Jump to content
GSForum - Segélyvonal

Mozgókép Kultúra


Stauffenberg

Recommended Posts

csecsetkathorvald

Hozzáértõktõl kérdezném: kb. 50 000 Ft-ból milyen jobb minõségû, könnyen kezelhetõ kamerát lehet venni?

Nekem is vannak filmes terveim, de kamera nélkül nehéz lesz :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Hozzáértõktõl kérdezném: kb. 50 000 Ft-ból milyen jobb minõségû, könnyen kezelhetõ kamerát lehet venni?

Nekem is vannak filmes terveim, de kamera nélkül nehéz lesz :rolleyes:

Van nekünk egy Digitális fényképezõgépek és videokamerák topikunk, az talán jobban témába vág.

Egyébként ennyiért csak könnyen kezelhetõt lehet kapni :D Az ilyen árszabásban lévõ kamerák általában egyszerûek mint a facsipesz, megnyomod a felvételt gombot és már forog is, majd megnyomod újra és már le is áll, ha ez kellõen egyszerû neked akkor már csak azt kell eldönteni milyen adathordozóra vágysz. Többnyire miniDV kazettás példányokat árulnak ennyiért, de az egyéb adathordozókból is elõ-elõ fordulnak példányok ennyiért.

A merevlemezes az tipikusan olyan amit megveszel és nem nagyon lesznek plusz költségek, a memóriakártyásnál a 2-3 darab kártya miatt lesznek, a kazettásnál pedig folyamatosan vásárolhatod a miniDV kazettákat (hacsak nem akarsz egyet többször is felhasználni, de azt sajnos a minõség bánja), plusz a számítógépre történõ átkódoláshoz (tipikusan AVI-ba vagy mpeg-be szokás) kell egy firewire kártya is, amivel ha nem rendelkezel az plusz költség.

Az egyetlen bökkenõ, hogy ennyiért nem tudok ajánlani értékelhetõ kamerát, fõleg ha filmes ambícióid vannak. Tudom jól, tisztában vagyok vele milyen az amikor meg van húzva egy anyagi határ, de ennyiért sajnos nem tudok jó masinát ajánlani (meg nem is nagyon ismerem a 150-200 ezer alatti videokamerákat, lévén, hogy aki manapság amatõr filmezni szeretne annak minimum ennyit érdemes rááldoznia, hosszú távon nagyon jól meg tud térülni).

Mégis, ha mondanom kéne egy gépet akkor az a JVC GR-D860 lenne, de én inkább további gyûjtögetést ajánlok. Tedd el a perselybe azt az 50 rongyot és hizlald a malacot, majd ha összejött 180 ezer akkor rohanj a boltba egy Canon HG20-as masináért, jelenleg az egyik legjobb ár/érték aránnyal bíró merevlemezes videokamera, sok sok amatõr filmes kedvence (én is egy ilyenre pályázom, csak most a fotós felszerelésem magasabb prioritást élvez, azt akarom bõvíteni).

Link to comment
Share on other sites

Real013

Rendben van, több hónapos topic, és csak most veszem észre. Azért remélem érzitek a helyzet drámaiságát. :) Átolvastam az eddig leírtakat, körülbelül tök hülye vagyok a filmezés technikai részéhez, de sebaj. Ennek ellenére filmhez (félkész) forgatókönyvem nekem is van, de..elég ambíciózus, szóval teli van dumával meg egyéb, nehezen elkészíthetõ dolgokkal (amatõr felszereléssel). Szóval lehet, hogy ez egy kibõvített, tíz év múlva létrejövõ projekt keretében létrejövõ horror lesz. :D

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Rendben van, több hónapos topic, és csak most veszem észre. Azért remélem érzitek a helyzet drámaiságát. :) Átolvastam az eddig leírtakat, körülbelül tök hülye vagyok a filmezés technikai részéhez, de sebaj. Ennek ellenére filmhez (félkész) forgatókönyvem nekem is van, de..elég ambíciózus, szóval teli van dumával meg egyéb, nehezen elkészíthetõ dolgokkal (amatõr felszereléssel). Szóval lehet, hogy ez egy kibõvített, tíz év múlva létrejövõ projekt keretében létrejövõ horror lesz. :D

Elsõ filmhez sajnos nem mindig ajánlott a sok szöveg (legjobb ha kicsi sincs), mert az ember általában az ismerõsei körében verbuválja a színészeket, és amennyiben azok nem profik úgy a végeredmény is elég felemás lesz...

