogalmát el is lehet felejteni (ezzel a szabvánnyal mindenképp). :(
Nem mintha most lenne igazán olcsó és jó alaplap. (bezzeg anno a 12 ezer ft-os Canyon S478-as lapban a HT-s 3GHZ-es P4-es proci is ment ami 180 ezerbe került :D

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu
5 hours ago, Dani991 said:

Valaki nyugtasson már meg, hogy nem érdemes parázni miatta, de jól értem, hogy az új szabvány szerint tulajdonképpen átvándorol a tápegység egy része az alaplapra? S nem elég magát a tápot jól megválasztani (jó minőségű alkatrészekből összerakott belsővel, stb.), ezentúl alaplapvásárlásnál külön arra is oda kell figyelni, hogy az alaplapnak az ATX12VO szabvány szerint újonnan hozzáadott része milyen alkatrészekből van összerakva?

El tudom képzelni, hogy csak olyan alkatrészekről van szó, amelyek eddig is helyet kaptak az alaplapokon, így semmi értelme nincs ezen agyalni. De azt is el tudom képzelni, hogy ezután az eddig megbízhatónak tartott gyártók termékein kritikán aluli komponensek jelennek meg ugyanazt az elvet követve, ahogyan most jó hírű gyártók adják a nevüket ócska tápokhoz, laptopokhoz a már jól bevált "olcsó, erre van igény" irányvonalon.

A korszerű tápok az elmúlt 10+ évben már mind DCDC-konverteresek voltak, azaz a bemeneti váltakozó feszültséget nem külön transzformálták és egyenirányították a kimeneti egyenfeszültségekre, hanem csak 12 V-os egyenfeszültségre alakították át, és a kimeneten DCDC-konverterrel (buck és LDO) állították elő az 5 és 3,3 V-os tápszinteket. Ez így hatékonyabb feszültségátalakítást tudott eredményezni, mint a hagyományos módszer (a DCDC-átalakítás kevesebb veszteséggel jár, mint a külön ACDC-konvertálás), ezért is lett alapelvárás a mai tápokkal szemben legalább egy 80PLUS Bronze minősítés, de már a Gold sem számít ritkaságnak.

Itt pontosan az történik, hogy ezt a DCDC-átalakítást az alaplap fogja végezni a táp helyett, ergo a táp egy kicsit egyszerűbb és olcsóbb lesz, az alaplap meg kicsit drágább. (Hozzáteszem, a mai napig vehetsz DCDC-konverter nélküli tápot: a legolcsóbb, leggagyibb darabokban ma sincs.)

Ami szerintem az aggódást feleslegessé teszi, hogy egyrészt notebookok és sok OEM gép esetében eddig is az alaplapon történt ez a DCDC-átalakítás, másrészt ha step-down konverter nem is, feszültségregulátorok mindig is voltak az alaplapokon tonnaszám. Amit a CPU-foglalat körül látsz egy alaplapon, annak a túlnyomó része mind a CPU megfelelő pillanatnyi feszültségeinek szabályozásáért felel, szóval ha azok minősége miatt nem aggódtál eddig, akkor ezt a jövőben sem látom indokoltnak. Nem valószínű, hogy az alaplapgyártó meg akarja nehezíteni a saját dolgát.

A probléma mindig a különböző eszközök kompatibilitásával van, és ilyen értelemben sem baj, ha kompaktabbá válnak a hardverek. Nekem logikusabb, ha csak egyféle feszültség jön a tápból, amit aztán minden alkatrésznek a kívánt tápfeszültségszintjére szabályoz a körülötte lévő kapcsolás. Az asztali PC-ken kívül a legtöbb eszköz így működik, ideértve a notebookokat is. Várható volt ez az irány, ahogy jól látható trend az is, hogy idővel minden az alaplapra költözik, azon belül meg egyre több minden egyetlen chipbe.

  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...