Én is a filmemmel szívtam rendesen, pedig igyekeztem nem túl sok szöveget belerakni, de mivel részben a szövegeken volt a hangsúly ezért ezt sehogy sem tudtam kikerülni. Minden esetre jobb ha az ember a minimum szövegnél marad amatõr filmesként :)

Link to comment
Share on other sites

Real013

Elsõ filmhez sajnos nem mindig ajánlott a sok szöveg (legjobb ha kicsi sincs), mert az ember általában az ismerõsei körében verbuválja a színészeket, és amennyiben azok nem profik úgy a végeredmény is elég felemás lesz...

Én is a filmemmel szívtam rendesen, pedig igyekeztem nem túl sok szöveget belerakni, de mivel részben a szövegeken volt a hangsúly ezért ezt sehogy sem tudtam kikerülni. Minden esetre jobb ha az ember a minimum szövegnél marad amatõr filmesként :)

Most, hogy így mondod. Csinált már valaki 80-as éveket megidézõ slasher-t némafilmes kiírásokkal? :huh: :D

Ez most így hirtelen, elég õrült ötletként jött.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Most, hogy így mondod. Csinált már valaki 80-as éveket megidézõ slasher-t némafilmes kiírásokkal? :huh: :D

Ez most így hirtelen, elég õrült ötletként jött.

Õrült ötletek a legjobb ötletek, mekkora kult filmek születtek õrült ötletekbõl! :D (Most így hirtelen bevillant a szemeim elé Dr. Gonzo arca :D).

Link to comment
Share on other sites

csecsetkathorvald

Van nekünk egy Digitális fényképezõgépek és videokamerák topikunk, az talán jobban témába vág.

Egyébként ennyiért csak könnyen kezelhetõt lehet kapni :D Az ilyen árszabásban lévõ kamerák általában egyszerûek mint a facsipesz, megnyomod a felvételt gombot és már forog is, majd megnyomod újra és már le is áll, ha ez kellõen egyszerû neked akkor már csak azt kell eldönteni milyen adathordozóra vágysz. Többnyire miniDV kazettás példányokat árulnak ennyiért, de az egyéb adathordozókból is elõ-elõ fordulnak példányok ennyiért.

A merevlemezes az tipikusan olyan amit megveszel és nem nagyon lesznek plusz költségek, a memóriakártyásnál a 2-3 darab kártya miatt lesznek, a kazettásnál pedig folyamatosan vásárolhatod a miniDV kazettákat (hacsak nem akarsz egyet többször is felhasználni, de azt sajnos a minõség bánja), plusz a számítógépre történõ átkódoláshoz (tipikusan AVI-ba vagy mpeg-be szokás) kell egy firewire kártya is, amivel ha nem rendelkezel az plusz költség.

Az egyetlen bökkenõ, hogy ennyiért nem tudok ajánlani értékelhetõ kamerát, fõleg ha filmes ambícióid vannak. Tudom jól, tisztában vagyok vele milyen az amikor meg van húzva egy anyagi határ, de ennyiért sajnos nem tudok jó masinát ajánlani (meg nem is nagyon ismerem a 150-200 ezer alatti videokamerákat, lévén, hogy aki manapság amatõr filmezni szeretne annak minimum ennyit érdemes rááldoznia, hosszú távon nagyon jól meg tud térülni).

Mégis, ha mondanom kéne egy gépet akkor az a JVC GR-D860 lenne, de én inkább további gyûjtögetést ajánlok. Tedd el a perselybe azt az 50 rongyot és hizlald a malacot, majd ha összejött 180 ezer akkor rohanj a boltba egy Canon HG20-as masináért, jelenleg az egyik legjobb ár/érték aránnyal bíró merevlemezes videokamera, sok sok amatõr filmes kedvence (én is egy ilyenre pályázom, csak most a fotós felszerelésem magasabb prioritást élvez, azt akarom bõvíteni).

Köszönöm a kimerítõ választ, hasznos volt, mivel nem értek a technikai dolgokhoz. Sajnos nem tudok spórolni rá, az 50 rongy kábé két év alatt jött össze, nem szeretnék éveket várni.

Az elsõfilmhez annyit, hogy nekem három rövidfilmötletem van, egyikben sem beszélnek, de kellett némi idõ, mire eljutottam odáig, hogy nem feltétlenül Arany Pálma-gyanús nagydrámát kell rendeznem elsõre :) Fõleg, hogy szûk ismeretségi körömbõl senki nem hajlandó kamera elé állni, ezért a macska fog benne szerepelni :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
PartyTuja

Bringázás közben felvettem pár jelenetet , amit összevágtam és ez lett belõle :)

http://www.pinkbike.com/video/95741/

Tudom nem olyan mintha valami rövidfilm lenne, de sztem befér ide :) (tudom béna a "vágás" a végén)

Link to comment
Share on other sites

silent

jó volt, bár a végén a zoomot nem értettem, meg az elején egy állvány jó lett volna, de gondolom, csak spontán videóztál, szóval semmi gond vele, volt pár szép beállítás

Link to comment
Share on other sites

PartyTuja

jó volt, bár a végén a zoomot nem értettem, meg az elején egy állvány jó lett volna, de gondolom, csak spontán videóztál, szóval semmi gond vele, volt pár szép beállítás

A zoomot igazából ilyen helykitöltõnek szántam az elején , végül nem lett semmi jelentõsége csak benne hagytam :) Ja csak spontán kézi videózások szoktak lenni a régi fényképezõmmel .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Flash_Gabber

hm, olvasgattam most a topicot és eszembe jutott valami

van egy pár film amiben óriási városokat mutatnak úgy hogy telljesen kihaltak (28 nappal késõbb, legenda vagyok) azokat számítógépes utómunkával vagy valamiféle trükkel csinálják? mert azt nemhiszem hogy egész utcákat meg Londont kiürítik :D

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

hm, olvasgattam most a topicot és eszembe jutott valami

van egy pár film amiben óriási városokat mutatnak úgy hogy telljesen kihaltak (28 nappal késõbb, legenda vagyok) azokat számítógépes utómunkával vagy valamiféle trükkel csinálják? mert azt nemhiszem hogy egész utcákat meg Londont kiürítik :D

Igen, számítógépes trükk, készítenek egy felvételt a valódi városról, amit utómunkával alakítanak kihalttá (hacsak nem akarják 3D-ben lemodellezni a nulláról a várost akkor így érdemes készíteni). Régen még a számítógépek elõtti idõkben meg makett városokat használtak ilyen célokra. Ha megnézed a régi katasztrófa filmeket amikben városok dõlnek össze a földrengésektõl azokon még tökéletesen látszik, hogy egy-egy ledõlõ toronyház csupán egy 2-3 méteres makett épület.

Idõben és költségekben a számítógépes trükk ami a leghatékonyabb.

Itt egy jó kis demonstrációs videó, hogy milyen egyszerû a Visual FX-el komplett városokat megalkotni (én is ezt a progit fogom használni a filmem speciális effektjéhez (csak egy pár másodperces jelenethez kell, a jövõhéten végre be tudok menni a stúdióba, van idõpontom, hogy csináljak magamnak DV szalagról egy kópiát DVD-re, hogy itthon tudjam vágni a filmet).

Szóval a videó:

(HD-ban sajnos nem találtam meg, pedig mi Mozgókép kultúra elõadáson úgy néztük meg ezt a videót még az elõzõ félévben).
Link to comment
Share on other sites

Flash_Gabber

Igen, számítógépes trükk, készítenek egy felvételt a valódi városról, amit utómunkával alakítanak kihalttá (hacsak nem akarják 3D-ben lemodellezni a nulláról a várost akkor így érdemes készíteni). Régen még a számítógépek elõtti idõkben meg makett városokat használtak ilyen célokra. Ha megnézed a régi katasztrófa filmeket amikben városok dõlnek össze a földrengésektõl azokon még tökéletesen látszik, hogy egy-egy ledõlõ toronyház csupán egy 2-3 méteres makett épület.

Idõben és költségekben a számítógépes trükk ami a leghatékonyabb.

Itt egy jó kis demonstrációs videó, hogy milyen egyszerû a Visual FX-el komplett városokat megalkotni (én is ezt a progit fogom használni a filmem speciális effektjéhez (csak egy pár másodperces jelenethez kell, a jövõhéten végre be tudok menni a stúdióba, van idõpontom, hogy csináljak magamnak DV szalagról egy kópiát DVD-re, hogy itthon tudjam vágni a filmet).

Szóval a videó:

(HD-ban sajnos nem találtam meg, pedig mi Mozgókép kultúra elõadáson úgy néztük meg ezt a videót még az elõzõ félévben).

értem, köszi!

Hmm eza visual fx-es dolog meg nagyon durva, megnéztem a videót és tényleg nem semmi. ez egy egyedülálló program amivel csinálják? gondolom nem egyszerû kezelni...

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

értem, köszi!

Hmm eza visual fx-es dolog meg nagyon durva, megnéztem a videót és tényleg nem semmi. ez egy egyedülálló program amivel csinálják? gondolom nem egyszerû kezelni...

Ez csak nézõpont kérdése. Ha eleve ezt tanulod akkor nem nehéz kezelni egy ilyen progit, de ha teljesen kezdõként akarsz nekiállni akkor nagyon nehéz és sok sok tutorial végigzongorázása áll az ember elõtt.

Mondjuk még egyenlõre én sem nagyon tudom használni az Adobe After Effects-et, mert csak a következõ félévben lesz csak Speciális effektek tantárgyam, de azért pár egyszerû dolog megy már.

Itt egy tutorial videó egy egyszerû kis akármirõl amit az illetõ After Effects-el készít el. Nyilván ez össze sem hasonlítható azzal, hogy egy városból kihalt füstölgõ romhalmazt csinálsz, de ez egy eléggé profi program, a közepes költségvetéssel dolgozó stúdiók kedvenc játékszere.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Akkor már ide is megírom amit a Fotográfia topikba, de nem írom le megint ugyan azt, szóval csak átmásolom:

Itt egy kis videó :)

Hogy miért pont videó egy fotográfiával foglalkozó topikban? Hát mert teljes egészében fényképezõgéppel forgatták, nagyon profi munka, ami ráadásul nagyon jól megmutatja a jövendõbelim, a Canon EOS 5D Mark II videó felvételi képességeit. Csodásan alátámasztja ez a videó is azt amit mondogatok egy ideje: A konzervatív fotósok állításával ellentétben, igenis van helye a mozgókép felvételnek a fényképezõkben, különösen a DSLR gépekben...

Mivel a profi filmfelvevõk egyik legnagyobb elõnye a szabályozható mélységélesség, ezért pont a DSLR vázakba van értelme videó funkciót tenni, mert a gép kialakítása lehetõvé teszi, hogy ne csak szabályozható mélységélességünk legyen, hanem azt is hogy legyen egyáltalán... szemben a kompakt kézikamerákkal.

Ja és fillérekbõl megvásárolható egy régi objektív, videózáshoz tökéletes, és a Ft/fényerõ arányuk is roppant kedvezõ. Pár év és már nem lesz sok különbség az amatõr szegmensben filmfelvevõ és fényképezõ között.

Link to comment
Share on other sites

Bice

Akkor már ide is megírom amit a Fotográfia topikba, de nem írom le megint ugyan azt, szóval csak átmásolom:

Hatalmas videó! :D Egymás után megnéztem többször is. Igényesen és nagyon jól meg van szerkesztve, a zene is illik alá, meg úgy az egész története is baromi jóra sikerült.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Hatalmas videó! :D Egymás után megnéztem többször is. Igényesen és nagyon jól meg van szerkesztve, a zene is illik alá, meg úgy az egész története is baromi jóra sikerült.

Ide elsõsorban azért linkeltem, hogy kibeszéljük magát a videót, ami egyébként szerintem nagyon ötletes, és egy csepp drámaiságot is sikerült belecsempészni. A Fotográfia topikba meg azért linkeltem, mert elég nagy, mondhatni történelmi mérföldkõ a fotográfia és mozgókép kultúra történetében az elsõ olyan fényképezõ, mellyel fél-profi minõségû felvételek készíthetõk (sõt, az új Animal Cannibals és SP klippek is Canon EOS 5D Mark II-es gépekkel készültek, arról nem is beszélve, hogy egész estés filmet is sikeredett készíteni vele).

Szóval le a kalappal a Canon mérnökei elõtt akik elsõként lépték meg, hogy profi gépvázba is tegyenek videó funkciót. Ugyan az elmúlt 1 évben kiadott új, és jóval olcsóbb, belépõszintû DSLR gépei is tudják a videó funkciót, de közel sem olyan minõségben mint az 5D, ami azóta is egyedülálló ezzel a minõséggel. Én már csak arra lennék kíváncsi, hogy CMOS helyett CCD érzékelõvel mennyire tudnák hatékonyan megoldani a videózást... ha technikailag meg tudnák oldani, akkor bizonyosan még ennél is nagyobb teljesítményre lenne gépes az adott gépváz, fõleg, hogy a CMOS egyik sajátos hibáját, a kézremegés okozta "kocsonyásodást" is ki lehetne ezzel zárni (egyéb hibáját nem láttam a felvételeknek).

Szóval én oda vagyok meg vissza... pedig még azon gondolkoztam, hogy lenyúlom a sulim stúdiójából az 1 millás fél-profi Sony kamerát... de szerencsére nem lesz rá szükségem, majd ha végre a mancsaim között tudhatom a saját Canon EOS 5D Mark II-met akkor én is tudok majd ugyan olyan szintû videókat készíteni :D Jó persze, ezért ez is ugyan úgy 1 millát kell kicsengetni objektívvel együtt, de nem csak videózni fogok tudni, hanem lesz egy gépem ami már pont hogy beletartozik a profi kategóriába.

Najó, gyorsan ki is veszem a bilibõl a kezem... ez sem a következõ 1-2 évben fog megtörténni, csak majd ha meglesz a saját stúdióm... addig meg felesleges profi gépet vennem, bõven elég a mostani.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
_Jolly_Joker_

Kanye West - All Falls Down

Srácok, meg tudnátok mondani, hogy milyen technikával csinálták ezt a klipet? Arra a részre külön kíváncsi vagyok , mikor Kanye a mosdóban, a tükör elõtt áll, megdörzsöli a szemét, tisztogatja a pólóját, megmossa az arcát, stb.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Kanye West - All Falls Down

Srácok, meg tudnátok mondani, hogy milyen technikával csinálták ezt a klipet? Arra a részre külön kíváncsi vagyok , mikor Kanye a mosdóban, a tükör elõtt áll, megdörzsöli a szemét, tisztogatja a pólóját, megmossa az arcát, stb.

Nem kunszt, a legbonyolultabb mutatvány is greenbox effect lehetett, mondjuk a tükör és a limuzin ablaka biztosan az. Szépen le kell maszkolni ezeket a felületeket egy szép zöld vászonnal és a helyére már mehet is a CGI vagy korábban felvett jelenet. Nem bonyolult, mivel itt CGI maximum a csontvázas rész volt, de az is elég elnagyolt volt, a többit pedig egy hobbi stúdióban is össze lehet hozni.

A videó maradék 90%-a viszont gyerekjáték, egy steadycam és egy kamera kell hozzá. Az egész klipet fillérekbõl ki lehet hozni, még magyar viszonylatban sem számíthat drágának.

Akkor lenne ez a klip különleges, ha vágás nélküli lenne.

Link to comment
Share on other sites

_Jolly_Joker_

Pont az fogott meg benne, hogy olcsó, egyszerû klip, de ezek az apróságok mégis stílusossá teszik.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

Pont az fogott meg benne, hogy olcsó, egyszerû klip, de ezek az apróságok mégis stílusossá teszik.

Ezen is látszik, hogy nem mindig a drága klipek a legjobbak, legötletesebbek, legszebbek. Itt van például ez a videó: Cinnamon Chasers - Luv Deluxe (Official Music Video)

Ez szerintem az utóbbi 1-2 év egyik legjobb zenés videója, pedig igazából semmi extra nincs benne, igaz mondjuk én tudom, hogy milyen masinával készült (Canon EOS 5D MKII, a jövendõbelim), de igazából ezt egy mezei 160 ezer Ft-os HD kamerával is meg lehet csinálni, csak egy steadycam kell hozzá, meg egy jó nagy adag kreativitás.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Stauffenberg

Nagyon sürgõsen kéne nekem valaki, aki egy filmhez tudna nekem egy füst effektet készíteni. Jövõhét csütörtökig le kell adnom a vizsgafilmemet (egy kb 15 perces kisjátékfilm) és ebben van egy pár másodperces jelenet, melyhez egy füst effekt kéne (Adobe After Effect-el készített 2D füst a messzi távolban is tökéletes, nem kell annak 3D-nek lennie). Sajnos én nem értek hozzá, mert csak a következõ félévben lesz speciális filmes effektek órám és teljesen kuka vagyok még az After Effects-hez is.

Próbáltam tutorialt keresni, de sajnos egyik sem az igazi, többnyire csak szöveg elõtt átúszó füstre készültek. Nekem pedig egy távolban égõ épület felett gomolygó füstoszlop kéne.

Aki tud ebben segíteni annak hálából felírom a nevét a stáblistára, plusz meghívom egy sörre, borra, pálinkára, csokira vagy hamburgerre (a választott gázsi aláhúzandó :D).

Továbbá engedélyt kap ahhoz, hogy a film ezen részletét saját referenciához, portfólióhoz felhasználja.

Jelentkezni nálam PM-ben!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Stauffenberg

Nagyon sürgõsen kéne nekem valaki, aki egy filmhez tudna nekem egy füst effektet készíteni.

[...]

Jelentkezni nálam PM-ben!

Már nem aktuális, a film elkészült, az ötösömet megkaptam, de ami a legfontosabb saját magam számára, hogy elkészült életem elsõ filmje! Soha korábban nem rendeztem semmit, sem filmet, sem színdarabot, érdekes kihívás volt. Nem akarom szaporítani a szót, az alábbi linken minden ott van, az is, hogy a filmben lévõ hibák miért vannak benne, illetve, hogy miért is volt jó számomra ezeket a hibákat elsõ kézbõl megtapasztalni! :)

Ja és igen:

Filmet rendezni egyszerûen fantasztikus dolog, még akkor is ha borzasztó stresszel és véget nem érõ hajtépéssel jár! Ezennel a mozgókép egyenértékû szerelmem lett a fotográfiával! :)

Klikk ide az elsõ filmem megtekintéséért!

Nem kell kímélni! Filmbuz1k nyugodtan ízekre szedhetik! :blush: :blush: :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
jetine

Hali!

Kérdés: Hogyan lehet Vegas 08-ban, vagy After effect CS4-ben lassítani és gyorsítani? (inkább after effectben) már agyba fõbe kerestem, olyat szeretnék csinálni, hogy van egy logó amit shatterral meg shine-al agyon effecteltem, és így 3d-s meg szétesik meg minden, és egy bizonyos pontál beakarom lassítani, és az eredeti formájába gyorsan vissza, de nemtudom hogy a lassítás/gyorsítás funkciót hogy keressem.

Link to comment
Share on other sites

Stauffenberg

A Videóvágás topikban más is kérdezte ezt, csak õ a Vegas 9.0-val kapcsolatban. Talán segít az õ posztja betájolni a funkció hollétét.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...